Hołownia: Czy Duda chce być zapamiętany jako tchórz, który bał się stanąć do normalnych wyborów?

PiS w środku nocy pod osłoną pakietu antykryzysowego wprowadza nielegalne poprawki w prawie wyborczym, które mają na celu reelekcję Andrzeja Dudy - powiedział w sobotę niezależny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.
Zobacz wideo

Sejm w sobotę rano, po całonocnych głosowaniach, uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki. Wśród przyjętych poprawek do specustawy znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim.

Hołownia, odnosząc się do zmian w kodeksie wyborczym wprowadzonych w uchwalonej nowelizacji powiedział, że partia rządząca "robi, co chce". - PiS prywatyzuje RP. PiS robi z niej sobie państwo prywatne swojego elektoratu. Ile jeszcze jako obywatele RP będziemy na to patrzeć? Czy nie wydaje się wam to nie tylko nielegalne, ale moralnie obrzydliwe? - oświadczył.

Jego zdaniem wprowadzane zmiany mają na celu reelekcję Andrzeja Dudy. - Czym przejmuje się PiS? Ano tym, żeby w środku nocy pod osłoną pakietu antykryzysowego wprowadzać do polskiego prawa niekonstytucyjne, nielegalne poprawki dotyczące zmian w prawie wyborczym, które mają tylko jeden cel: przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy. Nie ma w tym żadnego innego celu - zaznaczył Hołownia.

"Prezydent z kwarantanny"

Zwrócił się do prezydenta Dudy z pytaniem, czy chce być "prezydentem z kwarantanny, wybranym w wyborach w kwarantannie". - Czy chce być on zapamiętany przez historię jako tchórz, który bał się stanąć do normalnych uczciwych wyborów, w których mogli rywalizować uczciwie na równych warunkach wszyscy kandydaci? Czy chce być zapamiętany jako ten, który doszedł do władzy po trupach? - pytał Hołownia.

Zwracając się z kolei do ministra zdrowia Łukasza Szumowskego, pytał, co musi się jeszcze stać, żeby minister powstrzymał "szaleństwo swoich kolegów z PiS". - Pan jest lekarzem. (...) Czy pan naprawdę nie czuje odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków? Za tych, których wyślecie za chwilę do komisji wyborczych? - dodał.

"Opamiętajcie się, na Boga"

- Opamiętajcie się, na Boga. Zobaczcie, co się dzieje. Ludzie chorują i umierają. Za chwilę będziemy wysyłali ich na rzeź, dlatego że musicie rządzić. Dlatego, że PiS musi rządzić, a wy nie umiecie się pojednać i zjednoczyć - mówił Hołownia do polityków.

Zaapelował przy tym do wszystkich kandydatów na prezydenta o zjednoczenie i wprowadzenie w Polsce stanu nadzwyczajnego.

- Weźmy się wreszcie do jasnej cholery do roboty. Ludzie nie wybaczą nam tego, każdemu z nas - wskazał. Zdaniem Hołowni, jeśli dojdzie do wyborów w maju, to prezydent Duda powinien zrezygnować z udziału w nich. - Bo w tym momencie będzie prezydentem z kwarantanny. Do końca życia historia będzie mu wypowiadać, że ryzykował pójście do władzy po trupach - dodał.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (24)
Hołownia: Czy Duda chce być zapamiętany jako tchórz, który bał się stanąć do normalnych wyborów?
Zaloguj się
 • Andrzej Garlicki

  Oceniono 11 razy 7

  Tzw wołanie na puszczy. Duda, chociaż czasem udaje, że jest nieco mniej pisowski niż chociażby Macierewicz, jest zdeklarowanym pisowcem. Często zarzuca mu się, że podpisuje wszystko co PiS chce, ale przecież on nadal jest pisowskim działaczem, więc niby dlaczego miałby cokolwiek wetować? I w przypadku wyborów w czasie zarazy ma przecież takie samo zdanie jak Kaczyński - "PiS ma wygrać za wszelką cenę"! Więc odwoływanie się do jego poczucia - chociażby - przyzwoitości ma tyle sensu co namawianie żmii, żeby nie używała jadu.

 • Marko

  Oceniono 8 razy 4

  Przecież on jest tchórzem

 • Mr. X

  Oceniono 10 razy 4

  Można zapomnieć o wolnych i uczciwych wyborach.
  Jeśli dojdą do skutku w dniu 10 maja, to potem już tylko będzie gorzej.
  Strzeżcie się ludzie. Przyjdzie taki czas, że trzeba będzie uważać co się mówi.
  W przeciwnym wypadku będzie więcej przypadków z .... paralizatorem

 • marekluka

  Oceniono 3 razy 3

  Mafia PiS rządzi i ma dużo do stracenia. Po trupach doszli do władzy i po trupach chcą władzę utrzymać!

 • karinawojtek

  Oceniono 8 razy 2

  Ten typ juz gorzej nie moze byc zapamietany, wiec wszystko mu jedno

 • realizmforte2

  Oceniono 1 raz 1

  Wysłuchajcie całości odzewu na Hołownia 2020. To już nie jest głos rozsądku to jest RYK rozpaczy umierającej Polski.
  Szacun i niewyobrażalna smuta, panie Hołownia.

 • Boromir Kaza

  Oceniono 3 razy 1

  PiSuary to szczyny. Czyli coś co się wydala. Wydalić PAD z fotela prezydenta to nasz cel. Trzeba za wszelką cenę nie dopuścić go do reelekcji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX