Warszawa. Nie ma żadnego potwierdzonego przypadku COVID-19 wśród osób bezdomnych

Do tej pory w Warszawie nie mieliśmy przypadku COVID-19 wśród osób bezdomnych. Były podejrzenia, ale do dnia dzisiejszego nie mamy potwierdzonego żadnego przypadku zakażenia - poinformowała PAP rzeczniczka stołecznego ratusza, Karolina Gałecka.
Zobacz wideo

Rzeczniczka stołecznego ratusza pytana o aktualną sytuację przebywających na terenie Warszawy osób bezdomnych, poinformowała, że miasto ustaliło wewnętrzne zasady funkcjonowania noclegowni miejskich na okres epidemii. Jak wyjaśniła, w chwili obecnej noclegownie przyjmują jedynie przez dany okres, np. 2-3 dni, w trakcie których osoby bezdomne mogą swobodnie wchodzić i wychodzić z ośrodka, jednak po tym okresie noclegownie są zamykane.

- Wówczas nie ma już przyjęć i nie ma wyjść - zaznacza Gałecka. - Takie dwutygodniowe zamknięcia noclegowni to nasze wewnętrzne regulacje, podjęte w celu niwelowania i ewentualnego zatrzymywania rozprzestrzeniania się wirusa w tym środowisku - dodaje.

Jak podkreśla rzeczniczka, chodzi o to, by miasto przez te dwa tygodnie mogło podjąć odpowiednie działania w przypadku, gdyby się okazało, że w jednym miejscu - w danej noclegowni, bądź punkcie dla bezdomnych - zacznie się wykluwać koronawirus.

COVID-19 wśród bezdomnych. "Były podejrzenia"

- To działa, ponieważ w Warszawie do tej pory nie mieliśmy przypadku COVID-19 wśród bezdomnych. Były podejrzenia, ale do dnia dzisiejszego nie mamy potwierdzonego żadnego przypadku zakażenia - podkreśla Gałecka. Zaznaczyła przy tym, że środowisko osób bezdomnych jest specyficzne, chociażby z tego względu, że miasto nie może takich osób przetrzymywać na siłę. - Nie możemy nikogo ubezwłasnowolnić - podkreśla.

Zaznaczyła także, że już blisko dwa tygodnie temu miasto przekazało fundacjom oraz organizacjom pozarządowym zajmującymi się osobami bezdomnymi środki ochrony osobistej. Środki te zostały zakupione z rezerwy kryzysowej budżetu miasta.

Ponadto, w Warszawie działa także miejski punkt pomocy dla osób bezdomnych. - To autobus, który kursuje codziennie od 8-15. Ma osiem przystanków, na których się zatrzymuje i wydaje paczki żywnościowe dla osób bezdomnych. Jest w nich wyżywienie na cały dzień - powiedziała Gałecka. Podkreśliła także, że osoby bezdomne w chwili obecnej mają problem w uzyskaniu pożywienia, ponieważ jest ograniczony dostęp do sklepów, a także zamknięte są restauracje. - Nie funkcjonuje ta branża, która mogła ich w jakikolwiek sposób dożywiać - przyznaje. 

Warszawska policja poinformowała, że dzień przed wejściem w życie przepisów o nakazie zakrywania ust i nosa, funkcjonariusze rozdali osobom bezdomnym maseczki. 

Wszelkie informacje dla bezdomnych są dostępne w noclegowniach i punktach pomocy.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM