Licealista chce, by sąd zablokował matury. Chodzi o zdrowie i życie uczniów oraz nauczycieli

Licealista Tymon Radzik złożył w sądzie wniosek o zabezpieczenie jego roszczeń w procesie o ochronę dóbr osobistych. Chodzi o zdrowie i życie, czyli o dobra, które jego zdaniem mogłyby zostać narażone, gdyby w czasie pandemii przeprowadzone zostały egzaminy maturalne.
Zobacz wideo

Tymon Radzik, maturzysta z Liceum im. Stanisława Staszica w Warszawie, pozywa ministra edukacji za to, że nie odwołując egzaminów maturalnych, naraża jego zdrowie i życie. W sądzie złożył też wniosek o zabezpieczenie swoich roszczeń. Jak tłumaczy, chodzi np. o nakazanie szefowi resortu edukacji przesunięcia terminu matur. - Wnoszę o to, by sąd nakazał Ministrowi Edukacji Narodowej niezwłocznie podjąć skuteczne działania, zmierzające do nieprzeprowadzenia egzaminu maturalnego w dniach 4 - 22 maja - mówi Tymon Radzik. - Ministerstwo, biorąc odpowiedzialność za życie i zdrowie dziesiątek tysięcy młodych ludzi, ale również nauczycieli, którzy musieliby taki proces maturalny zorganizować, powinno podjąć jasną i czytelną decyzję, poinformować maturzystów i nauczycieli, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji - dodaje licealista.

Uczeń nie kryje, że oczekiwanie na decyzję ministra jest bardzo stresujące. - Największym problemem na dziś nie jest to, jaką decyzję podejmie rząd, ale że rząd tej decyzji nie podejmuje w ogóle - mówi uczeń warszawskiego liceum. Dlaczego chce zablokowania matur? - Złożyłem swój wniosek o zabezpieczenie dlatego, że w chwili obecnej wszystko wskazuje na to - w tym stan wiedzy naukowej, ale też jak wynika z doniesień medialnych także stan wiedzy rządzących - że nierealne jest przeprowadzenie matur w maju bez narażania życia i zdrowia maturzystów - podkreśla Tymon Radzik.

Na podobne działanie zdecydowali się także uczniowie z Ruchu Protestujących Maturzystów. 

Co z maturami? Uczniowie chcą znać terminy

W związku z trwającą pandemią koronawirusa egzaminy kończące szkołę, odpowiednik polskich matur, zostały już odwołane m.in. w Wielkiej Brytanii i Francji. Wiadomo także, że nie będzie w tym roku matur międzynarodowych, które zdawała m.in. cześć polskich maturzystów. A o polskich maturach wciąż nic nie wiadomo. 

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek (6 kwietnia) na spotkaniu z internautami powiedział, że nie sądzi, aby mogło dojść do odwołania matur, ale należy się liczyć z tym, że egzaminy zostaną przesunięte.

W sprawie egzaminów wypowiedziała się już m.in. Polska Unia Edukacyjna. Organizacja stoi na stanowisku, że "jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest odwołanie egzaminu ósmoklasisty i przeprowadzenie rekrutacji na podstawie konkursu świadectw, a także odwołanie egzaminu maturalnego i wydanie uczniom świadectw maturalnych na podstawie wyników uzyskanych przez nich w toku kształcenia".

Sami uczniowie są już zniecierpliwieni brakiem decyzji w sprawie kończących szkołę egzaminów. Pod listem maturzystów o zajęcie jasnego stanowiska w sprawie ich terminu - wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego - podpisało się w internecie ponad 42 tysiące osób.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (132)
Matury 2020. Maturzysta chce, by sąd zablokował matury. Chodzi o zdrowie i życie uczniów
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 29 razy 17

  I ma rację. Jest czymś absolutnie skandalicznym, że w takiej sytuacji podejmuje się decyzje, dotyczące bardzo istotnej kwestii w życiu setek tysięcy ludzi, praktycznie z dnia na dzień. Tak wygląda "branie odpowiedzialności" przez rząd, za cokolwiek.

 • elenem

  Oceniono 20 razy 14

  Oby więcej w Polsce było takich mądrych, rozważnych i odważnych Młodych Ludzi.
  Jesteście przyszłością Polski, ten haniebny rząd kiedyś odejdzie w niepamięć a Wy będzie tworzyć nową Polskę.
  Normalną Polskę. Odwagi i do boju !

 • ps11111ps

  Oceniono 20 razy 10

  Szanowny rządzie, a może matury korespondencyjne, skoro już idziecie w tę stronę?
  Będą maturzyści pisać sobie spokojnie w domu i potem odsylac w kopercie odpowiedzi

  Pytanie z polskiego będzie jedno
  - Kto jest najwiekszym Polskim nowożytnym patriotą i dlaczego Yarosław

  Karty z odpowiedziami łącznie z numerem dowodu, peselem, pinem do karty, haslem do gmaila prosze przesylac pocztą do Ministerstwa Edukacji

 • xt-s

  Oceniono 20 razy 10

  No to niech Tymon nie da się tylko nakryć na bieganiu z psem (albo jeszcze gorzej - ze swoją dziewczyną) po lesie, ani jakimkolwiek innym, najdrobniejszym nawet naruszeniu obowiązujących restrykcji, bo będzie kompromitacja. A, znając PiS, będzie polowało na taką okazję.

 • ziggybam

  Oceniono 13 razy 9

  To jest tak jak z rozwalaniem służby zdrowa, edukacji, mediow publicznych, sadów czy olewaniem konstytucji w Polsce. Mozemy ich podawac do sądow, trybunałów a i tak walec prymitywów przejedzie po nas dopóki ciemnota koscielna rzadzi. Wczoraj mozna bylo w sejmie posluchac toku myslenia psychopatycznego gnoma - mówił, że nie ma sedziow dublerow w TK bo wyrok TK o legalnosci wyboru prawdziwch sedziow do TKz grudnia 2015 ma "wartość świstka papieru". Dlaczego? Nie wiadomo - bo tak sobie gnom wymyslił. I pozostanie bezkarny , zobaczycie. I taki ch..., takie g... ma poparcie calych tlumow.

 • nocomment

  Oceniono 15 razy 7

  Ze statystyk medycznych wiemy, że maturzyści to akurat nie polegną. Prędzej ich nauczyciele. A także dziadkowie.
  Dobrze jednak, że chłopak przycisnął w sprawie decyzji. Jakieś opcje powinny być już przygotowane. Mam syna w wieku maturalnym i widzę, że jest skołowany. Doradzam mu, żeby się przygotowywał tak, jakby miało być wszystko w terminie, bo "za dużo" się nauczyć nie można.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX