Budka: Nie daliśmy się złapać na pułapkę Kaczyńskiego

Politycy KO nie dali się złapać na "pułapkę" zastawioną przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i zagłosowali za przyjęciem Tarczy Antykryzysowej - powiedział szef PO Borys Budka, odnosząc się do przyjęcia przez Sejm rządowej Tarczy i zgłoszonych przez PiS zmian w Kodeksie Wyborczym.
Zobacz wideo

Sejm w sobotę rano, po całonocnych głosowaniach, uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki. Wśród przyjętych przez Sejm poprawek do specustawy znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim.

Więcej informacji o nocnych obradach i przyjętych ustawach znajdziesz TUTAJ >>

"Kaczyński chciał zmusić całą opozycję do głosowania przeciw tarczy"

Szef PO, odnosząc się do zmian w Kodeksie, podkreślił, że posłowie Koalicji Obywatelskiej głosowali przeciw ich przyjęciu. W ocenie Budki, są one nie tylko niezgodne z Regulaminem Sejmu, ale także z zasadami prawa wyborczego. - Zgłoszone poprawki pokazują, że prezes PiS Jarosław Kaczyński przez cały czas, mówiąc o walce z kryzysem, tak naprawdę myśli tylko i wyłącznie, jak wygrać wybory prezydenckie - stwierdził.

- Kaczyński, wpisując w Tarczę Antykryzysową te, niezgodne z prawem zmiany, chciał zmusić do tego, by opozycja głosowała przeciwko całej Tarczy, aby tylko PiS wyszedł na bohaterów w sytuacji kryzysowej - ocenił Budka. - Myśmy się na tę pułapkę Kaczyńskiego nie dali złapać - zaznaczył.

Zapowiedział jednocześnie, że, gdy specustawa trafi do Senatu, politycy KO będą chcieli rozszerzyć i dopracować propozycje PiS, by były one zgodne m.in. z konstytucją.

KO posłuchało apelu premiera

Budka, odnosząc się do całej Tarczy Antykryzysowej, stwierdził, że PiS i rząd odr

ucając zgłoszone przez KO poprawki wziął za nią pełną odpowiedzialność. Ocenił, że pomoc dla polskich pracodawców i pracowników jest bardzo potrzebna, jednak zastrzegł, że "nie powinno się ich dzielić tak, jak proponuje to PiS".

- Wskazywaliśmy w szczególności na fakt, że w zupełnie inny sposób potraktowani są pracownicy pracujący w zakładach 5-6 osobowych, a już w zakładach 12 czy 15 osobowych zupełnie inaczej - zaznaczył szef PO. W jego ocenie, rządowy pakiet jest niewystarczający, brakuje w nim wielu elementów.

- Ponieważ rząd wziął całkowitą odpowiedzialność, odrzucając poprawki KO, a jednocześnie premier Mateusz Morawiecki apelował o to, aby zmiany weszły jak najszybciej w życie, poparliśmy te rozwiązania - uzasadniał poparcie posłów KO dla Tarczy Antykryzysowej Borys Budka.

Senatorowie KO mają zgłosić swoje propozycje

Zapowiedział również, że senatorowie KO będą zgłaszać własne propozycje odnośnie do rozwiązań antykryzysowych. - Będziemy zastanawiać się, czy przeprowadzać je w formie poprawek, czy zgłaszać nowe projekty ustaw. Te decyzje przed nami. Będą one podejmowane w poniedziałek - oświadczył.

Budka zapowiedział także, że KO będzie prowadzić rozmowy z senatorami Lewicy i PSL. - My nie mamy przeciwników po stronie opozycji - ocenił.

- Tarcza Antykryzysowa jest dziurawa, zdaję sobie z tego sprawę. Każdego dnia przychodzą do mnie setki wiadomości, żeby jak najszybciej ludziom pomóc - podkreślił. - Ja w opozycji widzę naturalnych partnerów do współpracy. Szkoda, że ostatnie dni położyły się cieniem na naszych dobrych relacjach, wierzę, że będziemy je w stanie odbudować w oparciu o wzajemne zaufanie - oświadczył szef PO.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Tarcza Antykryzysowa. Budka: nie daliśmy się złapać na pułapkę Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 9 razy 5

  No to niech teraz wyjaśnią jak te wybory korespondencyjne mają wyglądać.
  Listem poleconym?
  A kto go wyśle? Przecież mają kwarantannę.
  Elektronicznie?
  I kto to będzie nadzorował?
  Bo jak pomysłodawca (czytaj PiS), to z góry wiadomo jaki będzie wynik.
  Musi być stworzony odpowiedni program do internetowego głosowania. Którego nie ma.
  Aby był, to trzeba ogłosić przetarg.
  Ach tak. PiSowska zaraza zlikwidowała przetargi (kupią od swoich).
  I jest jeszcze jedna rzecz.
  Gdy na wybory idziemy osobiście to rejestrowany jest tylko udział w wyborach.
  To na kogo głosuję jest tylko i wyłącznie wiedza zachowana dla mnie.
  Żadna władza nie ma prawa aby mnie zmusić do tego abym deklarował władzy na kogo głosuję.
  I władza nie gwarantuje mi, że mój głos będzie policzony zgodnie z moim wyborem w przypadku głosowania korespondencyjnego i anonimowego.
  Jeśli wyśle listem poleconym to mogą podmienić.
  Aby zarejestrować mój udział będą wiedzieli jaki był mój wybór.
  To samo dotyczy głosowania internetowego.
  ...
  Jeśli to przejdzie ....
  Zapomnij o uczciwych i wolnych wyborach.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 2

  W pulapke, piszemy i mowimy - w pulapke, niedorozowju.

 • marek2ci

  Oceniono 1 raz 1

  Wygląda to raczej na przypadek - "Nie dałem się złapać w pułapkę, wskakując w wilczy dół".

 • tak.to.wyglada

  Oceniono 3 razy 1

  Daliście się złapać... w pułapkę własnej głupoty, ignorancji i ślepoty. Nie możecie z niej wyjść już od lat.

 • eski57

  Oceniono 5 razy 1

  „Zaczęło się od publikacji PSL w sieci, która miała pokazać, że Małgorzata Kidawa-Błońska stawia wyżej polską Konstytucję niż ludzie życie.”  - TERAZ sprzeczność w sprawie głosowania !!! …
  - JEŻELI opozycja nie nawiąże ze sobą współpracy i nie będzie uzgadniała wspólnego stanowiska – również w czasie glosowania w Sejmie – przecież można poprosić o przerwę i uzgodnić głosowanie .. - A Będzie SIĘ nawzajem Podgryzała i Nieuczciwie Konkurowała , TO PiS ma przed sobą Świetlaną Przyszłość na Kilka Kadencji !!

 • Jacek Pinard58

  Oceniono 2 razy 0

  Jakiekolwiek głosowanie w obecnym stanie psychicznym społeczeństwa jest parodią.
  Sama idea rozgraniczenia ludzi 60 więcej-mniej kłóci się absolutnie z DUCHEM nie tylko konstytucji, ale i Deklaracji Praw Człowieka. (Coś w rodzaju rampy z BIRKENAU).
  Z innej beczki. Profil zaufany posiada około 5 mln. użytkowników i na nie są to ludzie po 60. Kanton Genewa(Szwajcaria ściąga dla Waszczykowskiego) przez lata usiłował wprowadzić głosowanie przez internet.
  Dwóch dostawców, którzy wygrali PRZETARG (wiem to słowo nie istnieje dla PIS)
  poddało się uznając(w skrócie) , że nie są w stanie zapewnić tajności i obrony przed hacker'ami. Proponuję, że "prezes" pokaże wszystkim poprzez transmisję internetową na żywo
  w jaki sposób zakłada Profil Zaufany i odda tzw. PRÓBNY GLOS.

  P.s Panowie Hakerzy podobno jesteście wspaniali .

 • rbik53

  Oceniono 3 razy -1

  .
  …… dali się złapać, dali.....
  .
  Opozycja zachowuje się bowiem jak
  STADO ZDEZORIENTOWANYCH BARANÓW
  bez pilota,
  idących na rzeź.
  .
  PRZERASTA MOŻLIWOŚCI BARANÓW
  wprowadzenie prostych, ogólnych zasad typu:
  głosujemy AUTOMATYCZNIE NIE(!) gdy ustawa
  - zawiera oczywiste elementy niezgodne z prawem,
  - zawiera ekstra wrzutki wprowadzone w ostatnim momencie.
  - itd.
  .

 • getz54

  Oceniono 4 razy -2

  ,,Nie daliśmy się złapac w pułapkę Kaczyńskiego,, Większej głupoty juz dawno nie słyszałem. Panie Budka, dlaczego dobija pan resztki elektoratu PO traktując ich jak debilów z porazeniem mózgowym ? Cała opozycja parlamentarna .....,,jest a jakoby jej nie było,, Kolejny raz zagłosowaliście nad złą, niekonstytucyjną ustawą napisaną na kolanie przez nie wiadomo kogo. Nie sprawdzoną przez biuro legislacyjne Sejmu, prawdopodobnie zawierającą zapisy niezgodne z konstytucją, bez koniecznych przepisów wykonawczych, konkretnych zródeł finansowania, itp. bez opinii komisji sejmowych, itp. Ale nawet jakbyście, co wydaje mi się naturalne w tej sytuacji, głosowali przeciwko tej chorej ustawie, to nikt do was by nie miał pretensji. Bo nie wolno tworzyc dla bolszewików zadnych precedensów. O jakiej pułapce pan mówi ? Teraz kazdy komunista z tej bolszewickiej partii powie wam, głosowaliście ,,za,, to mordy w kubeł i siedziec cicho. Opozycja jest w mniejszości i przy jej poparciu czy bez Komunistyczna Partia PiS przegłosuje co zechce i kiedy zechce, nawet w wigilię o godz. 20.00 Więc niech pan nie
  hamletyzuje, nie histeryzuje panie Budka, tylko zdecyduje się co pan mówi jako szef PO, a co jako poseł PO i bierze za to odpowiedzialnośc szanując tę resztkę wiernych wyborców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX