Opozycja o poprawkach PiS. "Kto prze do wyborów- będzie mieć krew na rękach"

"Prawie czwarta rano, na sali grobowy nastrój. Republiki, jak się okazuje, obumierają bardzo niespektakularnie" - napisał na Twitterze Bartłomiej Sienkiewicz. Inni posłowie opozycji również ostro krytykowali poprawki PiS.
Zobacz wideo

Głosowanie nad jedną z trzech ustaw w ramach tarczy antykryzysowej odbywało się w Sejmie w nocy z piątku na sobotę m.in. przy wykorzystaniu urządzeń elektronicznych. Wśród przyjętych ostatecznie poprawek do ustawy znalazły się m.in. dwie zgłoszone przez klub PiS.

Pierwsza z nich umożliwia głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim, a druga to zmiana do ustawy o RDS, umożliwiająca premierowi dokonywanie zmian w Radzie.

Komentarze opozycji

Posłowie opozycji nie kryli w czasie trwania głosowania oburzenia.

"Organizowanie wyborów w trakcie epidemii to przepis na tragedię. Kto tego nie rozumie, jest idiotą. Kto rozumie, a mimo to prze do takiego rozwiązania - będzie mieć krew na rękach" - napisał na Twitterze Adrian Zandberg (Razem).

"Prawie czwarta rano, na sali grobowy nastrój, czekamy na głosowanie poprawki PiS nr 177 łamiącej wszelkie reguły stanowienia prawa wyborczego. Republiki, jak się okazuje, obumierają bardzo niespektakularnie" - napisał na Twitterze Bartłomiej Sienkiewicz (KO).

"Hej, wiem że o 2:30 w nocy kompletnie nikogo nie interesuje jakaś tam praworządność i jakieś tam regulaminy, ale @pisorgpl łamie właśnie regulamin Sejmu RP. Wrzucili poprawkę do kodeksu wyborczego, bez zachowania 14 dniowego terminu. O 2:30 w nocy. Głosowanie jest o 3:00. Miło" - napisał Jakub Kulesza (Konfederacja).

"PiS łamie regulamin Sejmu i pod osłoną nocy chcą zmieniać #KodeksWyborczy! Zamiast ustaw wspierających pracowników i przedsiębiorców, za wszelką cenę utrzymać majowe wybory!" - narzekał Krzysztof Gawkowski (Lewica).

"Trybunał Konstytucyjny w dwóch wyrokach wskazał, że istotne zmiany w Kodeksie wyborczym mogą być dokonywane najpóźniej pół roku przed pierwszą czynnością wyborczą, którą jest zarządzenie wyborów przez marszałka Sejmu. PiSu orzeczenia nie obowiązują" - zwracał uwagę Michał Szczerba (KO).

Odpowiedziała mu Joanna Lichocka (PiS). "Techniczne zmiany co do sposobu głosowania mogą być wprowadzane. PO wprowadza opinię publiczną w błąd. #hejt #szczucie" - napisała na Twitterze.

Zmiany w Kodeksie wyborczym wprowadzone przez PiS

Jedna z nich dotyczy zmiany Kodeksu wyborczego i rozszerza zakres głosowania korespondencyjnego. Zakłada, że głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych", a także ci "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat".

Inny zmieniony tą poprawką przepis zakłada, że głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych, na statkach morskich, natomiast wyborcy ponad 60-letni zamiast głosowania korespondencyjnego będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika (tak jak niepełnosprawni).

Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie, do 5 dnia przed dniem wyborów.

Szczegóły głosowania korespondencyjnego w tym sposób i tryb otwierania kopert z głosami oddanymi korespondencyjne ma ustalać minister właściwy do spraw łączności (obecnie minister infrastruktury) w rozporządzeniu, po zasięgnięciu opinii szefa MSWiA, ministra zdrowia i PKW.

Poprawki na temat RDS

Zgodnie z innymi przyjętymi poprawkami, autorstwa PiS (nr 180 i 200) premier będzie mógł w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii odwoływać członków Rady Dialogu Społecznego będących przedstawicielami strony pracowników, strony pracodawców i strony rządowej na wniosek tych organizacji lub bez wniosków.

Jednym z powodów odwołania członka RDS przez premiera może być fakt współpracy z PRL-owskimi służbami specjalnymi (w przypadki fałszywego oświadczenia lustracyjnego członkostwo automatycznie wygasa). Innym powodem może być "sprzeniewierzenie się działaniom Rady" i doprowadzenie do "braku możliwości prowadzenia przejrzystego, merytorycznego i regularnego dialogu".

Pobierz aplikację TOK FM. 

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (62)
Opozycja o poprawkach PiS. "Wybory w trakcie epidemii to przepis na tragedię. Kto do tego prze - będzie mieć krew na rękach"
Zaloguj się
 • Zygmunt Maciaszczyk

  Oceniono 13 razy 9

  PIS dzielstwo koncertowo dyma społeczeństwo. Problem polega na tym, że Du.a nie ma za bardzo z kim przegrać, więc te PiS dzielskie cyrki są nieco na wyrost.

 • cmoscmos

  Oceniono 6 razy 6

  Hasło do rozplakatowania przed wyborami:
  "Czy naprawdę chcesz umierać za Dudę?"

 • alben albus

  Oceniono 5 razy 5

  Wpis ponoć USUNIĘTY, powtorka:
  Poseł Zanberg ma stuprocentową słuszność wypowiedzi. Reżim PiS wpycha wybory kolanem. Korespondencyjne głosowanie może w ogóle nie mieć żadnego skutku autentyczności bo jest nieograniczone pole do manipulacji, malwersacji nie tylko w drodze do "oddania głosu, a co dopiero np korespondencja np z ranczo w Arizonie czy zapadlej wsi polskiej, przez uprawnionego do głosowania, która w okresie globalnej pandemii, taki głos przez świat może dotrzeć już np już na wybranego prezydenta? Te wybory będą niewątpliwie niekompletne, zmanipulowane czy "sfałszowane", podmieniane i przede wszystkim niekontrolowane i niewiarygodne. Już z góry można śmiało stwierdzić kto wygra wybory, znane ze świata z innych reżimowych państw, nie mówiąc o tym iż z ziemi jest don chichot i rechot takich jak Stalin czy Hitler oraz pomniejszych dyktatorów. To jest wyżej niż tragedia ponizonych mądrych Polaków, na kanwie niepraworządności i nieszczęścia Polski doprowadzonych przez nieprawdopodobny cynizm garstki "szaleńców" ze sztandarem "P-ychy i S-zamba". Od teraz niestety wchodzimy w etap historii naszej państwowości tragizmu narodowego obok rozbioru Rzeczypospolitej, czasów komunizmu, a teraz do historii przyszłej zapisane jako PISLAMIZM... Miej opiekę nad Polską Panie...

 • zbag19

  Oceniono 4 razy 4

  No to złośliwy troll jest cały radosny, po raz kolejny wykiwał społeczeństwo; celem była nie jakaś "tarcza antywirusowa" ale przepchniecie wyborów i stąd w zamieszaniu o 2 w nocy wrzutka (od kilku dni gotowej) poprawki 177 . a przy okazji posłanka Lichocka mogła znowu błysnąć.

 • getz54

  Oceniono 3 razy 3

  Gdyby istniał taki ,,wehikuł czasu,, pozwalający cofnąc się w czasie do września 1949 roku zrobiłbym to, i podrzucił Rajmundowi prezerwatywę. Te dwa małe kalectwa które zostały wtedy poczęte to tragiczna katastrofa dla tego
  kraju. Jeden prawdopodobnie po pijaku, bo impreza wtedy w Tupolewie była jak ta na Titanicu, rozbił samolot.
  Drugi wstydu i zadnych zahamowań nie ma, typowy psychopata. W czasie PRL-u siedział cicho z podkurczonym ogonem i głośno wychwalał PZPR i KPZR, pisał artykuły o wielkości i wspaniałości ZSRR, potępiał dysydentów.
  Bał się, ze jakiś przeciąg historii rzuci nim na Rakowiecką na długie lata. Teraz w demokratycznym kraju, będącym członkiem Unii Europejskiej, pewny, ze chronią go prawa obywatelskie, zapisy konstytucyjne, prawo, niszczy ten kraj, tak jak to robili Sekretarze Komunistycznych Partii w ZSRR, Korei Północnej, w Chinach, na Kubie. To w tych podziwianych przez Kaczyńskiego krajach są gułagi, obozy karnej pracy, karne kolonie reedukacyjne dla rodzin opozycyjnych dysydentów, wrogów ludu. I Sekretarz Komunistycznej Partii PiS Jarosław Kaczyński jest przykładem odpadu cywilizacyjnego. Samotny, zchorowany stary kawaler, zyjący w poczuciu winy za skazanie na śmierc własnego brata, dla paru punktów procentowych w sondazach więcej, dla zwycięstwa nad niepokonanym
  Donaldem Tuskiem tylko. Sypie mu się to państwo kiedy tylko nim zaczyna rządzic. Tak było na krótko w 2005 r. tak
  jest tez od 2015 r. To boli. Ten człowiek nie ma się czym pochwalic w zyciu, nie ma rodziny, dzieci i wnuków, którymi cieszą się normalni ludzie, bez kompleksów i wyzszości moralnej wobec innych ludzi. To dla takich ludzi
  jak on stawia się pusty talerz przy stole w wigilijny wieczór. Ze zwykłej ludzkiej litości nad ich podłym losem. On na
  ten talerz nie zasługuje. Podzielił Polskę i Polaków. Od lat prowadzi wyniszczającą ten kraj wojnę, szczuje jednych na drugich, podziały sięgnęły juz nawet rodzin. Kaczyński to jest taki człowiek, który sam nie zje i drugiemu nie da. Z przykrością obserwuję, ze tacy ludzie jak bakterie wąglika są niezniszczalni. Gdy tylko na populistycznych hasłach dojdą do władzy mszczą się na swoim narodzie, gardząc nim, ze był na tyle lekkomyślny, ze ich wybrał. Ale dotąd to działo się w Ameryce Południowej, Bolsonaro, Chavez, Maduro, ale tez jest w Europie, Orban, Kaczyński, Babisz. Wykorzystują cynicznie demokratyczne mechanizmy swoich państw, prawo, konstytucję, które po zawłaszczeniu przez ich skorumpowane rządy, gwarantują im bezkarnośc. I nie pomogą tu demokratyczne wybory, bo demokracji juz nie ma. Masowe protesty KOD, Obywateli RP, bo MO, system, zniszczy tych ludzi z ich rodzinami.
  Najbardziej przeraza mnie jedyne wyjście jakie pozostało. Przestac szanowac zmienione przez nich prawo, za chwilę konstytucję, nie szanowac wyroków ich sądów, nie stosowac się do ich ustaw i zarządzeń, bo to wszystko oni wprowadzili łamiąc prawo, konstytucję, zasady demokratycznego państwa. I wracam do początku tego postu,
  czekają nas gułagi, obozy pracy karnej, redukacyjne kolonie karne, rozpad i gnicie państwa prawa.

 • C ZA

  Oceniono 3 razy 3

  Bo oni muszą "się zmieścić".

 • werner53

  Oceniono 2 razy 2

  Kaczynski juz od 10 lat ma krew na rekach! 10 lat temu nawet swego blizniaczego Lesia wyslal do nieba, a swoj wlasny bilet oddal Wassermannowi. Dzis wysyla 2 miliony swoich wyznawcow. Wielki fundator smierci - pisior to stan umyslu.

 • alben albus

  Oceniono 2 razy 2

  Poseł Zanberg ma stuprocentową słuszność wypowiedzi. Reżim PiS wpycha wybory kolanem. Korespondencyjne głosowanie może w ogóle nie mieć żadnego skutku autentyczności bo jest nieograniczone pole do manipulacji, malwersacji nie tylko w drodze do "oddania głosu, a co dopiero np korespondencja np z ranczo w Arizonie czy zapadlej wsi polskiej, przez uprawnionego do głosowania, która w okresie globalnej pandemii, taki głos przez świat może dotrzeć już np już na wybranego prezydenta? Te wybory będą niewątpliwie niekompletne, zmanipulowane czy "sfałszowane", podmieniane i przede wszystkim niekontrolowane i niewiarygodne. Już z góry można śmiało stwierdzić kto wygra wybory, znane ze świata z innych reżimowych państw, nie mówiąc o tym iż z ziemi jest don chichot i rechot takich jak Stalin czy Hitler oraz pomniejszych dyktatorów. To jest wyżej niż tragedia ponizonych mądrych Polaków, na kanwie niepraworządności i nieszczęścia Polski doprowadzonych przez nieprawdopodobny cynizm garstki "szaleńców" ze sztandarem "P-ychy i S-zamba". Od teraz niestety wchodzimy w etap historii naszej państwowości tragizmu narodowego obok rozbioru Rzeczypospolitej, czasów komunizmu, a teraz do historii przyszłej zapisane jako PISLAMIZM... Miej opiekę nad Polską Panie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX