"Rz": Wyborcy PiS wyraźnie podzieleni w sprawie terminu wyborów [SONDAŻ]

Zdecydowana większość ankietowanych twierdzi, że elekcja nie powinna odbyć się w terminie. Zgadza się z tym także 43 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości - informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Jak informuje gazeta, wyborów w niedzielę 10 maja nie chce aż 72,2 proc. ankietowanych przez IBRiS - przy tym 57 proc. zdecydowanie nie chce. "Za przeprowadzeniem elekcji w terminie jest 20,3 proc., a zdania nie ma 7,4 proc. badanych" - czytamy w "Rzeczpospolitej"

Gazeta przypomina, że przesunięcia elekcji domaga się cała opozycja. "W tym samym czasie rząd wprowadza kolejne obostrzenia dotyczące walki z koronawirusem, jednak lider PiS Jarosław Kaczyński przekonuje, że wybory są "całkowicie możliwe'" - przypomina dziennik.   Jak zaznaczono, okazuje się, że Kaczyński "nie przekonał całego elektoratu PiS". "Z sondażu wynika, że spośród wyborców tej partii 48 proc. uważa, że wybory powinny odbyć się zgodnie z planem, a przeciwnego zdania jest 43 proc. Żaden inny elektorat nie jest tak podzielony. Wyborcy innych formacji niemal jednogłośnie opowiadają się za przełożeniem elekcji" - pisze dziennik.

Zdaniem szefa IBRiS Marcina Dumy wynik sondażu "tylko pozornie jest niekorzystny dla PiS". "Jeśli elektorat tej partii jest mniej przestraszony epidemią niż opozycyjny, oznacza to, że liczniej stawi się przy urnach. W dodatku nie można też wykluczyć, że po świętach fala paniki będzie opadać, co spowoduje wzrost sympatii dla obozu rządzącego" - ocenił.

Wybory prezydenckie 2020 a koronawirus

"Niezależnie od tego, kiedy wybory się odbędą, wszystko wskazuje na to, że wystartuje w nich większa liczba kandydatów. W poniedziałek o zebraniu 150 tys. podpisów poinformował były poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak" - przypomina "Rzeczpospolita". 

Tak samo jak przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Jakubiak opowiada się za przeprowadzeniem wyborów prezydenckich 10 maja. To ważne, bo jego kandydatura może pozbawić opozycję możliwości zastosowania "opcji atomowej". Na czym miała polegać? Gdyby wszyscy kontrkandydaci Andrzeja Dudy zrezygnowali z udziału w wyborach, to wówczas marszałek Sejmu musiałaby zarządzić je ponownie.

W Poranku Radia TOK FM Tomasz Trela, szef sztabu Roberta Biedronia, mówił, że postawa Marka Jakubiaka nie jest dla niego zaskoczeniem. - Prawo i Sprawiedliwość wystawiło sobie takiego dublera z piątej ligi na wszelki wypadek. Gdyby opozycja doszła do porozumienia i wycofała swoich kandydatów, to ten dubler będzie takim kontrkandydatem dla Andrzeja Dudy i 10 maja będzie można przeprowadzić wybory - ocenił poseł.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Wybory prezydenckie 2020. Wyborcy PiS podzieleni w sprawie terminu
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 3 razy 3

  połowa z tych pisowskich bezmózgow byłaby w stanie urżnąć sobie obie łapy gdyby ich prezio tak zarządził, a Adrian im w dudę!
  tylko dlaczego te 2 miliony buców z zadupia, ma dyktować 40 milionowemu krajowi, jak ma się zachowywać w czasach epidemii? jeżeli się nie pogoni PiSu i tych wszystkich Rydzyków, Polska będzie wyglądać na wieki jak jakiś azjatycki Pierdzistan z Kaukazu a nie kraj Europejski

 • villk

  Oceniono 4 razy 2

  to faszynujące jak pandemia ładnie przykrywa wszystkie matactwa pisowskie, tak niewygodne przed wyborami ..np.
  czy o sprawie Koteckiej , ktoś jeszcze pamięta..
  a łapówka Kaczyńskiego w sprawie Srebrnej...
  a Macierewicz i jego związki z UB i ruskim wywiadem?
  itd itp...
  Oczywiście że zdrowie jest najważniejsze , ale zastanówmy się kto nim gra dla swych korzyści

 • werner53

  Oceniono 1 raz 1

  43% pis-wyborcow zaczelo wreszcie myslec!

 • alben albus

  Oceniono 1 raz 1

  Niech do urn idzie tylko elektorat "P-ychy i S-zamba" ku utracie zdrowia i życia ludzkiego - ot wyborcza selekcja naturalna vel eliminacja "ciemnoty"... i

 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 1

  Zarażonych coraz więcej. Lekarze padają ze zmęczenia, albo odbywają kwarantannę, bo ochrona szpitalna jest jaka jest, ale skąd o tym wiedzieć prezesowi. Europejskie kraje zamówiły maseczki, my nie zdażyliśmy, bo ważniejsze od przygotowań na koronawirusa było przekazywanie kasy na TVPiS. Idźmy więc do urn, a wcześniej zakupmy sobie własne urny i postawmy w domu, mogą się przydać.

 • Piotr

  Oceniono 7 razy 1

  Myślę, że wszyscy kandydaci opozycji powinni się solidarnie wycofać, żeby nie narażać zdrowia i życia Polaków. Wielbiciele Dudy i Jakubiaka niech sobie głosują i się narażają jak chcą. Tylko po tym głosowaniu każdy z nich będzie musiał przejść obowiązkową kwarantannę, bo inaczej w Polsce będzie tak jak teraz we Włoszech. W tej sytuacji i tak wygra Duda, a wybory w warunkach pandemii to będzie tragifarsa, bardzo łatwo będzie można podważyć ich wynik. Równie dobrze mógłby głosować sam Kaczyński. PiS na każdym kroku pokazuje jak głęboko w d... ma dobro polskich obywateli, nawet ich zdrowie i życie.

 • villk

  0

  nawet wyborcy PIS-u zaczynają myśłeć

 • adersytsrsfgdbchdhd

  0

  Postawa Jakubiaka zasługuje na najsurowsze potępienie. Zupełnie wyjątkowe lizusostwo, które może spowodować wybuch prawdziwej bomby biologicznej. Ten karierowicz za wszelką cenę może być winien śmierci tysięcy ludzi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX