Matury i egzaminy ósmoklasistów przełożone. Jest decyzja rządu

Egzaminy dla uczniów klas ósmych oraz matury nie odbędą się w terminie. Ale ani szef MEN, ano premier nie są w stanie powiedzieć, kiedy uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminów.
Zobacz wideo

- Zakomunikujemy co najmniej na trzy tygodnie wcześniej, kiedy te egzaminy się odbędą - powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, na pewno nie będzie to wcześniej niż w czerwcu. - Pewnie w drugiej połowie - zaznaczył. 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również, że szkoły i przedszkola będą zamknięte do 26 kwietnia. Przedłużony ma być też zasiłek opiekuńczy - na takich samych zasadach, jak dziś.

Jak mówił z kolei minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, "od kilku tygodni mamy stan szczególny. Wiele dziedzin naszego życia musiało zmienić sposób funkcjonowania. Dotyczy to także szkół". Szef MEN podziękował rodzicom, nauczycielom i uczniom, którzy "przełączyli się" na inny sposób komunikowania. - Wiem, że nie zawsze było łatwo, ale pokazaliśmy, że potrafimy to zrobić - powiedział Piontkowski.

Skierował się też bezpośrednio do uczniów. - Kochani, wiemy, że macie ogromny stres, bo nie wiecie, kiedy egzamin się odbędzie i jak się do niego przygotowywać - podał. Podkreślał, że przełożenie testów jest konieczne ze względów zdrowotnych. - Ale chcemy, żebyście mieli długą perspektywę przygotowania się do egzaminów, dlatego poinformujemy o nim co najmniej trzy tygodnie wcześniej - zadeklarował.

Przedłużony rok szkolny?

Szef MEN - dopytywany przez dziennikarzy, czy należy spodziewać się przedłużenia roku szkolnego - podał, że na razie nie ma ku temu przesłanek. Co z maturzystami, którzy naukę powinni skończyć już w kwietniu? - Będziemy zalecać, żeby przekazywać świadectwa drogą elektroniczną - powiedział Piontkowski.

>> W czwartek rząd poinformował o przedłużeniu obostrzeń do 19 kwietnia. Czytaj więcej na ten temat << 

O tym, że nowe decyzje rządu m.in. w sprawie matur i egzaminów ósmoklasisty będą wydane w czwartek rzecznik rządu mówił już przed kilkoma dniami. Zaznaczał, że większość dotychczasowych restrykcji obowiązuje do okresu Świąt Wielkanocnych, dlatego - jak mówił - trzeba podjąć decyzję na jaki okres mają być przedłużone i w jakim zakresie.

Przypomnijmy, rząd postanowił zamknąć szkoły i przedszkola 11 marca, kiedy w Polsce było 25 przypadków zakażenia koronawirusem. Początkowo miały być zamknięte na dwa tygodnie, ale ze względu na sytuacje epidemiczną - zostało to przedłużone. Od 25 marca uczniowie mają obowiązek nauki zdalnej. W ten sam sposób odbyły się też próbne egzaminy ósmoklasistów oraz matury.

Do końca nie wiadomo było jednak, co z właściwymi już egzaminami. Przypomnijmy - testy ósmoklasistów miały rozpocząć się już 21 kwietnia. O ich przełożenie lub odwołanie apelowało do władz wiele środowisk, m.in.: Związek Nauczycielstwa Polskiego i Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. To by oznaczało zmiany w zasadach rekrutacji do szkół średnich i na studia. Naukowcy z PAN-u sugerowali, żeby oceny na zakończenie szkoły wystawili nauczyciele.

Z podobną prośbą kilkanaście dni temu zwrócił się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W liście do premiera oraz ministra edukacji narodowej zaapelował o "zmianę organizacji roku szkolnego 2019/2020, w tym o przesunięcie terminów egzaminów zewnętrznych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych". 

O tym, że matury mogą być przesunięte mówił też przed kilkoma dniami w wywiadzie internetowym prezydent Andrzej Duda.

Koronawirus. Rośnie liczba zachorowań

W Polsce liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekroczyło już 5 tysięcy i nic nie wskazuje na to, by przestała rosnąć. O tym, że szczyt epidemii jest dopiero przed nami i nie wiadomo, kiedy nadejdzie mówił w poniedziałek w Sejmie sam premier Mateusz Morawiecki. - Może to być kwiecień, maj, czerwiec - spekulował. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Matury 2020. Matury i egzaminy ósmoklasistów przełożone. Jest decyzja rządu
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 1 raz 1

  Maturzyści, władza o was myśli, pomyślcie i wy o władzy. Wybory w maju, muszą się odbyć, bo to kwestia bezpieczeństwa prezesa i spółki. Wielu z was już ma prawa wyborcze, odwdzięczcie się.

 • xt-s

  0

  Jakość nauki poprawia się nieustannie od 20 lat. W końcu mamy tyle instytucji doskonalenia edukacji, że nie może być inaczej. Poprawia się i poprawia, a efekty widzimy...

 • wolny_wypowiadacz

  0

  Jeśli uważają że wybory można zrobić korespondencyjnie i zapewnić, że nikt za kogoś nie oda głosu
  to niech zrobią korespondencyjnie także matury. Nawet będą mieli łatwiej bo matury nie muszą być tajne.
  Ach wróć! Okazuje się, że matury trzeba jednak przełożyć.

 • rzydeta

  Oceniono 2 razy 0

  No proszę, a jeszcze wczoraj PiS-dzielstwo darło ryje, że o przełożeniu egzaminów nie ma mowy. Znowu wyszli na głupków a wraz z nimi wtórujące im tutaj trolle, opłacane z Nowogrodzkiej pieniędzmi wyszabrowanymi ze spółek SP i odebranymi chorym na raka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX