Nowe zasady działania sklepów. Do której są czynne? Ile osób może robić zakupy jednocześnie?

W środę rząd poinformował o nowych zasadach działania sklepów. Do której czynny jest Lidl, Biedronka, Carrefour, Auchaun, Kaufland? Co zmieniło się w ich funkcjonowaniu? Czy sklepy zapewniają jednorazowe rękawiczki klientom?
Zobacz wideo

Sklepy dyskontowe i hipermarkety zmieniają godziny pracy, by dostosować się do nowych warunków związanych z epidemią koronawirusa.

Sklepy. W jakich godzinach czynny jest Lidl, Biedronka, Carrefour?

Od 2.04 sklepy Biedronki będą czynne od godz. 6 do 24. Od przyszłego wtorku ich praca jeszcze się wydłuży. Tuż przed Wielkanocą będą otwarte całą dobę. 

Podobnie będą też pracowały sklepy Lidla. Sieć poinformowała, że jej placówki będą otwarte od 6 do 24, a tam, gdzie to możliwe, także całodobowo. Również większość sklepów Kaufland będzie pracować od 6 do 24, a w kilku lokalizacjach rozważana jest sprzedaż całodobowa.

Na skrócenie godzin działania zdecydowały się natomiast hipermarkety Carrefour czy Auchan. Pierwszy z nich zamierza się zamykać o godzinie 20 (warto jednak sprawdzić godziny otwarcia interesujacego nas sklepu, ponieważ wybrane placówki mogą działać dłużej), a drugi o 21. 

Co ważne, w ramach wprowadzonych przez rząd najnowszych ograniczeń, w godzinach 10-12 zakupy w sklepach mogą robić wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia. 

Sklepy. Ile osób może przebywać w środku?

Nowe obostrzenia, o których premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali 31 marca, ograniczyły także liczbę osób w sklepie, które mogą przebywać w nich w tym samym momencie. 

W sklepie mogą przebywać po trzy osoby na każdą kasę w sklepie. Podobne zasady dotyczą także targowisk. Tutaj również nie może być więcej osób niż po trzy przypadające na każde stoisko.

Co ważne, zarówno w ewentualnej kolejce przed sklepem, jak i w środku należy zachowywać co najmniej dwumetrowe odstępy od innych klientów. 

Sklepy powinny zapewnić również klientom jednorazowe rękawiczki. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM