Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zgonów. Prawie 200 nowych przypadków zakażenia
Resort zdrowia poinformował w sobotę (18 kwietnia) o 184 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Potwierdzone przypadki dotyczą osób z województw: dolnośląskiego (43), śląskiego (35), pomorskiego (21), podlaskiego (21), wielkopolskiego (18), opolskiego (13), małopolskiego (11), kujawsko-pomorskiego (8), zachodniopomorskiego (7), podkarpackiego (4), lubelskiego (2), świętokrzyskiego (1).
"Z przykrością informujemy o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-M Zgierz, 70-M Kalisz, 84-M Bydgoszcz, 74-K Grudziądz, 80-K Drzewica, 84-K Kędzierzyn Koźle, 86-M Bytom" - czytamy na Twitterze ministerstwa.
Jak przekazał resort, wszystkie zmarłe osoby miały również choroby współistniejące.
Łącznie odnotowano już w Polsce 8563 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 339 osób.
Koronawirus w Polsce. Bilans
W piątek (17 kwietnia) resort zdrowia informował o śmierci 18 osób w związku z koronawirusem. Odnotowano też 461 nowych przypadków zakażenia.
W czwartek resort zdrowia potwierdził śmierć kolejnych 28 osób, a także poinformował o 336 kolejnych osobach zakażonych koronawirusem. W środę (15 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 380 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 23 osoby.
Koronawirus w Polsce. Zakaz wychodzenia z domu i inne ograniczenia
Na razie ani rządzący, ani eksperci nie precyzują, kiedy skończy się epidemia koronawirusa. W poniedziałek (6 kwietnia) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki informował, że szczyt choroby wciąż jeszcze przed nami. Jak mówił, przyjdzie on "może w maju, może w czerwcu". Mimo to rządzący chcą już powoli odmrażać gospodarkę. Proces ten ma rozpocząć się w poniedziałek 20 kwietnia.
W czwartek premier Morawiecki przedstawił pierwsze plany na "luzowanie" obostrzeń - to m.in. otwarcie parków i lasów, a także zmiany w obsłudze klientów w sklepach. Do tej pory na jedną kasę w sklepie mogło przypadać jedynie trzech klientów, od poniedziałku liczba ta zwiększa się do czterech - w sklepach do 100 metrów kwadratowych, a przy większym metrażu ma obowiązywać zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Niezmienna pozostaje zasada o tym, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia.
Koronawirus w Polsce. Nakaz zakrywania ust i nosa
Od czwartku (16 kwietnia) w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład maseczką lub chustką. Do nakazu należy się stosować podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Ale także w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.
Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.
-
Niemcy wprowadzą kontrole na granicach z Polską. "To porażka rządu i prezesa Kaczyńskiego"
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Zapytaliśmy Polaków o partie drugiego wyboru. "Wyniki frustrują sztabowców Prawa i Sprawiedliwości"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Konfederacja leci w dół. "Mentzen lepiej wypadał na TikToku, niż w rzeczywistości"
- Kontrole na granicy z Niemcami. "Rząd Scholza musi działać i robi to spektakularnie"
- "Chłopi" kandydatem do Oscara. "Zielona granica" miałaby większe szanse?
- Czy w Polsce zabraknie paliwa? Orlen apeluje do kierowców
- Tragiczny wypadek na autostradzie A1. Nowe ustalenia biegłego
- Ziobro dostał zakaz z sądu, ale dalej brnie i oskarża Holland o "stalinowską propagandę"