Rzecznik SN: Trybunał Konstytucyjny wykroczył poza swoje kompetencje

W poniedziałkowym wyroku Trybunał Konstytucyjny wykroczył poza swoje kompetencje - ocenił w rozmowie z PAP rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Dodał, że zakwestionowana przez Trybunał uchwała trzech Izb SN powinna dalej obowiązywać.
Zobacz wideo

W ocenie sędziego Laskowskiego, argumentacja wyroku Trybunału opiera się na błędnym założeniu, które zostało określone przez niego jako "instrumentalne naciąganie przepisów".

Według rzecznika SN, poniedziałkowy wyrok TK przejdzie do historii. - Ten wyrok i sędzia sprawozdawca zapiszą się w historii polskiego sądownictwa w sposób niechwalebny - ocenił Laskowski.

Chodzi o wyrok TK, który orzekł w poniedziałek, że uchwała trzech Izb Sądu Najwyższego - Cywilnej, Karnej i Pracy - z 23 stycznia br. jest niezgodna z konstytucją, traktatem o Unii Europejskiej i europejską Konwencją Praw Człowieka.

Wniosek w sprawie tej uchwały złożył do TK w lutym premier Mateusz Morawiecki. Uchwała trzech Izb SN mówiła o nienależytej obsadzie składów sędziowskich, jeśli znajduje się w nich osoba wyłoniona przez aktualną Krajową Radę Sądownictwa.

Wyrok TK "oparty na błędnym założeniu"

Sędzia Laskowski odnosząc się do tego rozstrzygnięcia w rozmowie z PAP powiedział, że poniedziałkowy wyrok TK wykracza poza jego kognicję. Sędzia zwrócił przy tym uwagę, że TK zakwestionował też zgodność uchwały trzech Izb SN z prawem europejskim. Według Laskowskiego, w tym zakresie TK również "wystąpił ze swojej roli".

Według sędziego Laskowskiego, argumentacja wyroku TK jest oparta na "całkowicie błędnym założeniu". - Mianowicie na tym, że uchwała trzech Izb SN jest aktem normatywnym, przepisem prawa. Coś takiego nigdy nie miało miejsca w orzecznictwie TK - wskazał sędzia.

Laskowski wskazał, że przy takim założeniu każda uchwała SN będzie podlegała kontroli Trybunału. Dodał, że z ustrojowego punktu widzenia jest to absolutnie nieuzasadnione założenie.

Rzecznik SN pytany przez PAP o konsekwencje tego wyroku wskazał, że prawdopodobnie część sędziów będzie się kierowała wskazaniami uchwały trzech Izb, a część sędziów będzie tę uchwałę ignorować.

Według Laskowskiego, zakwestionowana przez TK uchwała trzech Izb SN powinna nadal obowiązywać. - Nie ma podstawy do takiego orzeczenia TK. Uznanie uchwały, która dokonuje interpretacji przepisów prawa za akt normatywny w postaci aktów prawa wewnętrznego, to jest coś z czym dotychczas się nie spotykaliśmy i jest to instrumentalne naciąganie przepisów - podkreślił Laskowski.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM