Po akcji "Odrzuć projekt Godek" policja ukarała aktywistów mandatami. Chce też skierować ich sprawy do sanepidu

Policjanci w związku z samochodowym "strajkiem kobiet" wylegitymowali we wtorek 24 osoby. Materiały w ich sprawie trafią do sanepidu. Ponadto nałożono cztery mandaty, a do sądu trafi sześć wniosków o ukaranie. Pozostali zostali pouczeni - poinformował PAP rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak.
Zobacz wideo

We wtorek kilkadziesiąt samochodów z naklejonymi na szybę kartkami z logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz hasłami "Myślę, czuję, decyduję" jeździło wokół ronda Dmowskiego w centrum stolicy. Wśród aut byli również rowerzyści z plakatami strajku. Kierowcy - głównie kobiety – używali sygnałów dźwiękowych. W ten sposób protestowano przeciwko obywatelskiemu projektowi Kai Godek, któru zoostrza prawo antyaborcyjne. W tym tygodniu ma zająć się nim Sejm. Protest prowadzono pod hasłem "Odrzuć projekt Godek #Piekłokobiet".

Rzecznik stołecznej policji poinformował PAP, że w związku z akcją wylegitymowano 24 osoby, z czego cztery ukarano mandatami karnymi, w przypadku sześciu wnioski o ukaranie skierowano do sądu, a pozostałe osoby zostały pouczone. "Najwięcej wykroczeń związanych było z łamaniem przepisów ruchu drogowego. Przykładem jest m.in. tamowanie ruchu" - wyjaśnił Marczak.

"Na tym nie koniec. Wobec wszystkich skierowane zostaną materiały do właściwego inspektora sanitarnego. Dotyczy to m.in. nieuzasadnionego przemieszczania się" - poinformował policjant. Sanepid decyduje o nałożeniu kar administracyjnych za złamanie obostrzeń związanych z epidemią.

Ogólnopolski Strajk Kobiet oraz aktywistki i aktywiści zachęcają w mediach społecznościowych, aby w dobie epidemii swój protest wyrazić m.in. poprzez umieszczenie rysunku błyskawicy na oknach i wywieszanie plakatów. Wtorkową akcję w Warszawie Ogólnopolski Strajk Kobiet zwołał na Facebooku pod hasłem "Wyjeżdżamy za Ważną Potrzebą".

Trzy projekty obywatelskie w tym tygodniu w Sejmie

Z porządku obrad zaplanowanych na 15 i 16 kwietnia wynika, że Sejm miałby się zająć m.in. obywatelskimi projektami, które zmierzają do zaostrzenia prawa antyaborcyjnego, wprowadzenia kar za edukację seksualną dzieci oraz za dopuszczenie do udziału dzieci w polowaniach.

Projekt "Zatrzymaj aborcję" zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Propozycja zmian, pod którą podpisało się ponad 830 tys. obywateli, została złożona w Sejmie jesienią 2017 r. Do reprezentowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej została wskazana Kaja Godek.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciaży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM