Owsiak twierdzi, że rząd utrudnia WOŚP transport dla szpitali. Dworczyk "jest zaskoczony" zarzutami

Szef KPRM Michał Dworczyk przyznał, że jest zaskoczony wpisem szefa WOŚP Jerzego Owsiaka nt. transportu do Polski środków medycznych zakupionych przez fundację w Chinach. Dworczyk zapewnił, że osobiście przedstawił warunki, w tym m.in. darmowego transportu.
Zobacz wideo

Jerzy Owsiak zamieścił w poniedziałek na Facebooku gorzki wpis, w którym opisał trudności, jakie napotkała WOŚP po zakupie środków medycznych dla polskich szpitali w Chinach. Według Owsiaka, na zapewnienie bezpłatnego transportu lotniczego zgodziło się początkowo Mini. Później jednak okazało się to niemożliwe.

"Wszystko było przygotowane, cały pakiet zamówionego towaru miał pojawić się w określonym czasie i miejscu, aż nagle w całą sprawę wmieszali się urzędnicy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Postawiono nam zaskakujące wymagania i mówiąc krótko - w minutę osiem cały plan wykorzystania transportu MON legł w gruzach, wszystko odwołano" - szef WOŚP.

Podczas konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk był pytany przez dziennikarzy o wpis Owsiaka

- Jest to dla mnie o tyle zaskakujące, że w piątek osobiście oddzwaniałem do pracowników pana Jerzego Owsiaka, żeby zapytać się, jakiej pomocy potrzebują w transporcie środków medycznych z Chin, i jakie są ich oczekiwania. Przedstawiłem również warunki, które obowiązują absolutnie wszystkich - relacjonował.

Minister przypomniał, jakie to są warunki. - Jeżeli jest transport rządowy, tudzież, jeżeli jest transport samorządu, gmina, czy województwo zwraca się do Kancelarii Premiera z prośbą o pomoc w takim transporcie, może liczyć na bezpłatny transport środków, czy to z Chin czy z innego dowolnego miejsca na świecie. Jeżeli zgłaszają się podmioty, czy to NGO, czy to firmy, które deklarują, że środki, które mają przylecieć do Polski zostaną przekazane do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, i wejdą w całościowy system logistyki, zaopatrzenia szpitali - zarówno tych zakaźnych, jak i wszystkich pozostałych, to tak samo bez problemu można liczyć tutaj na darmowy transport cargo - zapewniał.

Dworczyk dodał, że wszystkie inne podmioty, które mają "pomysły, czy to na dystrybucję, czy sprzedaż takich środków", mogą skorzystać z komercyjnej oferty przelotów, oferowanych przez PLL LOT, czy innych przewoźników.

Minister przekonywał, że w odpowiedzi na informację o ogólnych zasadach transportu usłyszał w odpowiedzi, że "fundacja pana Jerzego Owsiaka, zastanowi się". - I to jest cały kontakt z tą sprawą. W związku z czym, z dużym zaskoczeniem ten wpis przeczytałem i przykro mi, że w ogóle taki wpis został dokonany - dodał Dworczyk.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM