Koronawirus w Polsce. Kolejne ograniczenie. Tymczasowy zakaz wstępu do lasów

W związku ze stanem epidemii, od 3 do 11 kwietnia br. Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformował w piątek w komunikacie resort środowiska.
Zobacz wideo

"W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją Premiera RP, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte" - przekazał w komunikacie resort.

Ministerstwo tłumaczy, że decyzja wynika z faktu, że wiele osób mimo zagrożenia epidemią gromadziło się na terenach zarządzanych przez LP. "Niestety, ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe" - podkreślono.

Zakaz wstępu do lasów do 11 kwietnia

Dlatego, zgodnie ze specustawą dotyczącą COVID-19, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz dyrektorzy Parków Narodowych polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie.  Dodano, że zakaz wstępu będzie egzekwowany przez Straż Leśną i Straż Parków Narodowych.

"W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom" - zaapelowało ministerstwo.

W Polsce jest 9,3 mln ha lasów, z czego 7,2 mln ha znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych.

W kraju funkcjonują też 23 parki narodowe, które zajmują 1 proc. powierzchni Polski. Najstarszym parkiem jest Białowieski Park Narodowy, a najmłodszym Park Narodowy "Ujście Warty". Tereny wszystkich parków są wpisane w unijną sieć Natura 2000.

W Polsce już teraz obowiązuje wiele ograniczeń, między innymi: zakaz wychodzenia z domu bez opieki dorosłego młodzieży czy zakaz przemieszczania się w grupach powyżej 2 osób. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Koronawirus w Polsce. zakaz wstępu do lasów
Zaloguj się
 • Marc

  Oceniono 5 razy 5

  Nie ma stanu nadzwyczajnego, a z naszych domów robią areszt.

 • Bogna Badowiec

  Oceniono 5 razy 5

  Kompletnie bez sensu. Szczególnie na terenie całego kraju. Mieszkam na Suwalszczyźnie, tutaj, póki co spokojnie w kwestii zarazy, ludzie stosują się do zaleceń, zachorowań de facto nie ma. Lasów wokół tyle, że możemy się nie widzieć w ogóle. Po co nas zmuszać do gnieżdżenia się w mieście, gdzie nawet nie mam gdzie psa wyprowadzić.? Rozumiem miejsca o większej gęstości ludzi,gdzie lat pełnia rolę parków

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 4 razy 4

  1/ stanu klęski żywiołowej ograniczanie praw i wolności obywatelskich jest bezprawne!!!
  2/ W pierwszej kolejności Lasy Państwowe powinny zakazać wstępu do lasu zboczeńcom biegającym po nim z fantomami swoich penisów w postaci "giwery". To oni są w lasach największym zagrożeniem!!!!

 • bloxyx

  Oceniono 4 razy 4

  Drzewa zarażają?

 • przyganiacz

  Oceniono 4 razy 4

  Koronawirus w Polsce. Kolejne ograniczenie.

  Byle do wprowadzenia zakazu oddychania. Potem zapanuje cmentarny spokój...

 • xt-s

  Oceniono 4 razy 4

  Tak, siedzenie przed telewizorem z piwem w ręku i miską chipsów jest dużo zdrowsze, niż spacer po lesie! A władza jest tak kochana, że tak dba o nas, żebyśmy pili to piwo i jedli te chipsy (byle nie przesadzać z wycieczkami do sklepów po nie), że wchodzenia do lasów nam zakaże. Dba o nas nie tylko w związku z koronawirusem, ale też boreliozą i wirusowym zapaleniem opon mózgowych, bo kleszcze w lasach już się pojawiły.

 • true_lysander

  Oceniono 4 razy 4

  *- nie dotyczy myśliwych

 • tomaselli

  Oceniono 3 razy 3

  Co za absurd !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX