Koronawirus. Minister zdrowia: Będzie nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Decyzja będzie obowiązywać od czwartku 16 kwietnia.
Zobacz wideo

W czwartek rząd ogłosił przedłużenie o kolejne tygodnie obostrzeń związanych z koronawirusem. Przesunięto też egzaminy maturalne i ósmoklasisty. 

Nakaz zasłaniania nosa i ust

Podczas czwartkowej konferencji Łukasz Szumowski, minister zdrowia, powiedział, że "gdyby nie te restrykcje, gdyby nie ta izolacja, ta kwarantanna narodowa, mielibyśmy dzisiaj 20-30-40 tys. chorych". - Mielibyśmy sytuację taką, jaka jest we Włoszech, we Francji, w Hiszpanii. Sytuacja, w której medycy muszą decydować, kto ma szansę mieć leczenie respiratorem, a kto nie. Na szczęście takiej sytuacji na dzień dzisiejszy w Polsce nie ma i musimy zrobić wszystko, żeby jej nie było - podkreślił minister.

- Gdyby te restrykcje były poluźnione, gdybyśmy spędzili te święta w taki sposób, jak zwykle je spędzaliśmy - radośnie i razem ze wszystkimi przyjaciółmi, najbliższymi, daleką rodziną, szerszą, za miesiąc mielibyśmy 30-40-50 tys. więcej osób chorych, a to oznaczałoby, że kilkaset osób z tej grupy by zmarło - zaznaczył Szumowski.

- Od 16 kwietnia wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych - poinformował minister zdrowia. Jak dodał, nie "musi być to maseczka". - Tak jak w wielu innych krajach na świecie, nie mówimy, że to musi być maseczka. Może to być chustka czy szalik. Konkretne regulacje będziemy przedstawiali po świętach - podkreślał minister. 

Będzie obowiązek zakrywania nosa i ust. Jaką maseczkę wybrać?

Doktor Agnieszka Chojecka z Państwowego Zakładu Higieny twierdzi, że maski o klasie FFP3 mogą zapewnić wysoki poziom ochrony przed koronawirusem. Badania z 2008 roku potwierdzają, że tego typu ochrona pozwala obniżyć o 70-80 proc. ryzyko infekcji grypą. Niezbędne jest jednak zachowanie innych elementów higieny – przede wszystkim unikanie dotykania oczu, ust, nosa, regularne mycie dłoni, unikanie miejsc publicznych, reagowanie na pojawienie się zagrożenia w najbliższym otoczeniu.

Koronawirus w Polsce

Do tej pory odnotowano ponad 5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło ponad 100 osób. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Koronawirus w Polsce. Rząd ogłasza nakaz zakrywania nosa i ust
Zaloguj się
 • xt-s

  Oceniono 1 raz 1

  Jednak idę w promocję arabskiego stylu. Kwef dla kobiet i keffiyeh dla mężczyzn. W końcu nie słyszymy o koronawirusie wśród Beduinów! Za to słyszymy o suszy w Polsce, a takie zakrycie twarzy sprawdza się nawet w pustynnych burzach pyłowych.

 • alben albus

  Oceniono 1 raz 1

  Maseczka z podobizną Szumowskiego dozwolona?
  Ponoć na maseczkach maja być mokroreklamy...

 • xt-s

  Oceniono 1 raz 1

  Jest zalecenie, że mężczyźni, używający maseczek, powinni być gładko ogoleni, by maseczka dobrze przylegała. Mam nadzieję, że minister Szumowski swoją osobą da nam przykład odpowiedzialnego postępowania!

 • xt-s

  Oceniono 1 raz 1

  Jak nie muszą być maseczki, to ja stawiam na czadory dla kobiet i kominiarki antyterrorystów dla mężczyzn.
  Wiosna już przyszła, to na szalik za ciepło

 • wawxx

  0

  oczekuję, że rząd i w szczególności osobiście pan minister dostarczy mi je bezpłatnie do mnie do domu, bo przecież obowiązuje zakaz wychodzenia z domu.

 • dar61

  0

  A co z gestem Piłata?
  Uff, na szczęście mam przyłbicę jedną, drugą i trzecią, w tym samościemnialną.

 • irenevonbrick

  Oceniono 2 razy -2

  Oj jak dobrze że Polską nie rządzi Lewactwo.Bo dopiero było by co zbierać z ulicy.Jak czytam fora lewaków to tylko byłby smród ,syf,kiła i mogiła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX