Warszawa. Nie ma żadnego potwierdzonego przypadku COVID-19 wśród osób bezdomnych
Rzeczniczka stołecznego ratusza pytana o aktualną sytuację przebywających na terenie Warszawy osób bezdomnych, poinformowała, że miasto ustaliło wewnętrzne zasady funkcjonowania noclegowni miejskich na okres epidemii. Jak wyjaśniła, w chwili obecnej noclegownie przyjmują jedynie przez dany okres, np. 2-3 dni, w trakcie których osoby bezdomne mogą swobodnie wchodzić i wychodzić z ośrodka, jednak po tym okresie noclegownie są zamykane.
- Wówczas nie ma już przyjęć i nie ma wyjść - zaznacza Gałecka. - Takie dwutygodniowe zamknięcia noclegowni to nasze wewnętrzne regulacje, podjęte w celu niwelowania i ewentualnego zatrzymywania rozprzestrzeniania się wirusa w tym środowisku - dodaje.
Jak podkreśla rzeczniczka, chodzi o to, by miasto przez te dwa tygodnie mogło podjąć odpowiednie działania w przypadku, gdyby się okazało, że w jednym miejscu - w danej noclegowni, bądź punkcie dla bezdomnych - zacznie się wykluwać koronawirus.
COVID-19 wśród bezdomnych. "Były podejrzenia"
- To działa, ponieważ w Warszawie do tej pory nie mieliśmy przypadku COVID-19 wśród bezdomnych. Były podejrzenia, ale do dnia dzisiejszego nie mamy potwierdzonego żadnego przypadku zakażenia - podkreśla Gałecka. Zaznaczyła przy tym, że środowisko osób bezdomnych jest specyficzne, chociażby z tego względu, że miasto nie może takich osób przetrzymywać na siłę. - Nie możemy nikogo ubezwłasnowolnić - podkreśla.
Zaznaczyła także, że już blisko dwa tygodnie temu miasto przekazało fundacjom oraz organizacjom pozarządowym zajmującymi się osobami bezdomnymi środki ochrony osobistej. Środki te zostały zakupione z rezerwy kryzysowej budżetu miasta.
Ponadto, w Warszawie działa także miejski punkt pomocy dla osób bezdomnych. - To autobus, który kursuje codziennie od 8-15. Ma osiem przystanków, na których się zatrzymuje i wydaje paczki żywnościowe dla osób bezdomnych. Jest w nich wyżywienie na cały dzień - powiedziała Gałecka. Podkreśliła także, że osoby bezdomne w chwili obecnej mają problem w uzyskaniu pożywienia, ponieważ jest ograniczony dostęp do sklepów, a także zamknięte są restauracje. - Nie funkcjonuje ta branża, która mogła ich w jakikolwiek sposób dożywiać - przyznaje.
Warszawska policja poinformowała, że dzień przed wejściem w życie przepisów o nakazie zakrywania ust i nosa, funkcjonariusze rozdali osobom bezdomnym maseczki.
Wszelkie informacje dla bezdomnych są dostępne w noclegowniach i punktach pomocy.
-
Rząd opozycji zgrilluje PiS? "Wyborcy mają obiecane igrzyska i je dostaną" [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Przedsiębiorca rozwija swój biznes z Żabką, czyli jak otworzyć sklep pod szyldem sieci [MATERIAŁ PROMOCYJNY]
-
PiS boi się "Zielonej granicy"? "To nie Holland zrobiła z polskich funkcjonariuszy bandytów"
- "Schudłem 20 kilo, kaszlałem. Nie miałem pojęcia, że to gruźlica". Liczba zakażeń "rośnie i rośnie"
- Jak naprawić relacje Polski z Ukrainą i Brukselą? Przedwyborcza debata w Radiu TOK FM
- O czym jest "Zielona granica"? "Polska jest tam na drugim planie"
- Polska i Ukraina "nakręcają spiralę fatalnych relacji". "Strzelanie po kolanach, które broczą krwią"
- "Opozycja może te wybory wygrać, tylko naobiecywała cuda na kiju"