Gowin: Rok akademicki zostanie przedłużony, jeśli w maju uczelnie nie wrócą do normalnego funkcjonowania

Jeżeli uczelnie nie wrócą do normalnego funkcjonowania w maju, to z całą pewnością rok akademicki będzie musiał być wydłużony - zasugerował we wtorek szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że w związku z epidemią koronawirusa MNiSW pracuje nad przedłużenie grantów i ich rozliczeń.
Zobacz wideo

W związku z wprowadzeniem w kraju stanu epidemii, kierownictwo resortu nauki 22 marca podjęło decyzję o przedłużeniu - do 10 kwietnia zawieszenia funkcjonowania uczelni. Minister nauki Jarosław Gowin podkreślił wówczas, że zawieszenie uczelni nie oznacza ich zamknięcia, a zajęcia powinny być kontynuowane w jak najszerszym zakresie online. Pierwotnie zawieszenie zajęć dydaktycznych miało trwać do 25 marca.

Natomiast we wtorek 31 marca Gowin zasugerował, że rok akademicki może się skończyć później, niż zwykle. - Jeżeli uczelnie nie wrócą do normalnego funkcjonowania w maju, to z całą pewnością rok akademicki będzie musiał być wydłużony - ocenił na antenie Radia Zet.

Szef resortu nauki był również pytany o to, czy MNiSW planuje możliwość przedłużenia grantów i rozliczeń grantowych "o czas kwarantanny".

- Tak, zdecydowanie nad tym pracujemy. Wszystkie niedogodności związane z okresem kwarantanny, okresem, który - już wiemy - prawie na pewno będzie się przedłużał poza święta wielkanocne, wszystkie te niedogodności będą uwzględnione - zapewnił.

Koronawirus w Polsce

Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczyła już 2 tysiące i stale rośnie. Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzegał, że pod koniec tego tygodnia może to być już kilka tysięcy przypadków. Do tej pory (wtorek, 31 marca), z powodu zakażenia zmarło 31 osób. 

Podobnie jak uczelnie, do końca przerwy wielkanocnej - na razie - pozostają zamknięte także wszystkie placówki oświatowe oraz instytucje kultury. Od 25 marca edukacja szkolna odbywa się zdalnie. W tym tygodniu przeprowadzane są także zdalne egzaminy próbne dla ósmoklasistów. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM