RPO interweniuje ws. studentów z Ukrainy. Przez nowe ograniczenia nie mogą wyjść z domu, bo są niepełnoletni

Studenci z Ukrainy nie mogą wyjść z domu nawet w celu zrobienia zakupów. Są niepełnoletni, więc zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju restrykcjami - mają zakaz wychodzenia z domu bez opieki osoby dorosłej. Tyle, że w Polsce są sami. W ich sprawie interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich.
Zobacz wideo

W Lublinie jest blisko 50 nieletnich studentów z Ukrainy. Dlaczego nieletnich? Bo na Ukrainie maturę zdaje się w wieku 17 lat, a tym samym już 17-latkowie trafiają na studia. Część z nich mimo pandemii została w Polsce. Z różnych powodów. - Ktoś nie wyjechał, bo ma daleko do domu. Ktoś inny jest w trybie wyrabiania karty pobytu, bo skończyła mu się wiza. Ktoś z kolei ustalił z rodzicami, że lepiej i bezpieczniej jest zostać tutaj niż wracać do domu rodzinnego - mówi Anton Blazheyev z Centrum Partnerstwa Wschodniego przy Politechnice Lubelskiej.

Uczelnia, wspólnie z urzędnikami lubelskiego ratusza ustaliła, jak można takim osobom pomagać. - Jeśli ktoś się źle czuje albo czegoś potrzebuje, zwraca się do nas, do pracowników biura lub do portierów w akademikach. Staramy się pomóc między innymi w zakupach, by ci studenci sami nie wychodzili - mówi Blazheyev.

Na problem uwagę zwrócił prezydent Lublina, który napisał w tej sprawie do policji. Interweniuje też Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak pisze, trudna sytuacja młodych Ukraińców powinna zostać uwzględniona przy wykonywaniu obowiązków przez funkcjonariuszy policji.

"Sprawa ma istotne znaczenie z punktu widzenia poszanowania podstawowych praw i wolności. RPO w wystąpieniu do Prezesa Rady Ministrów zwracał już uwagę na wątpliwości natury konstytucyjnej, jakie budzi ten przepis rozporządzenia z 31 marca. Dlatego zwrócił się do KWP w Lublinie o informacje o podjętych działaniach. RPO wystąpił też do Komendanta Głównego Policji o wskazanie, czy podobne problemy pojawiły się w działalności policji w ostatnim czasie" - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich w swoim komunikacie. Interwencję podjął po nagłośnieniu sprawy przez Radio TOK FM. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (69)
Niepełnoletni studenci z Ukrainy nie mogą wyjść. Interweniuje RPO
Zaloguj się
 • vitmik

  Oceniono 16 razy 6

  RPO interweniuje jak młodociani Ukraińcy nie mogą wyjść w czasie kwarantanny na zakupy,
  interweniuje, kiedy na benefis telewizyjny pewnego aktora nie jest zapraszany jego kumpel (hahaha, to jest dobre, jak w przedszkolu)
  ale jak Polacy w Polsce dostają mandaty za mycie auta z ptasich goovien to milczy, taki to jest rzecznik RPO

 • smiki48

  Oceniono 16 razy 4

  w czym problem? Czy WSZYSCY ukraińscy studenci są niepełnoletni? Jesli nie to wystarczy jak pójda we dwójke czy w trójke na zakupy. Z zachowaiem 2 m odległosci.

 • vicenteolivio

  Oceniono 11 razy 3

  A po co mają się szlajać po mieście? Już Ukraińcy pokazali u siebie w kraju jakimi dzikusami są - spieprzają po krzakach z lotniska i dworców, byleby nie dać "złapać się" na kwarantannę. Każdy to widział w TV. Zatem sąsiedzi ukraińskich studentów - do dzieła! Pomagać im i podrzucić pod drzwi zakupy!

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 3 razy 3

  W Polsce też niedługo będą 17-letni studenci. Sami to promowaliście. Całe tabuny osób w wieku 17 lat i 10-11 miesięcy.

 • ewa slezak

  Oceniono 15 razy 3

  No I okazja do glupich komentarzy. Czytajcie tekst ze zrozumieniem! A poza tym dopuscie do siebie mysl, ze na swiecie sa rozne systemy szkolnictwa.

 • Marek Hass

  Oceniono 23 razy 3

  żałosne komentarze.... w ŕóżnych krajach w tym na Ukrainie, maturę można zdawać wcześniej, podobnie jak rozpczynać edukację. Jeżeli studiują w Polsce i pandemia ich tu zatrzymała z różnych powodów, to trzeba znaleźć prawne rozwiązanie aby mogli sami wychodzić na miasto. I nie ma tu nic do rzeczy że są Ukraińcami...

 • freud1

  Oceniono 4 razy 2

  Ale jaja.
  Na glownej, na fotce moj dawny akademik!
  Polonez w Pzn :)

  Trzeba oczywiscie umozliwic studentom wyjazd. No i pokoje jakos poszerzyc czy cus, bo tak se mysle, ze w przyszlym roku przybedzie tam mieszkanców ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX