Na daleką Wolę w kilkanaście minut. W Warszawie otwarto nowe stacje metra

Od godziny 4.45 w Warszawie czynne są nowe stacje drugiej linii metra. Ratusz zdecydował się na ich otwarcie, lecz bez hucznej imprezy, która planowana była jeszcze kilka tygodni temu. Podziemną kolejką można dojechać na daleką Wolę.
Zobacz wideo

Od soboty druga linia metra dojeżdża na stację Księcia Janusza na wolskm Ulrychowie. Dwie pozostałe nowe stacje to Młynów i Płocka. Dzięki temu możliwy będzie szybki i bezpośredni dojazd z Woli do Śródmieścia i na Pragę.

Otwarcie nowych odcinków metra w Warszawie zawsze odbywało się w iście świątecznej atmosferze. Z licznym udziałem władz miasta, radnych i przede wszystkim - mieszkańców. Tak miało być i tym razem. Jeszcze kilka tygodni temu warszawski ratusz planował zorganizowanie wielkiej imprezy z okazji otwarcia nowego odcinka drugiej linii, a także 25. rocznicy otwarcia pierwszej linii. W związku z epidemią koronawirusa plan ten się nie powiódł. W sobotę nie było żadnego uroczystego wydarzenia, a prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zaapelował do mieszkańców, by na razie wstrzymali się ze zwiedzaniem i nie gromadzili się na stacjach.

- Apeluję do warszawianek i warszawiaków o rozsądek. Proszę wszystkich, którzy chcieliby podziemne przystanki po prostu zobaczyć, zostańcie w domu. Gdy minie epidemia, z pewnością będzie na to lepszy czas - powiedział Trzaskowski. Wyjaśnił, że podjął decyzję o jak najszybszym otwarciu nowego odcinka metra, aby usprawnić komunikacje w mieście. Według ostatnich danych, co dzień II linia metra przewozi niewiele ponad 20 tys. pasażerów.

Metro na daleką Wolę. Jak wyglądają nowe stacje?

Wolski odcinek podziemnej kolei składa się z trzech stacji, trzech wentylatorni, a także łączących je tuneli, co wydłuża drugą linię metra o 3,4 kilometra. Pierwszą z nowo otwieranych stacji jest Płocka, po południowej stronie skrzyżowania ulicy Płockiej z Wolską. W jej wnętrzu dominują kolory miedzi i brązu, które nawiązują do fabrycznej historii Woli.

Warszawskie metro. Stacja Płocka na WoliWarszawskie metro. Stacja Płocka na Woli Materiały Prasowe

Kolejną nową stacją jest Młynów, przystanek wybudowany pod ul. Górczewską, między Płocką a wiaduktem linii kolejowej. Na niej dominuje kolor niebieski, który jest odniesieniem do pobliskiego basenu na Moczydle.

Stacja metra Młynów w WarszawieStacja metra Młynów w Warszawie Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Ostatnią stacją tego odcinka jest Księcia Janusza, pod ul. Górczewską, po wschodniej stronie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Zieleń w jej wystroju nawiązuje do pobliskich parków Moczydło i Szymańskiego.

Stacja metra Księcia JanuszaStacja metra Księcia Janusza Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Wolski odcinek metra został wybudowany przez firmę Gülermak. Za realizację otrzyma ona 1 147 999 590 zł brutto. Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Środki unijne pokrywają 75 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Prace budowlane tego odcinka drugiej linii metra, wynikające z kontraktu, trwały 38 miesięcy, a od listopada ubiegłego roku prowadzone były wymagane prawem odbiory. "Po uzyskaniu pozytywnych opinii z kontroli przeprowadzonych przez Państwową Straż Pożarną i Stację Sanitarno-Epidemiologiczną możliwe było wystąpienie do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (WINB) z wnioskiem o wydanie pozwolenia na użytkowanie" - informuje w komunikacie stołeczny ratusz. Ostatecznie, pozwolenie zostało wydane w środę, 31 marca. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM