Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej. Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki złożą kwiaty pod pomnikami

Złożenie wieńców przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów jego rządu oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pod pomnikami ofiar katastrofy smoleńskiej będzie elementem obchodów 10. rocznicy tej tragedii - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
Zobacz wideo

W minionych dniach przedstawiciele rządu oraz PiS, w tym m.in. szef Kancelarii Premiera oraz zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel informowali, że z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej "będą skromne". Zarówno min. Dworczyk, jak i Fogiel zapewniali, że zachowane zostaną wszelkie normy bezpieczeństwa i zalecenia dotyczące postępowania w czasie epidemii.

Katastrofa smoleńska. Obchody

W rozmowie z PAP szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że 10 kwietnia w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej o godz. 8.41 prezes PiS Jarosław Kaczyński złoży wieńce i odda hołd ofiarom katastrofy pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pod pomnikiem wszystkich ofiar katastrofy. Jak dodał, prezesowi PiS nie będzie towarzyszyła delegacja przedstawicieli ugrupowania.

Ponadto - jak dodał Michał Dworczyk - o godz. 9.00 wieńce pod pomnikami złoży również premier Mateusz Morawiecki. Później w ciągu dnia wieńce będą również składać ministrowie. Szef KPRM poinformował również, że planowane są uroczystości w poszczególnych resortach, gdzie umieszczone są tablice upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.

Min. Dworczyk przypomniał, że zapadła też decyzja o przełożeniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku. Szef KPRM informował w ostatnich dniach, że Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne tej wizyty.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi m.in. przez wicepremiera Jacka Sasina, do Katynia i Smoleńska na obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieli lecieć m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych - łącznie blisko 50 osób.

Katastrofa smoleńska

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria, najwyżsi dowódcy wojska oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
Katastrofa smoleńska. Jak będą wyglądać obchody?
Zaloguj się
 • Sleza

  Oceniono 5 razy 5

  Najbardziej podejrzany o zamachjest macierewicz z kaczyńskim.

 • pn-ski

  Oceniono 9 razy 5

  Nie bedzie odchodów w Smolensku?
  Jak to tak?
  To w kazda miesiaczke sie z pochodniami i piesnia pod palacem lazilo, pomniki sie odslanialo, glowe ludziom zawracalo, a teraz, kiedy rocznica okragla i co najmniej Luk Tryumfalny by trza otworzyc - ogonek podkulic, bo jakis wirusik? Tchórz i patogen!

 • Andrzej Cz-cz

  Oceniono 9 razy 5

  Uważajcie z tymi kwiatkami. Bo za zbytnie zbliżenie się do schodów mogą zamknąć.

 • getz54

  Oceniono 4 razy 4

  Kaczyński od 10 lat próbuje opękac wiązanką kwiatów swoją odpowiedzialnośc za śmierc tych niewinnych ludzi. On ma taką samą świadomośc jak miliony Polaków po ogłoszeniu raportu Anodiny i komisji pana Millera, ze jego brat po pijanemu rozbił samolot z 95 pasazerami na pokładzie. Zresztą sam ich zaprosił, a nawet im kazał. Za stojaki pod wieńce powinni robic podczas tego kabaretu Duda i Sasin, odpowiedzialni w Kancelarii Prezydenta za lot, bezpieczeństwo Lecha K. lotniska zapasowe, transport, całą organizację. Ich dyletanctwo, bylejakośc, brak perspektywy myślenia poza 8 godzin pracy i fajrant, powiększyły tragizm tej katastrofy. Ogromny ból i smutek po
  stewardesach, pilotach, ochronie BOR, którzy zostali wciągnięci w ten upiorny taniec śmierci, przez mocno nietrzezwych pasazerów tego lotu, nigdy nie minie. Dopóki główny winowajca i sprawca tej katastrofy będzie składał kwiatki pod pomnikiem, ten ból pozostanie.

 • Juliusz Więckowski

  Oceniono 8 razy 4

  Jeśli będzie tam więcej niż 2 osoby należy dzwonić na policję Łamanie przepisów!!!

 • Łukasz K

  Oceniono 3 razy 3

  To obchody i składać kwiatki władza może sobie robić Ale wyjść z domu czy zmienić opony to już nie wolno za komuny już było lepiej mam nadzieję że nawet jak te wybory się odbędą to ludzie w końcu pisowi podziękuj za los który nam dajecie

 • Roman gStaszek

  Oceniono 2 razy 2

  Temu flejtuchowi bez trybu jedna krew na rękach widać już wyschła , pragnie drugiej !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX