Jest tak duży, że może przewieźć prom kosmiczny. Największy samolot świata wkrótce wyląduje w Warszawie

Antonow An-225 Mrija, największy transportowy samolot świata, już niebawem wylątuje na warszawskim Lotnisku Chopina. Maszyna przywiezie do Polski środki do walki z koronawirusem.
Zobacz wideo

Na wypełnionym po brzegi pokładzie mieszczącego aż 400 ton ładunku samolotu ma znaleźć się 7 milionów maseczek typu P2, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych i kilkaset tysięcy przyłbic. Transport na zlecenie kancelarii premiera przygotowały spółki KGHM Polska Miedź S.A. i Lotos S.A.

Zgodnie z planem, lotniczy kolos wyląduje na lotnisku w Warszawie w najbliższy wtorek (14 kwietnia), około godziny 9:30.

Tylko jeden taki egzemplarz

Samolot Antonow An-225 Mrija ("mrija" po ukraińsku znaczy "marzenie") to największa maszyna lotnicza na świecie. Ma ponad 84 metry długości. Rozpiętość skrzydeł maszyny wynosi blisko 88,5 metra,  a wysokością dorównuje 6-piętrowemu budynkowi.

Samolot został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Powstał w 1988 roku, w czasach ZSRR w zakładach lotniczych Aviant. Jest tak duży, że jest w stanie przewieźć prom kosmiczny na swoim grzbiecie, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych lub towar cargo o wadze 250 ton, czyli dwa razy więcej, niż wynosi jego masa własna.

Wcześniej maszyna gościła w Polsce tylko dwukrotnie - w 2003 i w 2005 roku, ale nigdy jeszcze nie lądował w stolicy. Wcześniej samolot przywoził ładunki do Poznania i Katowic.

Po lądowaniu samolotu z pomocą medyczną przewidywany jest briefing prasowy z udziałem prezesów spółek: KGHM Polska Miedź S.A. oraz Lotos S.A.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Antonow An-225 Mrija. Największy samolot świata wkrótce wyląduje w Warszawie
Zaloguj się
 • Wojciech Joński

  Oceniono 2 razy 2

  Samolot konstrukcji i produkcji ukraińskiej, zresztą nie na darmo Ukraina była nazywana zbrojmistrzem dawnego ZSRR. Wcale się nie dziwię Rosji, że dla niej ogłoszenie niepodległości przez ten kraj było największą stratą biorąc pod uwagę pozostałe republiki !

 • Paweł Bucholski

  Oceniono 2 razy 2

  Mrija ???? to marzenie, ale po ukraińsku. Po rosyjsku jest mieczta ?????. Samolot ten został wyprodukowany w jednym egzemplarzu w czasach radzieckich w Ukraińskiej SRR i lata w barwach ukraińskich.

 • waszfan

  Oceniono 2 razy 0

  Ten kto pisze ten tekst o AN 225 chyba ciutke jest opozniony w rozwoju. Poniewaz otorz samolot ten byl w warszawie juz w Środe 08.04. 2020r.

 • kowalskyy49

  0

  Miał być samochód elektryczny, tymczasem okazuje się że zwykłych maseczek to państwo zrobić nie umie. Pisbolszewia jest żałosna.

 • ja.gazeta16

  0

  Mrija i Ruslan - duma ukraińskiego lotnictwa

 • Krzysztof Kowalski

  Oceniono 1 raz -1

  Ale czy term samolot przywodzi nam maseczki czy zabiera od nas? W ani jednym miejscu w "artykule" nie jest to powiedziane... Nie chcę naprawdę obrażać autora, ale to jest poniżej krytyki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX