Kiedy egzaminy maturalne? Polskie uczelnie są gotowe odłożyć rekrutację

Maturę należy przeprowadzić tak, by nie zagrażała zdrowiu maturzystów ani egzaminatorów. Polskie uczelnie akademickie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do czasu otrzymania wyników matury - zapewnili w środę przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Zobacz wideo

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich udostępniło w środę (8 kwietnia) stanowisko w sprawie tegorocznej rekrutacji na studia. Odnosząc się do sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, rektorzy przypomnieli, że trwają przygotowania do przeprowadzenia rekrutacji na studia. A odbywa się ona na podstawie wyników egzaminu maturalnego.

Kiedy matury w 2020 roku?

“Matura, będąca od 20 lat w istocie egzaminem wstępnym na uczelnie, jest jednakową dla wszystkich, sprawiedliwą miarą poziomu przygotowania kandydatów do podjęcia studiów, zapewniającą zarówno porównywalność wyników w skali kraju, jak i dostateczną rozdzielczość, niezbędną w rekrutacji na oblegane kierunki studiów” - napisano w stanowisku.

“Dlatego należy zachować tę formę rekrutacji także w bieżącym roku” - zaznaczają rektorzy. Podkreślają, że tegoroczny egzamin maturalny może się odbyć tylko w warunkach, które nie będą zagrażały zdrowiu maturzystów oraz egzaminatorów.

“Z tego powodu nastąpi, być może, odsunięcie w czasie terminu przeprowadzenia tego egzaminu. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich deklaruje, że polskie uczelnie akademickie są gotowe odłożyć decyzje rekrutacyjne do czasu otrzymania z systemu egzaminacyjnego wyników tegorocznej matury” - informują przedstawiciele KRASP.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich jest przedstawicielskim organem uczelni akademickich, utworzonym przez polskie szkoły wyższe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie. Członkami KRASP są zarówno akademickie uczelnie publicznie, jak i niepubliczne.

Kiedy matury w 2020 roku? 

Polski rząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ewentualnego przesunięcia terminu lub odwołania tegorocznych matur. Jak poinformował jednak we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller, "wszelkie informacje dotyczące dalszych obostrzeń w kontekście świąt wielkanocnych w związku z epidemią koronawirusa, w tym również decyzje dotyczące zbliżających się egzaminów uczniów zostaną ogłoszone w czwartek".

W sprawie egzaminów wypowiedziała się już m.in. Polska Unia Edukacyjna. Organizacja stoi na stanowisku, że "jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest odwołanie egzaminu ósmoklasisty i przeprowadzenie rekrutacji na podstawie konkursu świadectw, a także odwołanie egzaminu maturalnego i wydanie uczniom świadectw maturalnych na podstawie wyników uzyskanych przez nich w toku kształcenia".

Pod listem maturzystów o zajęcie jasnego stanowiska w sprawie terminu matur - wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego - podpisało się w internecie już ponad 42 tysiące osób.

Według obecnego harmonogramu matury powinny odbyć się w dniach 4-22 maja. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Kiedy egzaminy maturalne? Polskie uczelnie są gotowe odłożyć rekrutację
Zaloguj się
 • xt-s

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli "maturę należy przeprowadzić tak, by nie zagrażała zdrowiu maturzystów", to należy ją w ogóle zlikwidować, bo od dawna jest źródłem rozlicznych nerwic, depresji, a sporadycznie nawet samobójstw.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Ha ha ha ha prasa dopadla zone lidera totalnej targowicy i to nie jest tym razem drobiazg gdyz ta dziunia wziela sobie urlop chorobowy nie zaprzestajac zadnej aktywnosci zawodowej. Coz upchnieta w radzie miejskiej zona cezara, kolejnego kieszonkowego polityka i prawnika tym razem sie nie wywinie, bo tego typu wykroczenia podpadaja pod prokurature i choc oczywoscie kasta uniewinni ta typowa dla postpeerelowskiego bardaku urzedniczke to mimo wszytko to kolejny dowod na poziom zgnilizny ktora przeciez jeszcze piec lat temu rzadzila
  niepodzielnie Polska.

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy -1

  Prezes się jeszcze nie zdecydował, co z maturami. Za to zdecydował, co z wyborami. Jednoosobowo, bezdyskusyjnie. Zwyczajny poseł. Maturzyści, pamiętajcie, większosć z was ma już prawa wyborcze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX