Trzaskowski: Wczoraj rząd podał, że w Warszawie przez koronawirusa zmarło 8 osób. Akty zgonu pokazują 32

Wczoraj rząd podawał osiem przypadków śmiertelnych w Warszawie, natomiast akty zgonu w Warszawie, w które ja mam wgląd, pokazują, że tych ofiar jest 32 - powiedział w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany o skalę ofiar zakażenia koronawirusem w stolicy.
Zobacz wideo

Prezydent Warszawy był pytany w środę w TVN24, jak wygląda sytuacja w warszawskich szpitalach. Trzaskowski zaznaczył, że jest odpowiedzialny za 10 szpitali miejskich. - Żaden z tych szpitali nie został wyznaczony do tego, żeby w tej chwili ratować pacjentów z koronawirusem, natomiast jeżeli sytuacja się zmieni, to różnie może by" - podkreślił.

Warszawa musiała sama sobie kupić sprzęt

Przypomniał, że władze stolicy kilka tygodni temu zwróciły się do rządu z prośbą o potrzebny sprzęt dla szpitali i na razie bardzo mało tego sprzętu dotarło. - Dlatego myśmy sami kupili ten sprzęt - zaznaczył.

- Na razie te szpitale warszawskie przez najbliższe 7-10 dni są zabezpieczone - powiedział. Jak dodał, szpitale te są szpitalami "drugiej linii" i "nie wiadomo, czy nie będą musiały w najbliższe dni również przestawić się w części i pomagać tym pacjentom z koronawirusem".

Trzaskowski został także zapytany, czy ma wiedzę na temat tego, jak wygląda sytuacja w szpitalach jednoimiennych na terenie Warszawy. Prezydent stolicy wyjaśnił, że szpital MSWiA jest pod kontrolą resortu, a pozostałe szpitale zakaźne są pod kuratelą marszałka województwa. Jak dodał, jest jeszcze szpital wojskowy. - W związku z tym ja nie mam stamtąd informacji bezpośrednio, co dokładnie się tam dzieje - zaznaczył Trzaskowski.

"Wszystko wskazuje, że ofiar jest dużo więcej"

Na pytanie, czy ma wiedzę, jaka jest skala zakażeń koronawirusem w Warszawie, a także skala ofiar, Trzaskowski odparł: - Tutaj są dosyć poważne rozbieżności, które sygnalizowałem rządowi już dwa tygodnie temu. Pisałem o tym do pana wojewody i również do głównego inspektora sanitarnego.

- Dlatego, że na wczoraj rząd podawał osiem przypadków śmiertelnych w Warszawie, natomiast akta zgonu w Warszawie, w które ja mam wgląd, pokazują, że tych ofiar jest 32 na dzień wczorajszy - powiedział. - Czyli w 32 przypadkach w akt zgonu jest wpisany koronawirus, natomiast rząd raportuje z Warszawy tylko osiem przypadków - dodał Trzaskowski. Jak zaznaczył, takie rozbieżności pojawiały się już wcześniej na mniejszych liczbach i także to sygnalizował.

Pytany z czego to wynika, odparł, że jest to pytanie do rządu, "zwłaszcza, że większość tych aktów zgonu, z trzydziestu dwóch. trzydzieści, jest wystawionych w tym szpitalu jednoimiennym na ul. Wołoskiej, czyli w szpitalu rządowym" - zaznaczył.

- Wszystko wskazuje na to, że niestety tych ofiar śmiertelnych jest dużo więcej, prawdopodobnie zarażonych jest dużo więcej - powiedział.

Komentarze do słów Trzaskowskiego

Do słów Trzaskowskiego odniosła się na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska. "Dlaczego Ministerstwo Zdrowia w tak chaotyczny sposób publikuje komunikaty o kolejnych przypadkach zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa? Dlaczego podaje niepełne informacje i wciąż zmienia zasady komunikacji? W tych niepewnych czasach najważniejsza jest rzetelna informacja" - napisała.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller powołał się na Twitterze na wpis Gównego Inspektoratu Sanitarnego, w którym poinformowano: "Zgodnie z art 27 Ustawy z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, informacje o zgonach raportowane są właściwemu inspektorowi sanitarnemu zgodnie z miejscem zamieszkania osoby zmarłej, a nie zgonu. Taka sytuacja miała miejsce w Warszawie". 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (27)
Koronawirus. Trzaskowski: We wtorek rząd podał, że w Warszawie zmarło 8 osób. Akty zgonu pokazują 32
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 13 razy 7

  Miejcem.zgonu wg.prawa jest miejce znalezienia zwłok. Jesli pacjent umiera w szpitalu , zgłasza sie zgon do najblizszego urzędu w ciagu 24 godzin .Taka strategia jest po to, by fałszować prawde i dezorientować spoleczenstwo o epidemiologii zgonów.

 • wlaki100

  Oceniono 11 razy 5

  W sejmie fałszuje się głosowania i listy poparcia pod ustawami. Podaje się zaniżone dane o ilości chorych i zmarłych. Kłamstwo PiS jest obezwładniające, wszechobecne, bezwstydne, bezgraniczne, bezczelne i prostackie. Nie ma słów, które mogłyby oddać skalę tej patologii.

 • rbik53

  Oceniono 7 razy 3

  .
  PiSowski rząd, jak ci komuniści chińscy,
  pudruje rzeczywistość
  okłamując Polaków.
  No i jak to jest, że Warszawa
  może kupić środki ochrony dla lekarzy,
  a PiSowski rząd nie.
  .

 • an1005

  Oceniono 8 razy 2

  32:8=4 Czyli przez tyle należy mnożyć wszystkie oficjalne dane

 • zbag19

  Oceniono 1 raz 1

  jest taki stara opowieść - jak w czasach PRL na kolejnych etapach przekazu informacji wprowadzano odpowiedni mnożnik żeby wykazać jak "Polska rośnie w siłę a ludziom żyje się dostatniej" ; no cóż należy czerpać z dobrych, sprawdzonych wzorców - bo "ciemny lud wszystko kupi" - ale UWAGA - do czasu !!!.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Tasma oczywiscie jak to tasma poza grzywa pustka we lbie. Analiza musi dotyczyc sredniej dziennej liczby zgonow sprzed epdemii do obecnej liczby dziennej. W NYC podano takie dane i umiera tam 200 osob dziennie do 25 zgonow w czasie sprzed epidemii. Statystyki wiec powinno pomnozyc sie 8 razy.

 • Polak

  Oceniono 5 razy 1

  Co się czepiacie o tą różnicę przecież to tylko 75%więcej ale suweren to łyknie no i wybory można robić bo w Bawarii były i nic takiego się nie działo tylko mała różnica tam był dopiero początek pandemi podła banda oszustów z największym na czele (a najniższym wzrostem )mam nadzieje doczekać chwili jak wszyscy wyladują w celi.

 • Kazia Mali

  Oceniono 4 razy 0

  Dla pisuaru najważniejsza będzie liczba z 10.05.2020 wtedy podadzą że wygrał w 100%A.D teraz do wyborów wszystkie liczby są zaniżane przecież statystyka musi być tak jak chce jeden człowieczek mały ale z kotem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX