Pięć tysięcy medyków jest wyłączonych z pracy przez koronawirusa. Stanowią aż 15 proc. zakażonych

Pięć tysięcy przedstawicieli zawodów medycznych jest wyłączonych z pracy z powodu koronawirusa. Blisko 500 osób jest zakażonych, reszta przebywa w kwarantannie. Medycy nie mogą walczyć z epidemią, a to powoduje, że system szybko staje się niewydolny.
Zobacz wideo

Przez ostatnie dwa tygodnie Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że nie ma danych dotyczących liczby zakażeń koronawirusem wśród przedstawicieli medyków. - Rodzaj zawodu nie jest raportowany przy zgłaszaniu zakażenia - przekonywał szef resortu Łukasz Szumowski.

Medycy zakażeni koronawirusem. GIS podaje dane

Teraz okazało się jednak, że wbrew słowom ministra, podlegająca mu jednostka - Główny Inspektorat Sanitarny - ma takie dane: 461 osób spośród zakażonych koronawirusem w Polsce to albo lekarz, albo pielęgniarka, albo ratownik medyczny. To jednak nie wszystko - ponad 4,5 tysiąca przedstawicieli zawodów medycznych przebywa w kwarantannie i nie może pracować. 

Szef Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski podkreśla w rozmowie z reporterem TOK FM Michałem Janczurą, że są to i tak tylko te przypadki, o których wiemy. - Gdybyśmy poważnie podeszli do testowania, to dziś te dane mogłyby wyglądać jeszcze gorzej i okazałoby się, że jeszcze więcej medyków jest zakażonych koronawirusem, w tym zakażonych bezobjawowo - ocenił. 

Medycy zakażeni koronawirusem. Trudna sytuacja w całej Polsce

Opublikowana przez GIS statystyka jasno pokazuje, że szpitale to obecnie jedno z miejsc wysokiego ryzyka zakażeniem. Tylko w Wielkopolsce 600 przedstawicieli zawodów medycznych objętych jest kwarantanną, a 40 osób personelu medycznego jest zakażonych koronawirusem. Na Dolnym Śląsku tylko w jednej placówce - Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu - zdiagnozowano ponad 40 zakażeń. W jednym radomskim szpitalu brakuje obecnie 500 osób do pracy, a w szpitalu w Brzesku - 125. Bardzo ostrożne szacunki mówią o wstrzymanych pracach w blisko 100 oddziałach szpitalnych. Często nie ma tam po prostu kto pracować.

- Co piąty zakażony jest medykiem, który najprawdopodobniej zetknął się z chorobą na froncie walki z koronawirusem. Powstaje pytanie, czy personel medyczny jest rzeczywiście właściwie zabezpieczony - podkreśla Łukasz Jankowski oraz dodaje, że zakażony personel to zagrożenie dla funkcjonowania szpitala i dla pacjentów. A to może spowodować, że pacjentów bez koronawirusa wkrótce też nie będzie miał kto leczyć.

Być może publiczne przedstawienie danych dotyczących zakażonych lekarzy zmusi rząd do wsparcia wyposażenia lekarzy w środki ochrony osobistej, bo nie wiadomo, z jakich powodów do tej pory tego nie zrobiono.

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych

Tylko wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o około czterystu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To był najgorszy dzień od początku epidemii. Do tej pory łącznie w Polsce odnotowano prawie trzy tysiące zakażeń. Zmarło blisko 60 osób. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM