Święcenie pokarmów w domu. Episkopat tłumaczy, jak to zrobić

Z powodu szerzącej się epidemii koronawirusa w tym roku w kościołach kapłani nie święcili pokarmów w Wielką Sobotę. Rzecznik Archidiecezji Łódzkiej ksiądz Paweł Kłys przypomina, że sami możemy pobłogosławić święconki podczas niedzielnego śniadania wielkanocnego.
Zobacz wideo

W tym roku, podczas pandemii groźnego patogenu SARS - CoV-2, nie można było iść w Wielką Sobotę ze święconką do kościoła. Wierni jednak, po przygotowaniu tradycyjnych pokarmów w Wielką Sobotę, sami mogą je pobłogosławić przy niedzielnym śniadaniu - powiedział ksiądz Kłys.

- Kiedy zasiądziemy do stołu, niechaj najstarszy z rodu - tata, mama, dziadek, babcia - odmówi modlitwę przygotowaną jako poświęcenie, a jeśli nie to po prostu "Ojcze nasz". Wtedy możemy podzielić się jajkiem i tym wszystkim, co znajduje się w koszyczku, czy na talerzu święconki" - tłumaczył rzecznik Archidiecezji Łódzkiej.

Specjalne błogosławieństwo, które nestor rodziny ma wypowiedzieć podczas uroczystego śniadania wielkanocnego, można znaleźć m.in. na stronie internetowej www.episkopat.pl

W tradycji chrześcijańskiej symbole są bardzo ważne, ale musimy się też nauczyć żyć w rzeczywistości przepełnionej lękami i cierpieniami spowodowanymi pandemią - dodał ks. Kłys.

- Wieki Post kończy się Krzyżem, ale potem przychodzi Zmartwychwstanie. Po tym naszym cierpieniu, utrudzeniu związanym z zamknięciem w domu, z izolacją, z kwarantanną, po Zmartwychwstaniu Pańskim, wraz z wiosną, przyjdzie nasze zmartwychwstanie, czyli powrót do normalności - podsumował ksiądz Kłys.

Episkopat zachęca do publikowania zdjęć z hasztagiem #święconka

- Zachęcam do tego, żebyśmy dzielili się tym, jak przeżywamy święta. Żebyśmy stanowili wspólnotę. Bardzo zachęcam, żebyśmy umieszczali zdjęcia na Facebooku czy na Twitterze z hasztagiem #święconka. Zróbmy piękną galerię święconek z całej Polski - zachęcał w TOK ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Przypomniał, że zamiast iść do kościoła, wierni mogą obejrzeć transmisję mszy. - Oczywiście transmisja to nie jest to samo, co uczestnictwo we mszy świętej fizycznie, ale w obecnej sytuacji księdza biskupi zachęcają jednak, żeby pozostać w domu - podkreślił gość TOK FM.

A co z sakramentem spowiedzi? - Jeśli ktoś pragnie przystąpić do sakramentu spowiedzi, to najlepiej, jeśli zadzwoni do parafii i umówi się na indywidualną spowiedź. Ona może się odbyć na przykład w kaplicy, w jakiejś większej przestrzeni, z zachowaniem z jednej strony dyskrecji związanej z sakramentem, a z drugiej zaleceń sanitarnych - wyjaśniał ksiądz. W niektórych parafiach zdecydowano się na spowiedź "w terenie", nawet bez wysiadania z samochodu.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM