Fatalna jakość powietrza w Warszawie. Lepiej zostać w domu

W stołecznym Śródmieściu utrzymuje się w niedzielę wysokie zanieczyszczenia powietrza - wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zalecane jest ograniczenie do minimum wszelkiej aktywności na wolnym powietrzu.
Zobacz wideo

Pomiary przeprowadzone w południe przez stację pomiarową przy Alei Niepodległości w Warszawie wskazują na zły indeks jakości powietrza. Stężenie pyłów PM10 wynosi 138,4 lg/m3 przy dopuszczalnym poziomie 50 lg/m3. Z kolei stężenie pyłów PM2,5 wynosi 93,4 lg/m3, przy dopuszczalnej granicy 25 lg/m3.

W sytuacji występowania złego indeksu jakości powietrza GIOŚ rekomenduje, aby osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci unikały przebywania na wolnym powietrzu. "Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego" - wskazuje na stronie internetowej GIOŚ.

Jeszcze w piątek biuro prasowe stołecznego ratusza informowało, że nie zarejestrowano w ostatnich dniach wyraźnych zmian jakości powietrza. Jak wskazywał wówczas warszawska magistrat, poziom stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu był umiarkowany - oscylował w okolicach ok 70 lg/m3.

W bieżącym miesiącu w Warszawie największe stężenia zanieczyszczeń odnotowano 17 marca na stacji pomiarowej przy al. Niepodległości - wynosiło prawie 107 lg/m3. Według ratusza do tych wyników oprócz pogody i emisji z kominów przyczynił się również tzw. "unos wtórny", tj. wzbijanie pyłów w powietrze przez pojazdy jeżdżące po warszawskich ulicach.

Monitoring jakości powietrza w Warszawie opiera się na danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym ze stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Aktualna jakość powietrza prezentowana jest m.in. na stronach GIOŚ, Warszawskiego Indeksu Powietrza i na platformie Warszawa 19115.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Bardzo zła jakość powietrza w Warszawie. Lepiej zostać w domu
Zaloguj się
 • alben albus

  Oceniono 8 razy 4

  Samochodów nie wiele, samolotów jak na lekarstwo i nagle jak makiem zasiał, wyciszyli się "ekoterroryśc"i, którzy jeno krzyczą "zostań w domu" z dobrymi minami do złej gry...

 • rzydeta

  Oceniono 1 raz 1

  No jak to, towarzysze aktywiści miejscy, wiejscy i dwupłciowi? Ruch pojazdów samochodowych, który wg waszej ideologii odpowiada za wszystkie nieszczęścia świata, praktycznie w Warszawie zamarł, a smog nadal jest? Znowu wyszliście na głupków, czyli jak zwykle.

 • xt-s

  Oceniono 5 razy 1

  "Zostań w domu" jest skuteczne na wszystko:
  - pyły w powietrzu;
  - koronawirusa;
  - inne wirusy;
  - przejechanie przez samochód;
  - zostanie zgwałconą w ciemnej uliczce;
  - (w USA) bycie zastrzelonym na ulicy. W Chicago rocznie w ulicznych strzelaninach ginie ponad 100 razy więcej ludzi, niż dotąd zachorowało na COVID. Ale jeśli już wychodzą z domu, to zabezpieczają się nosząc maseczki, a nie kamizelki kuloodporne.

 • Krzysztof Wierzbicki

  0

  No i co ? Ponoc auta sa beee, noz murwa, czyli jak zwykle sciema, cos jak z miliardami mafii VATowskiej.

 • An Skowrońska

  Oceniono 6 razy 0

  Pis zbrodniarze rozsypująróżnego rodzaju zakażenia aby całkowicie naród zdebilał

 • tomaselli

  Oceniono 1 raz -1

  Bzdury !

 • xt-s

  Oceniono 3 razy -3

  Emergency Bra (stanik, który można rozmontować i używać jako maseczki dla dwóch osób) zabezpiecza nie tylko przed smogiem, ale i przed koronawirusem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX