Zakaz wstępu do lasu bezprawny? Już blisko 160 tys. podpisów pod petycją o jego cofnięcie

Już blisko 160 tysięcy osób podpisało petycję w sprawie cofnięcia zakazu wstępu do lasów. Zdaniem specjalistów zakaz, który ma rzekomo zapobiegać rozprzestrzenianiu koronawirusa, nie ma żadnych podstaw prawnych.
Zobacz wideo

Zakaz został wydany pod koniec ubiegłego tygodnia przez dyrektora Lasów Państwowych na polecenie premiera. Ten skorzystał z możliwości, jakie daje mu specustawa ws. zwalczania koronawirusa. Dziennikarz przyrodniczy Adam Wajrak podkreśla jednak, że dyrektor Lasów Państwowych nie może zrobić czegoś, do czego nie ma prawa. - Kompetencje, jeżeli chodzi o zamykanie lasu, ma nadleśniczy. Może to zrobić tylko w trzech przypadkach: zagrożenie pożarowe, rozpad drzewostanu np. w wyniku wichury lub prace leśne - przekonuje Wajrak. Powołując się na opinie prawników, dziennikarz uważa, że do lasu nadal można chodzić.  Pamiętając o rozsądku i ograniczeniach, które wynikają z przepisów, dotyczących  epidemii. - Bardzo proszę, żebyśmy zachowywali się roztropnie. Pozostańmy w dużym rozproszeniu, nie skupiajmy się na parkingach leśnych etc - apeluje przyrodnik. 

Ewentualnego mandatu za wizytę w lesie, Adam Wajrak, powołując się na prawników, radzi nie przyjmować. Wówczas sprawą będzie musiał zająć się sąd oceniający zgodność z prawem samego zakazu.

Tymczasem trwa zbiórka podpisów pod petycją do resortu środowiska, aby cofnąć zakaz wstępu do lasów. - Uważamy, że decyzja o zakazie wstępu jest pochopna i wyrządzi dużo więcej szkody dla ludzkiego zdrowia niż potencjalne zarażenie się wirusem w przestrzeni leśnej. Obostrzenie o zachowaniu bezpiecznej odległości jest wystarczające. Ogromne obszary lasów w naszym kraju są najbezpieczniejszym miejscem, w jakie może udać się człowiek w tym trudnym okresie, jednocześnie najłatwiej tam zachować zalecaną odległość. Spacer i kontakt z przyrodą jest konieczny do życia! Nie ma racjonalnych powodów, by przebywanie w lesie było bardziej niebezpieczne niż przebywanie w komunikacji publicznej, kościele, czy sklepie - piszą autorzy petycji (można ją znaleźć tutaj). W tej chwili (stan na 7 kwietnia godzinę 14) podpisało ją już niemal 160 tysięcy osób. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Zakaz wstępu do lasu. Zbierają podpisy pod jego odwołanie
Zaloguj się
 • king1932

  Oceniono 3 razy 3

  Rząd łamie prawo, urzędnicy pisowscy łamia prawo, czyli mamy anarchię. Państwo teoretyczne.

 • 1948swierzy

  0

  Myślę, że teraz powinien być ogłoszony przetarg ogólnopolski ns DRZWI DO LASU.
  Usankcjonuje to, jako włamanie i po sprawie. Będzie jawne przestępstwo i jeszcze można będzie oskarżyć o zawłaszczenie mienia w postaci ziemi przylepionej do obuwia, czyli winy o niewyobrażalnej szkodliwości.

 • Mieczyslaw Cholewa

  Oceniono 7 razy -5

  Jednak Polacy to parszywcu i głupi naród i ważne dodam,nie jestem broń Boże wielbicielem bandy PIS owskiej bandy.Kieruje się własnym zdrowym rozsądkiem. Ten zakaz jest właśnie dlatego,że Polacy są narodem durnych anarchistów. Był las bez zakazu i co?Durnie tłumnie wybrali się do lasu,na grille na wspólne spotkania!Nie można wydzielić, że ten las można odwiedzić bo tu mało ludzi mieszka,ale ten pod Warszawą, czy Sopotem to trzeba zamknąć, bo ludzie się gromadzą. Panie Adamie Wajrak bardzo Pana lubię, ale teraz się z Panem nie zgodzę. Chyba nam wszystkim powinno zależeć, aby jak najszybciej znieść wprowadzone zakazy,ale było to możliwe musimy się stosować do zakazów, tak długo, aż nie opanujemy zarazy, lub nie znajdziemy antidotum.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 12 razy -6

  Tych 160 rodzimych czarnoskorych to mniej wiecej ten sam problem, o ktorym donosi USA Today, iz wsrod czarnoskorych obywateli szerzy sie mit, iz koronawirus to choroba bialych i zamoznych, wiec nie stosuja zadnej profilaktyki efekt w NYC 70% umieralnosc w tej grupie etnicznej. Jednoczesnie ci sami lesni wycieczkowicze, ktorzy podpisuja petycje o wolnych lasach, pyszcza o niemozliwosci przeprowadzenia wyborow korespondencyjnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX