Resort zdrowia: Nie żyją dwie kolejne osoby zarażone koronawirusem. Już 1862 przypadki w Polsce

Ministerstwo Zdrowia: 91 nowych przypadków koronawirusa; łącznie 1862 osoby hospitalizowane; kolejne dwie zmarły - łącznie już 22. W samą niedzielę resort potwierdził zgony czterech osób.
Zobacz wideo

W niedzielę wieczorem resort zdrowia poinformował o 91 nowych potwierdzonych testami przypadkach koronawirusa w Polsce. W sumie w niedzielę podano informację o 224 nowych przypadkach. 

Resort zdrowia potwierdził też zgon dwóch kolejnych osób ( w sumie w niedzielę (29 marca) 4 zgony). - Są to: 72-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach i 89- letni mężczyzna ze szpitala w Myślenicach. Obaj mieli współistniejące choroby - napisał resort. 

W sumie w Polsce potwierdzono już 1862 przypadki zakażenia koronawirusem. Według danych resortu zdrowia zmarły 22 osoby. 

Koronawirus w Polsce

W niedzielę (29 marca) resort zdrowia poinformował o dwóch osobach, które zmarły z powodu koronawirsa. Chodzi o 75-letniego mężczyznę, który zmarł w szpitalu w Bytomiu oraz o 82-letniego mężczyznę z Raciborza. 

Przypomnijmy, pierwszą osobą, która zmarła w Polsce z powodu koronawirusem była 57-letnia kobieta z Poznania, o której śmierci poinformowano w czwartek 12 marca. Jak podawał minister zdrowia Łukasz Szumowski, kobieta cierpiała też na szereg innych schorzeń i przyjmowała leki obniżające odporność. Jej stan od początku był ciężki.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia w kraju

W Polsce liczba osób zakażonych koronawirusem stale rośnie. O pierwszym przypadku dowiedzieliśmy się 4 marca (był to pacjent z województwa lubuskiego), granica 100 nowych przypadków została przekroczona 14 marca, a 1000 - w środę 25 marca. 

We wtorek (24 marca) premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach wprowadzanych w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one przemieszczania się. Obywatele - jak mówił szef rządu - mogą wychodzić z domu tylko w sprawach naprawdę pilnych, np. wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem. Ograniczono też zgromadzenia - do maksymalnie dwóch osób. Nowe obostrzenia obowiązują na razie do 11 kwietnia. Za ich łamanie grozić będzie kara nawet do 5 tys. zł. 

Wcześniej - w piątek (20 marca) premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Taka sytuacja daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. zakaz przemieszczania się, obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy. Rząd wprowadził też znacznie wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Grzywnę podniesiono z do 30 tys. zł.

Od północy z soboty na niedzielę (z 14 na 15 marca) w Polsce zamknięte są granice naszego kraju dla cudzoziemców chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. 

Oprócz tego ograniczona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i niektóre punkty usługowe, np. pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki. 

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. 

DOSTĘP PREMIUM