Lewiatan: "Szacowaliśmy, że do końca roku bezrobocie się podwoi". Ale może być jeszcze gorzej

Przedsiębiorcy są przerażeni. Z naszych danych wynika, że mniej więcej połowa firm deklaruje poważne problemy i rozważa zwolnienia. Patrząc na Tarczę Antykryzysową, mam wrażenie, że polska gospodarka skacze właśnie w przepaść bez żadnej asekuracji - mówił w Magazynie EKG Grzegorz Baczewski, Dyrektor Generalny Konfederacji Lewiatan.
Zobacz wideo

Lewiatan przeprowadził wśród właścicieli firm ankietę, na temat tego, jak epidemia koronowirusa wpłynęła na ich biznes. Choć dane wciąż są zbierane, a szczegółowy raport ma ukazać się jutro, już wiadomo, że wyniki badania nie napawają optymizmem.

- Na podstawie cząstkowych danych - a mamy niesamowitą liczbę zwrotów, zainteresowanie jest ogromne - mogę powiedzieć, że ponad 50 proc. firm deklaruje poważne pogorszenie sytuacji ekonomicznej. Niespełna połowa rozważa zwolnienia - powiedział Baczewski.

"Ten wykres wygląda jak skok w przepaść, pionowa linia"

Baczewski przytoczył prognozy banku Morgan Stanley (według jego analityków, Polskę czeka spadek PKB na poziomie między 3,6 proc. a 5,6 proc.) oraz wspomniał o drastycznym spadku Indeksu PMI dla strefy euro.

Ten drugi wskaźnik jest barometrem koniunktury, opartym o ankietę przeprowadzaną wśród managerów ds. zakupów w firmach. Wartość PMI powyżej 50 pkt. oznacza ożywienie, a poniżej 50 pkt. - spadek aktywności w danym sektorze. 

- Wczoraj PMI dla strefy euro spadł z 51,6 do 31,4. To historyczny spadek. Wynik 31,4 możemy odczytywać jako tragedię - tłumaczył Baczewski.

Ekspert wskazał również na to, że spadek był nagły, a nie rozłożony na wiele miesięcy. - Ten wykres wygląda jak skok gospodarki w przepaść, to jest pionowa linia. Czy ten skok to skok na bungee, czy bez asekuracji, zależy od tego, jakie rozwiązania osłonowe wprowadzają poszczególne państwa. Mam wrażenie, że my skaczemy bez żadnej asekuracji - podsumował.

- Niedawno ostrożnie szacowaliśmy, że będziemy mieli bezrobocie na poziomie 10 proc. na koniec roku. W tym momencie trudno być tego pewnym, jak się czyta kolejne projekty ustawy - dodał Baczewski.

Na jakie wady projektów Tarczy Antykryzysowej wskazuje Lewiatan? O tym w podcaście:

TOK FM PREMIUM