Prof. Andrzej Strumiłło nie żyje. Wybitny artysta zmarł w wieku 93 lat

Prof. Andrzej Strumiłło zmarł w czwartek nad ranem w szpitalu - poinformował urząd miejski w Suwałkach.

Jak przekazał UM w Suwałkach prof. Andrzej Strumiłło zmarł w czwartek (9 kwietnia) nad ranem w szpitalu. 

Prof. Andrzej Strumiłło nie żyje

Prof. Andrzej Strumiłło zmarł w wieku 93 lat. Urodził się w Wilnie w 1927 roku. Od lat mieszkał w miejscowości Maćkowa Ruda, w gminie Krasnopol na Suwalszczyźnie. 

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi i Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2005 r. prof. Andrzej Strumiłło otrzymał odznaczenie ministra kultury - złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Był honorowym obywatelem Suwałk oraz honorowym ambasadorem województwa podlaskiego. Otrzymał tytuł "Zasłużony dla miasta Suwałk". Rok 2017 był w województwie podlaskim rokiem Andrzeja Strumiłły. 

Kim był prof. Andrzej Strumiłło? 

Prof. Andrzej Strumiłło był malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, fotografem, poetą, pisarzem i scenografem. Pracował także jako profesor kontraktowy w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych a w latach 1982-1984 B kierował pracownią graficzną Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Stanowisko objął w wyniku wygranego konkursu. Nie zdecydował się jednak na przedłużenia kontraktu i po jego zakończeniu wrócił do Polski i osiadł na Podlasiu, nad Czarną Hańczą. 

Razem z Czesławem Miłoszem i Tomasem Venclovą był pomysłodawcą stworzenia Księgi Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jej przygotowania i wydania podjęła się fundacja "Pogranicze", mająca siedzibę w Sejnach. Prof. Andrzej Strumiłło był m.in. członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików i Rady Naukowej Wigierskiego Parku Narodowego.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM