Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki złożą kwiaty pod pomnikami

Złożenie wieńców przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów jego rządu oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pod pomnikami ofiar katastrofy smoleńskiej będzie elementem obchodów 10. rocznicy tej tragedii - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz wideo

W minionych dniach przedstawiciele rządu oraz PiS, w tym m.in. szef Kancelarii Premiera oraz zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel informowali, że z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej "będą skromne". Zarówno min. Dworczyk, jak i Fogiel zapewniali, że zachowane zostaną wszelkie normy bezpieczeństwa i zalecenia dotyczące postępowania w czasie epidemii.

Katastrofa smoleńska. Obchody

W rozmowie z PAP szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że 10 kwietnia w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej o godz. 8.41 prezes PiS Jarosław Kaczyński złoży wieńce i odda hołd ofiarom katastrofy pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pod pomnikiem wszystkich ofiar katastrofy. Jak dodał, prezesowi PiS nie będzie towarzyszyła delegacja przedstawicieli ugrupowania.

Ponadto - jak dodał Michał Dworczyk - o godz. 9.00 wieńce pod pomnikami złoży również premier Mateusz Morawiecki. Później w ciągu dnia wieńce będą również składać ministrowie. Szef KPRM poinformował również, że planowane są uroczystości w poszczególnych resortach, gdzie umieszczone są tablice upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.

Min. Dworczyk przypomniał, że zapadła też decyzja o przełożeniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku. Szef KPRM informował w ostatnich dniach, że Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne tej wizyty.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi m.in. przez wicepremiera Jacka Sasina, do Katynia i Smoleńska na obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieli lecieć m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych - łącznie blisko 50 osób.

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM