PiS złożył projekt: głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców

PiS najpierw wprowadził do tzw. "tarczy antykryzysowej" przepisy pozwalające na głosowanie zdalne osobom w kwarantannie i powyżej 60-tego roku życia. Teraz chce pójść o krok dalej.
Zobacz wideo

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

Projektodawcy ocenili w uzasadnieniu, że w związku z rozprzestrzenianiem koronawirusa, ogłoszonym stanem epidemii, a wcześniej zagrożenia epidemicznego, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań w zakresie modyfikacji niektórych przepisów Kodeksu wyborczego.

Zgodnie ze złożonym we wtorek projektem PiS, do którego dotarła PAP, w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

W myśl projektu, głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach odrębnych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę pełnomocnictwa do głosowania.

Projektowane przepisy stanowią ponadto, że w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r., Państwowa Komisja Wyborcza może określić inne warunki powoływania obwodowej komisji wyborczej niż określone w Kodeksie wyborczym.

- Aby ustawa weszła w życie potrzebna jest zgodna współpraca Sejmu i Senatu, na co liczymy - powiedział PAP jeden z polityków PiS.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (37)
PiS złożył projekt: głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 7 razy 3

  Darujcie sobie te pozory. Niech Jarek od razu ogłosi wynik i po sprawie. Przecież nie jesteśmy dziećmi i wiemy o co chodzi. Udawać, to możemy grając z dziećmi w Chińczyka, gdy smarkacz zmienia zasady gry i liczy pola ,dodając sobie punkty.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 7 razy 3

  Zbrodnicze pomysły PiS jakby tu przejac całą władzę zachowując pozory demokracji.

 • mariusz banasiak

  Oceniono 4 razy 2

  Idźcie wszyscy politycy do diabła z tą polityką
  i wyborami nie widzicie że ludzie umierają

 • Witold S

  Oceniono 4 razy 2

  Policzmy... Na 3 kwietnia zwołane posiedzenie sejmu. Uchwalają w trzech czytaniach. Ustawa trafia do senatu 6 kwietnia. Senat ma 30 dni na poprawki lub przyjęcie. Mamy więc 6 maja. Wyborca musi zgłosić chęć głosowania na sześć dni przed wyborami 10 maja. Czyli do max 4 maja.
  Nawet gdyby głosowanie korespondencyjne było obligatoryjne to w jaki sposób dostarczą karty do głosowania między 6 a 9 maja dla 20 milionów wyborców? A zagranica?
  Chyba się zakiwali w tym pijanym widzie starego psychopaty.
  Jeżeli się w czymś mylę to proszę sprostować.

 • nieotake

  Oceniono 6 razy 2

  I to jest bardzo słuszna koncepcja!
  Tawariszcz Bielanow zna już nawet wynik tego głosowania z dokładnością do 7. miejsca po przecinku.
  Ебать ПиС!!!

 • nieotake

  Oceniono 8 razy 2

  Czyli - jak raczył był cynicznie skonstatować ideologiczny patron przyspawanej do władzy we Wolsce Ludowej kato-bolszewickiej mafii, towariszcz Josyf Stalin - nie jest ważne, kto jak głosuje, ważne, kto te głosy liczy.

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 6 razy 2

  Rozumiem, że głosować mamy na poczcie listem poleconym?! Wasze niedoczekanie...

 • Robert X

  Oceniono 5 razy 1

  Panie Gowin pokaż pan że masz pan jaja. Postaw się Kaczyńskiemu.opusc pan ten antdemokratyczny rząd. No chyba że chce pan zostać podnozkiem Kaczyńskiego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX