Jak będzie wyglądać Polska w 2030 roku? Nie wszystkie scenariusze są czarne

Kreślimy dzisiaj tylko najczarniejsze scenariusze, ale są też realne utopie. Są szanse, żeby Polska osiągnęła "wielką regenerację" jeśli przestawimy wajchę w odpowiednim momencie - mówił w TOK FM Jan Zygmuntowski z Fundacji Instrat.
Zobacz wideo

Agnieszka Lichnerowicz pytała Jana Zygmuntowskiego o to, jak będzie wyglądał świat po pandemii, a konkretnie w roku 2030. - Kreślimy dzisiaj tylko najczarniejsze scenariusze, ale są też realne utopie. Są szanse, żeby Polska osiągnęła "wielką regenerację" jeśli przestawimy wajchę w odpowiednim momencie - mówił Zygmuntowski.

Wskazał na trzy cele, które trzeba zrealizować, żeby w 2030 roku Polska była w "czubie" państw, które poradziły sobie z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. - Po pierwsze, priorytet dla służby zdrowia i usług publicznych, w tym edukacji i ochrony środowiska. Po drugie, solidarność i sprawiedliwość społeczna. Pora na strajk generalny. Przedsiębiorcy, rolnicy, pracownicy powiedzieliby, że nie koronawirus zatrzyma gospodarkę, tylko oni. Skoro w Amazonie czy w energetyce wirus nie zatrzymał łańcucha dostaw, to może pracownicy pokazaliby siłę i doszłoby do jakichś przemian. Po trzecie, należy postawić na równowagę społeczno-ekologiczną. Pamiętajmy, że w tle wszystkiego, co się dzieje, jest kryzys klimatyczny. A najważniejsza zmiana w świadomości to zerwanie ze starymi teoriami ekonomicznymi, które w XXI wieku są już nieaktualne - przekonywał gość TOK FM.

W jego wizji pieniądze na IPN miałyby zostać przekazane do Państwowej Inspekcji Pracy, a to pozwoliłoby na konwersję umów śmieciowych na szeroką skalę. Wojska Obrony Terytorialnej stałyby się z kolei korpusem humanitarnym. A premier rządu technicznego złożonego z lekarzy byłaby w 2030 roku Dorota Gardias, pielęgniarka i obecnie przewodnicząca Forum Związków Zawodowych.

Gość Agnieszki Lichnerowicz podkreślał, że pora zdać sobie sprawę z powagi sytuacji. - Już grozi nam 2-3-milionowe bezrobocie, fala bankructw, zamykanych firm. Bez dużego pakietu finansowego popyt się załamie - dodawał.

Według Zygmuntowskiego Polska ma rezerwy na odważne działania. - Nasze zadłużenie w stosunku do PKB jest na dość niskim poziomie. Nawet przy spadkach dojdziemy do zadłużenia na poziomie 50 procent PKB. Konstytucja mówi, że limit jest przy 60 procent. Dlatego możemy znaleźć około 250 mld zł dla zupełnie nowego pakietu fiskalnego i zabezpieczyć podstawowe potrzeby ludzi i na przykład dofinansować porządnie służbę zdrowia - wyjaśniał Zygmuntowski.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (203)
Jak będzie wyglądać Polska w 2030 roku? Nie wszystkie scenariusze są czarne
Zaloguj się
 • birdy-niam-niam

  Oceniono 39 razy 17

  ja prdl...
  pan ekspert...
  niby poważne radyjo, a pan ekspert prdli o ''realnej utopii''. za tydzień inny ekpert o pionowego poziomu, oraz ekpertka od porannych wieczorów...
  cieszę się faktem, że nadchodzący czas zmiecie z powietzchni takich ekspertów, takie fundacje i takie radyja.

 • ks-t

  Oceniono 22 razy 10

  Dofinansowywac należy pracę a nie socjal. Owszem zasiłki, żeby ludzie mieli co jeść. NIe chce nam sie pracować. Koronawirus jest pretekstem do pretesji, ze tamci nie pracują, a ja ciągle musze chodzić do roboty. Ograniczenia społeczne w Polsce są zdecydowanie zbyt restrykcyjne i nas zabijają bardziej niż wirus. A lenistwo pozostanie. Tarcza antykryzysowa powinna umorzyć na kilka miesięcy ZUS i podatki, również PIT dla pracowników wykonujących pracę. By była zachęta do kontynuowania pracy a nie bezrobocia.

 • rutylowy

  Oceniono 25 razy 9

  Już nie będzie tak jak było. Nie będzie ukrainców, skończą się śmieciówki, janusze biznesu pójdą na kuroniówkę.
  A gdyby ktoś miał inne zdanie.
  Cytuję: "biznes i wolny rynek, nie znoszą próżni".

 • szpung

  Oceniono 11 razy 7

  I juz nawet przecieralem ocvzy ci sami eksperci od zadzy zysku globalizacji i neoliberalnego robta co chceta,zaczynaja mowic o rownowazonym rozwoju o rozlozeniu ciezarow etc i nagle zlikwidowac IPN i pininedze ktorych przeca nie ma i nie bedzie przeznaczyc na cos tam na tym przerwalem lekture ha ha ha ah ah ah ah ah ah ah skad tych krtyniw tyle na ziemii O Panie uwoklnij ziemie od tej nieprzebranej masy niedorozwojow czujacych potrzebe zaistnienia.

 • tom-pek

  Oceniono 9 razy 5

  zlikwidować 500 plus przywrócić rodzinne dla pracujących ,zmniejszyć ZUS ,zlikwidować 13 emerytury biorącym powyżej 2000 zł ,rozliczyć Kaczora i jego bandę

 • tom-pek

  Oceniono 9 razy 5

  całe watahy różnego rodzaju i kalibru cfaniaków biznesu będą teraz płakać ,KRUSowcy mający trochę ugorów ,biznesmeni mający działalności na dziadków żeby nie płacić ZUSów, handlarze działający od lat na stratach ......czas przesiać to dziadostwo i pomagać ludziom którzy prowadzą działalność normalnie ,zatrudniają uczciwie ludzi płacą podatki i ZUSy

 • wheesy

  Oceniono 11 razy 5

  Gość odjechał. Ciekawe co bierze?
  Stwierdzenie o zerwaniu ze starymi teoriami ekonomicznymi, które w XXI wieku są już nieaktualne jest jak propozyzja odrzucenia teorii heliocentrycznej bo jest stara i w XXI już nieaktualna.

 • men9

  Oceniono 13 razy 5

  ''Strajk generalny'' to będzie
  żeby wywieżć na taczkach zidiociałą opozycję

 • judo

  Oceniono 13 razy 5

  Przejąć władzę, a później walka z kontrrewolucją....
  dla dobra narodu, oczywiście

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX