Koronawirus paraliżuje Szpital Bródnowski w Warszawie. Kilkadziesiąt osób zakażonych

Kilkadziesiąt osób w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie jest zakażonych koronawirusem. To zarówno pacjenci, jak i członkowie personelu medycznego.
Zobacz wideo

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim potwierdzono kilkadziesiąt przypadków zakażenia koronawirusem. Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Szpitala Bródnowskiego i dyrektor Śródmiejskiego Centrum Klinicznego na warszawskim Bródnie Piotr Gołaszewski, od 20 marca COVID-19 potwierdzono łącznie u 43 pacjentów, z czego z gastrologii - 23, z oddziału wewnętrznego - 16, z kardiologii - 4. Ponadto zakażonych jest również kilkudziesięciu członków personelu medycznego. Jak powiedział w poniedziałek PAP Gołaszewski, jest ich 29. Zaznaczył jednak, że wyniki testów cyklicznie wpływają do placówki.

Według danych TVN24, jest ich już 36, a więc łącznie w szpitalu zakażonych jest 79 osób. Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego, Ewa Filipowicz, przyznaje w rozmowie z PAP, że oficjalne informacje, ile dokładnie osób w Szpitalu Bródnowskim jest zakażonych, pozna w środę. W rozmowie z PAP Gołaszewski zaznaczył, że na 15 oddziałów trzy są zainfekowane. "Na chwilę obecną nie uważam, żeby było konieczne poddawać cały szpital kwarantannie" - wskazał.

Koronawirus w szpitalu. Jak doszło do zakażenia?

We wtorek w rozmowie z reporterem programu "Koronawirus Raport" anonimowa pracownica szpitala wyjaśniła, w jaki sposób doszło do rozprzestrzenienia się wirusa w placówce. - Problem się zaczął około 20 (marca - PAP) na gastrologii, gdzie lekarz miał koronawirusa - potwierdzone. Dziewczyny z gastrologii poszły na kwarantannę. Pacjenci zostali, więc ściągali z oddziałów na dyżury, np. w ciągu dnia z chirurgii, na noc z ortopedii, z laryngologii, z okulistyki. Po czym, po trzech dniach okazało się, że kolejnych trzech pacjentów ma pozytywny wynik. Więc nic z tego dalej nie robili - powiedziała. - Po czym każda z dziewczyn wracała po jednym dyżurze na swój oddział - dodała.

- Oddział był zamknięty "w cudzysłowie", ściągano pielęgniarki ze wszystkich oddziałów - zaznaczyła rozmówczyni TVN24. Poinformowała ponadto, że zakażonych pacjentów przewieziono do szpitala zakaźnego dopiero po pięciu dniach od wykrycia wirusa. - Odbyła się potajemnie, po cichu, ewakuacja w nocy do 24, tych pacjentów (...) prawdopodobnie na Wołoską - wskazała. Tej informacji nie potwierdził jednak Gołaszewski.

- Postępujemy wobec procedur, które są nam przesłane przez inspekcje sanitarną (...) problem tylko jest taki, że niejednokrotnie taki lekarz, czy pielęgniarka, czy ktokolwiek z personelu medycznego, może bezobjawowo funkcjonować przez wiele dni, siedem, pięć dni w szpitalu i być rzeczywiście takim ogniskiem zagrożenia - powiedział we wtorek na antenie TVN24 dyrektor ds. medycznych Szpitala Bródnowskiego, dr Paweł Skowronek.

- Później efektem tego, gdzie my zbieramy kontakty bliskie, jest oczywiście lista wszystkich pacjentów i całego personelu, która jest uzależniona i od emocji (...) i niejednokrotnie nie daje stuprocentowej pewności wykluczenia wszystkich dodatkowych kontaktów - wyjaśnił.

Pytany, jak to się stało, że wirus się rozniósł w Szpitalu Bródnowskim, poinformował, że zgodnie z procedurami został od razu zamknięty oddział, na którym pracował lekarz, u którego wykryto wirusa. Poinformował także, że w marcu szpital miał blisko 300-osobową absencję wśród personelu medycznego. Jak wyjaśnił, w chwili, gdy personel medyczny zostali poddany kwarantannie, "musieliśmy właściwie w trybie półgodzinnym zorganizować opiekę nad 50 pacjentami, którzy byli na oddziale gastrologii". - W związku z tym, z powodu braku jakiegokolwiek personelu innego, musieliśmy przesunąć personel z innego oddziału - wskazał.

W niedzielę podczas konferencji prasowej w Warszawie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, mówiąc o przypadku dużego ogniska zakażań koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu, gdzie 60 osób jest zarażonych koronawirusem, poinformował, że być może kolejne ognisko pojawi się w jednym ze szpitali w stolicy. Wyjaśnił, że chodzi o Szpital Bródnowski. Jak dodał, obecnie prowadzone są testy na obecność koronawirusa.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Warszawa. Kilkadziesiąt osób zakażonych COVID-19 w Szpitalu Bródnowskim
Zaloguj się
 • Andrzej Cz-cz

  Oceniono 6 razy 0

  Zakładam, że scenariusz jest następujący: odgórna dyrektywa nakazuje przekazywać optymistyczny obraz sytuacji, żeby nie psuć statystyk, to szpitale kryją co się da. Do czasu, aż pie....nie jak w tym przypadku. I słupki ch.. strzelił. No, ale procentowo spada.

 • francc

  Oceniono 3 razy -1

  Dziś jest już po zawodach , można zamykać bo JUŻ nie ma kim robić , ci co zostali czekają tylko na pozytywny wynik , bałagan organizacyjny jest w tym szpitalu na najwyższym poziomie ! :) Jak by ktoś naprawdę kompetentny opisał co tam się dzieje to włos się jeży na głowie ! Najgorsze jest jednak to że lekarz który powinien być świadomy jak należy postępować i jakie są procedury , nie ma o tym bladego pojęcia ... dodatkowo kadra zarządzająca pierwsza poszła na zwolnienia i to nie z powodu zakażenia , szczury uciekają pierwsze :) i ja się pytam czy oni pamiętają o przysiędze jaką składali ...

 • Michal Mroczek

  Oceniono 3 razy -1

  Wygląda na to że największym zagrożeniem dla służby zdrowia jest teraz ona sama. Chciałbym mieć nadzieję, że gdy kurz opadnie, ktoś przeanalizuje przypadki kolejnych szpitali i rozliczy każdego odpowiedzialnego dyrektora. Chciałbym. Ale nie potrafię.

 • arturgeo

  Oceniono 4 razy -2

  czy można pozwać szpital za zarażenie wirusem? Przykłady z Mazowsza pokazują, że to służba zdrowia jest a nie społeczeństwo jest winna za rozprzestrzenianie choroby.

 • hipo krater

  Oceniono 2 razy -2

  Dziś w Rozmowie Piaseckiego , Gowin powiedział, że nie ma pieniędzy na diagnozowanie personelu medycznego, bo panstwo by zbankrutowalo.

 • endrju1521

  Oceniono 6 razy -2

  Dotychczas, średnio umierało w Polsce 1300 osób dziennie.

  Przez miesiąc, na koronawirusa zmarły 33 osoby,

  tj. ok. jedna dziennie więcej.

  Czy to jest epidemia ?

 • Lysy X

  Oceniono 2 razy -2

  A z Brodnowskiego pacjenci i odwiedzający masowo chodzą do Stokrotki która jest po drugiej stronie ulicy na zakupy i zaraz pół Bródna będzie zarażona...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX