Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia potwierdza. Są nowe zgony

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że odnotowało kolejne 10 zgonów w związku z koronawirusem. Wzrosła też liczba potwierdzonych testami przypadków.
Zobacz wideo

W czwartek po godzinie 17 resort zdrowia poinformował o kolejnych 234 osobach zakażonych koronawirusem oraz o 10, które zmarły. 

Nowe przypadki dotyczą głównie województwa mazowieckiego (to aż 110 osób), ale także łódzkiego (32 osoby), śląskiego (28 osób), wielkopolskiego (19 osób), małopolskiego (12 osób), podlaskiego (8 osób), dolnośląskiego (8 osób), podkarpackiego (7 osób), zachodniopomorskiego (4 osoby), lubelskiego (2 osoby), opolskiego (2 osoby), lubuskiego i pomorskiego (po jednej osobie).

Łącznie zatem liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wzrosła do 5575. 

Jeśli chodzi natomiast o kolejne osoby zmarłe, to aż pięć osób z Warszawy (88-letni mężczyzna, 69-letnia kobieta, 67-letnia kobieta, 58-letni mężczyzna i 73-letnia kobieta). Oprócz tego resort poinformował o śmierci 78-latka z Grudziądza, 77-letniej kobiety z Kędzierzyna-Koźla, a także 78-letniej kobiety, 72-letniego mężczyzny i 58-letniego mężczyzny - cała trójka z Bolesławca. 

Łączna liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Polsce wzrosła do 174. 

Koronawirus w Polsce. Bilans czwartku

W porannym czwartkowym (9 kwietnia) komunikacie, resort zdrowia potwierdził śmierć 6 osób. Łącznie w Polsce odnotowano wówczas już 5341 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarły 164 osoby. 

Z kolei w środę resort zdrowia poinformował aż o 30 zgonach spowodowanych koronawirusem.

Koronawirus. Zakaz wychodzenia z domu i inne obostrzenia

Na razie ani rządzący, ani eksperci nie precyzują, kiedy skończy się epidemia koronawirusa. W poniedziałek (6 kwietnia) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki informował, że szczyt choroby wciąż jeszcze przed nami. Jak mówił, przyjdzie on "może w maju, może w czerwcu". 

W Polsce od kilku tygodni obowiązują liczne obostrzenia dotyczące m.in. przemieszczania się. Premier i minister zdrowia 31 marca ogłosili wówczas zamknięcie między innymi hoteli, bulwarów, parków czy sklepów budowlanych. Osoby poniżej 18 roku życia od tamtej pory nie mogą bez obecności opiekuna przebywać poza domem. Ograniczenia dotknęły też sklepy spożywcze - w sklepie mogą przebywać tylko 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Od 1 kwietnia obowiązkowej kwarantannie zostają też objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Premier zapowiedział też, że sklepy, drogerie, apteki w godz. 10-12 będą dostępne wyłącznie dla osób powyżej 65. roku życia.

Od wtorku (24 marca) obowiązują obostrzenia dotyczące przemieszczania się. Obywatele - jak mówił szef rządu - mogą wychodzić z domu tylko w sprawach naprawdę pilnych, jak np. wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem. Ograniczono też zgromadzenia - do maksymalnie dwóch osób. Nowe obostrzenia obowiązują na razie do 11 kwietnia. Za ich łamanie grozić będzie kara nawet do 5 tys. zł. 

Wcześniej - w piątek (20 marca) premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Taka sytuacja daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy. Rząd wprowadził też znacznie wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Grzywnę podniesiono z do 30 tys. zł.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM