Obywatel Libanu zatrzymany w Polsce. ABW: Miał w planach tworzenie siatki terrorystycznej

"Przebywając w Polsce, Libańczyk aktywnie wykorzystywał internetowe środki łączności do komunikacji ze strukturami Państwa Islamskiego oraz poszczególnymi osobami powiązanymi z tą organizacją, przebywającymi na terenie państw UE" - czytamy w komunikacie rzecznika ministra-koordynatora służb specjalnych, Stanisława Żaryna.
Zobacz wideo

"Wspólne działania ABW i Straży Granicznej doprowadziły do zatrzymania ob. Libanu, który miał w planach tworzenie siatki terrorystycznej w PL i in. krajach UE" - poinformował na Twitterze Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.

Obywatel Libanu zatrzymany

Jak przekazał rzecznik, "Straż Graniczna, działając na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zatrzymała w dniu 16 kwietnia br. obywatela Libanu. Materiały zgromadzone przez ABW wskazują, że mężczyzna stanowi realne zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego RP oraz obywateli naszego kraju". 

Żaryn przekazał również, że zgromadzone przez ABW informacje wskazują, iż cudzoziemiec planował zorganizowanie na terenie RP oraz innych krajów UE siatki mającej na celu przeprowadzenie zamachów terrorystycznych w państwach Europy Zachodniej.

Jak poinformowano Żaryn, mężczyzna posiada związki rodzinne z terrorystami z tzw. Państwa Islamskiego, którzy zginęli w trakcie walk z siłami koalicji na terenie Syrii i Iraku.

"Przebywając w Polsce, Libańczyk aktywnie wykorzystywał internetowe środki łączności do komunikacji ze strukturami Państwa Islamskiego oraz poszczególnymi osobami powiązanymi z tą organizacją, przebywającymi na terenie państw UE. Wspierał również finansowo członków wymienionej organizacji pozostających w Syrii" - przekazał w komunikacie rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych. 

Zgodnie z decyzją sądu Libańczyk trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców w Białymstoku.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM