Warszawa. W marcu odwołano około 25 proc. ślubów w Urzędzie Stanu Cywilnego

W stołecznym Urzędzie Stanu Cywilnego w marcu odbyło się 205 ceremonii ślubnych. Narzeczeni odwołali około 25 proc. uroczystości, ale żadna nie została odwołana przez USC poinformował w piątek stołeczny ratusz. Obecnie nowożeńcy składają przysięgę małżeńską jedynie w towarzystwie urzędnika i świadków, bez udziału gości.
Zobacz wideo

Jak poinformował w piątek stołeczny ratusz, w marcu w Warszawie spośród 205 zawartych małżeństw 194 ceremonie odbyły się w salach USC, osiem to śluby konkordatowe, a trzy miały miejsce w plenerze. "Tylko w marcu nowożeńcy odwołali blisko 25 proc. uroczystości. Żadna z ceremonii nie została odwołana przez stołeczny Urząd Stanu Cywilnego. Dodatkowo wszystkie pary, które miały zaplanowane na najbliższe tygodnie śluby w plenerze, zdecydowały o ich przeniesieniu do sal USC" - podkreślił ratusz.

"W analogicznym okresie ubiegłego roku w stolicy odbyło się 298 ceremonii ślubnych. Spośród nich 257 małżeństw zawarto w salach ślubów USC, 8 w plenerze, a 33 to śluby konkordatowe" - podało miasto.

Przypomina równocześnie, że obecnie, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa wprowadzono ograniczenia, związane z samymi uroczystościami. "Narzeczeni mogą jednak być spokojni - ceremonie ślubne zaplanowane na najbliższe dni odbędą się" - zaznaczył stołeczny magistrat.

"Podczas ceremonii, oprócz urzędnika stanu cywilnego, obecni mogą być jedynie nowożeńcy oraz świadkowie" - przypomniał ratusz. Wyjaśnia przy tym, to właśnie między innymi z tego powodu wiele młodych par rezygnuje z zawarcia małżeństwa w pierwotnie zaplanowanym terminie.

Miasto poinformowało również, że w tej chwili wszystkie informacje, dotyczące zawierania małżeństw, są udzielane telefonicznie i mailowo. "Warto również pamiętać, że dokumenty dotychczas złożone w związku ze ślubami zachowują swoją ważność" - podkreślono i dodano, że "zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa" ważne jest przez sześć miesięcy od daty jego złożenia. "Jeśli młoda para zdecyduje o zmianie daty ceremonii, a nowy termin zostanie wyznaczony po upływie ważności dokumentu, konieczne jest złożenie nowego 'Zapewnienia'" - podał urząd.

TOK FM PREMIUM