Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia potwierdza śmierć czterech kolejnych osób

Resort zdrowia poinformował w poniedziałek rano, że są kolejne cztery przypadki śmierci w związku z koronawirusem. Przybyło też ponad 40 osób zakażonych.
Zobacz wideo

"Z przykrością informujemy o śmierci czterech kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie. Wszyscy pacjenci mieli współistniejące choroby" - poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

Oprócz tego resort zdrowia podał najnowsze dane dotyczące liczby zakażeń koronawirusem. Potwierdzone zostały 43 nowe przypadki. Dotyczą one 9 osób z woj. dolnośląskiego, 8 osób z woj. śląskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. lubuskiego, 3 osób z woj. świętokrzyskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Łącznie zatem liczba zachorowań na koronawirusa wzrosła do 1905, a liczba zgonów - do 26.

Koronawirus w Polsce

W niedzielę (29 marca) ministerstwo zdrowia potwierdziło śmierć 4 osób w związku z koronawirusem. 

Przypomnijmy, pierwszą osobą, która zmarła w Polsce z powodu koronawirusem była 57-letnia kobieta z Poznania, o której śmierci poinformowano w czwartek 12 marca. Jak podawał minister zdrowia Łukasz Szumowski, kobieta cierpiała też na szereg innych schorzeń i przyjmowała leki obniżające odporność. Jej stan od początku był ciężki.

Koronawirus. Obostrzenia w kraju

W Polsce liczba osób zakażonych koronawirusem stale rośnie. O pierwszym przypadku dowiedzieliśmy się 4 marca (był to pacjent z województwa lubuskiego), granica 100 nowych przypadków została przekroczona 14 marca, a 1000 - w środę 25 marca. Najwyższy dobowy wzrost zachorowań odnotowano do tej pory w sobotę 28 marca - wynosił on 249 przypadków. 

We wtorek (24 marca) premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach wprowadzanych w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one przemieszczania się. Obywatele - jak mówił szef rządu - mogą wychodzić z domu tylko w sprawach naprawdę pilnych, np. wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem. Ograniczono też zgromadzenia - do maksymalnie dwóch osób. Nowe obostrzenia obowiązują na razie do 11 kwietnia. Za ich łamanie grozić będzie kara nawet do 5 tys. zł. 

Wcześniej - w piątek (20 marca) premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Taka sytuacja daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. zakaz przemieszczania się, obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy. Rząd wprowadził też znacznie wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Grzywnę podniesiono z do 30 tys. zł.

Od północy z soboty na niedzielę (z 14 na 15 marca) w Polsce zamknięte są granice naszego kraju dla cudzoziemców chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. 

Oprócz tego ograniczona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i niektóre punkty usługowe, np. pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki. 

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia potwierdza śmierć czterech kolejnych osób
Zaloguj się
 • michus00

  Oceniono 3 razy 3

  Ale za to w marketach budowlanych życie toczy się normalnie - w środku dzikie tłumy robiące zakupy „pierwszej potrzeby” dla domu ...

 • biochemia76

  Oceniono 3 razy -1

  "(...) Wszyscy pacjenci mieli współistniejące choroby.(...)"

  W Polsce nie ma COVID 19, wirus SARS-CoV-2 to tylko "nieco inna grypa"...
  W Polsce jest epidemia "chorób współistniejących" ...

 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 1 raz -1

  A potem podajcie że to są osoby prawne wieku 90, 80, i70 parę lat z innymi chorobami .

 • hipo krater

  Oceniono 3 razy -1

  Podajcie tez ile zmarło na zapalenie płuc i niewydolność oddechowo krążeniową oraz sepsy. To wtedy będziemy bliżej prawdy.

 • magnacarta

  Oceniono 2 razy -2

  pis-dzielce róbcie wybory jak najszybciej ponieważ później przegracie
  cynicy okropni!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX