Orlen dał rabat na paliwo żołnierzom WOT. Zapytaliśmy, czy będą zniżki dla medyków

Szerokim echem odbiła się informacja o udzieleniu żołnierzom WOT rabatu na zakup paliwa przez PKN Orlen. Szybko pojawiły się też pytania, dlaczego podobnych zniżek nie otrzymały też grupy, które w walce z koronawirusem są na tzw. pierwszej linii frontu - lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni. Zapytaliśmy Orlen, czy planuje rozszerzenie rabatów również na te grupy.
Zobacz wideo

Z biura prasowego spółki otrzymaliśmy długą odpowiedź. NIestety zabrakło konkretnych informacji dotyczących ewentualnego wprowadzenia zniżek dla pracowników służby zdrowia. 

Przedstawiciele PKN Orlen zaznaczyli za to, że przeznaczyli 100 mln złotych na bezpośrednie wsparcie działań związanych z epidemią koronawirusa. "Wsparcie skierowane jest do placówek medycznych, szpitali, a także pracowników służb medycznych (lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych) i służb mundurowych zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa" - czytamy w informacji wysłanej naszej redakcji. Wyszczególniono, że z tych 100 mln złotych część środków przeznaczono na zakup sprzętu ochronnego, a część przekazano - w formie pieniężnej - "do najbardziej potrzebujących szpitali", m.in. w Hajnówce, Ciechanowie czy Gorzowie Wielkopolskim.

Biuro prasowe spółki przypomniało również, że na stacjach PKN Orlen poza kolejnością obsługiwani mogą być przedstawiciele pracowników pogotowia ratunkowego, policji, straży pożarnej i straży miejskiej, a także wojska, straży granicznej oraz Inspekcji Transportu Drogowego.

Jeśli chodzi o zniżki dla żołnierzy WOT, spółka wyjaśnia, że karty rabatowe "przeznaczone są dla środowisk, które w dużej mierze społecznie angażują się w pomoc na rzecz społeczności lokalnych". I przekonuje, że w przypadku WOT o takim "społecznym zaangażowaniu w działania wspierające potrzebujących" można mówić.  

Przypomnijmy, wynagrodzenie "terytorialsa" wynosi - dla szeregowych - 104,03 zł za jeden dzień służby oraz 365 zł za tzw. gotowość bojową (przyznawane w momencie, kiedy żołnierz odbył wymaganą służbę). Stawka za gotowość jest jednakowa dla wszystkich żołnierzy WOT, natomiast wynagrodzenie za dzień służby różni się w zależności od stopnia (starszy szeregowy czy kapral otrzymują kilka złotych więcej).

Biuro prasowe paliwowego giganta przypomniało, że na początku 2019 roku zniżkę otrzymali strażacy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej należących do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.

Jak informowaliśmy już wcześniej, karty zniżkowe zawierające logo WOT będą dystrybuowane za pośrednictwem dowództwa tej formacji, a ich aktywacja nastąpi 1 maja.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM