Gróbarczyk: Przygotowaliśmy specustawę antysuszową

Przygotowaliśmy projekt specustawy, która przyśpieszy inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą - poinformował w poniedziałek PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Na walkę z suszą przeznaczonych zostanie dodatkowo ponad 150 mln zł - dodał.
Zobacz wideo

Jak ocenił, dzięki nowym regulacjom wiele inwestycji wodnych uda się zrealizować znacznie szybciej, a to przełoży się na minimalizację niedoborów wody.

- Specustawa ma skrócić okresy przygotowawcze do inwestycji, a także usprawnić procesy pozyskiwania wszelkiego rodzaju pozwoleń. Wkrótce ustawa zacznie procedurę legislacyjną - powiedział Gróbarczyk.

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej poinformował ponadto, że w związku z kolejnymi prognozami dotyczącymi suszy w tym roku, planowane jest wydanie dodatkowych 154,7 mln zł na inwestycje przeciwsuszowe, które zostaną zrealizowane w ciągu trzech lat.

Susza w Polsce. Rekordowo niski poziom Wisły

Zima 2019/2020 była najcieplejsza od początku prowadzenia pomiarów i jednocześnie bardzo sucha. W Warszawie poziom Wisły na wysokości bulwarów wynosił w miniony wtorek ledwie 72 centymetry, a prognozy na najbliższe dni mówią o 66, a nawet 62 centymetrach (w piątek 17 kwietnia). To rekordowo mało jak na wczesną wiosnę. Zdaniem wielu ekspertów, tak złej sytuacji hydrologicznej nie było jeszcze nigdy.

- Sytuacja jest nieciekawa jak na tę porę roku, ale prognozy zwykle są obarczone dużym błędem, więc pozostawmy sobie jakąś nadzieję, że nie będzie tak źle - komentował w TOK FM prof. Paweł Rowiński, hydrolog, hydrodynamik, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM