Bortniczuk: "Proszę uwierzyć w nasz rozsądek. Jeśli wszyscy się zgodzą, będziemy namawiać do wyborów za rok"

To nie jest aż tak poważna decyzja. Poza tym przyjęcie poprawki to nie jest przesadzenie z automatu, że wybory odbędą sie 10 maja. Proszę uwierzyć w nasz zdrowy rozsądek - przekonywał Dominikę Wielowieyską Kamil Bortniczuk. Dodał, że jego klub będzie namawiał PiS do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej i przesunięcia wyborów, jeśli "nie zrealizuje się scenariusz pozytywny".
Zobacz wideo

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej był gościem "Wyborów w TOKu". Tematem audycji były zmiany w Kodeksie wyborczym, które PiS nad ranem zgłosił jako poprawki do "tarczy antykryzysowej". Ich wprowadzenie umożliwia głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim.

Bortniczuk bagatelizował zarzuty, że wprowadzenie zmian odbyło się niezgodnie z regulaminem Sejmu. - Te zmiany nie wpływają na proces wyborczy w sposób zasadniczy ,a jedynie ułatwiają pewnej grupie uczestnictwo. Wpłyną pozytywnie na frekwencję - tłumaczył.

Wielowieyskiej jednak to nie przekonało. - Nie wolno robić takich rzeczy. Nie widzę możliwości obrony tego. Po prostu trzeba posłom taką poprawkę wcześniej zgłosić. Mieliście głosować nad "tarczą", a wskakujecie z poprawką do Kodeksu wyborczego - mówiła dziennikarka.

- Jeśli pani nie widzi możliwości obrony, to może pani felieton o tym zrobić, a nie pyta mnie o zdanie. Ja mówię o tym, jak przedstawiono to posłom głosującym - odparował wiceminister.

- To nie jest aż tak poważna decyzja. Poza tym przyjęcie poprawki to nie jest przesadzenie z automatu, że wybory odbędą się 10 maja. Proszę uwierzyć w nasz zdrowy rozsądek - dodał.

Tłumaczył, że zmiany będą potrzebne w sytuacji, gdy zrealizuje się "scenariusz pozytywny" i epidemię uda się szybko opanować. - Wybory nie są teraz najważniejsze. W połowie kwietnia Polska powinna wrócić do normalnego funkcjonowania. Dzieci powinny wrócić do szkół, studenci na uczelnie, znaczna część społeczeństwa do pracy. Ale nawet jeśli ten scenariusz zrealizujemy, to wciąż są grupy, które powinniśmy chronić w sposób szczególny, bo są narażone na powikłania koronawirusa. Te grupy to osoby objęte kwarantanną i osoby starsze. Stąd te zmiany - podsumował.

- Jeżeli będzie zgoda całej klasy politycznej na to, żeby wybory odbyły się za rok, to my będziemy przekonywać naszych partnerów ze Zjednoczonej Prawicy, żeby wykorzystując obecne regulacje prawne zawarte w Konstytucji i w ustawie o stanie klęski żywiołowej, jeżeli za kilka tygodni nie zrealizuje się ten maksymalnie pozytywny scenariusz dotyczący walki z koronawirusem - dodał.

Audycji "Wybory w TOKu" możesz słuchać w naszej aplikacji >>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (284)
Bortniczuk: "Proszę uwierzyć w nasz zdrowy rozsądek! Te zmiany nie oznaczają, że wybory muszą być 10 maja"
Zaloguj się
 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 59 razy 53

  Uwierzyć w zdrowy rozsądek pisiora? To trochę tak jak stwierdzić, że tym co najważniejsze dla kościoła jest dobro polski i Polaków. Przykładów tego, że zarówno jedno jak i drugie jest wyssane z palca mnóstwo w archiwach.

 • czechy11

  Oceniono 34 razy 28

  Zdrowy rozsądek mówi NIGDY NIE WIERZ PISOWCOWI BO TO OSZUST I ZŁODZIEJ⚠⚠⚠⚠⚠

 • lina555

  Oceniono 29 razy 23

  Tego cha złamanego wyjątkowo nie cierpię! Kariera za wszelką cenę i ta bezczelność i hipokryzja...Urodzony w 1983, co on może wiedzieć o ustroju, który wprowadza, żeby być przy korycie, zauważcie,że każdy z tych posłów Gowina i Ziobry ma ministerialny stołek!!!

 • 159753gazeta

  Oceniono 30 razy 20

  "Proszę uwierzyć w nasz zdrowy rozsądek". Średniowiecze, czy co? W XXI powinien liczyć się rozum, a nie wiara, a on nie uznaje rzeczy nie istniejących. Mickiewicz się znalazł.

 • 123waz

  Oceniono 21 razy 17

  Bortniczuk jestes fałszywy, kłamliwy , i masz na względzie ty;lko swój i partii interes. Wal sie ...

 • skandy5

  Oceniono 25 razy 17

  "Proszę uwierzyć w nasz zdrowy rozsądek

  Ja wierzę w swój zdrowy rozsądek i wiem, że jesteście patologicznymi klamcami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX