IMGW wydało ostrzeżenie przed burzami na południu kraju [PROGNOZA POGODY]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami dla województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Z kolei w nadmorskich powiatach województwa zachodniopomorskiego będzie silnie wiało.
Zobacz wideo

Na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i w województwie świętokrzyskim IMGW prognozuje opady deszczu sięgające nawet 20 mm oraz wiatr osiągający w porywach 80 km/h. Możliwe opady krupy lodowej oraz gradu.

Z kolei w województwie zachodniopomorskim przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 75 km/h z północnego-zachodu.

W Warszawie natomiast prognozowane zachmurzenie będzie duże, z większymi przejaśnieniami. Zapowiadane są przelotne opady deszczu, możliwe też burze z opadami drobnego gradu lub krupy lodowej. Temperatura maksymalna wyniesie 16 st.C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich.

Ogólnie w całym kraju temperatura maksymalna w poniedziałek wyniesie od 7 st.C nad morzem, przez około 15 st.C w centrum do 21st. C na południu kraju.

Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach nad morzem i w czasie burz do 80 km/h, północno-zachodni i zachodni, na Podkarpaciu południowo-zachodni. W górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa i będzie rosło.

Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia to najłagodniejsze w trójstopniowej skali ostrzeżeń IMGW. Oznacza ono, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM