Koronawirus w Polsce. 178 nowych przypadków, zmarły trzy kolejne osoby

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport w sprawie koronawirusa. W Polsce odnotowano 178 nowych przypadków zakażenia oraz trzy kolejne ofiary śmiertelne.
Zobacz wideo

Dane przedstawione przez Ministerstwo Zdrowia w środę rano mówią o 178 nowych przypadkach koronawirusa. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

Chorzy pochodzą z województw: łódzkiego (55), małopolskiego (19), opolskiego (18), dolnośląskiego (18), wielkopolskiego (16), kujawsko-pomorskiego (14), śląskiego (12), pomorskiego (8), lubelskiego (7), zachodniopomorskiego (5), świętokrzyskiego (4), podkarpackiego (1) i podlaskiego (1). Tym samym liczba zakażonych przekroczyła 10 tys. i sięgnęła 10 034.

Zmarły trzy kolejne osoby: 70-letni mężczyzna z Krakowa, 57-latek z Tychów oraz 90-letnia kobieta z Poznania. Resort podkreśla, że większość osób miała choroby współistniejące. W sumie z porodu koronawirusa zmarły w Polsce 404 osoby. 

We wtorek (21 kwietnia) resort zdrowia podał, że doszło do 263 nowych zakażeń i że z powodu koronawirusa zmarło 21 osób.

W poniedziałek (20 kwietnia) poinformowano o 306 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 20 kolejnych ofiarach śmiertelnych. 

W niedzielę (19 kwietnia) ministerstwo zdrowia potwierdziło śmierć 13 osób w związku z koronawirusem. Poinformowało również o 545 nowych przypadkach - to najwyższy dobowy wzrost zanotowany w Polsce od początku epidemii.

Koronawirus w Polsce. "Poluzowano" obostrzenia

Na razie ani rządzący, ani eksperci nie precyzują, kiedy skończy się epidemia koronawirusa. W poniedziałek (6 kwietnia) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki informował, że szczyt choroby wciąż jeszcze przed nami. Jak mówił, przyjdzie on "może w maju, może w czerwcu". Mimo to rządzący chcą już powoli odmrażać gospodarkę.

Od poniedziałku (20 kwietnia) rząd "poluzował" niektóre obostrzenia. Otwarte zostały parki, skwery i lasy - do tych ostatnich można wejść nawet bez maseczki. Oprócz tego nastąpiły pewne zmiany w obsłudze klientów w sklepach. Do tej pory na jedną kasę w sklepie mogło przypadać jedynie trzech klientów, od poniedziałku liczba ta zwiększa się do czterech - w sklepach do 100 metrów kwadratowych, a przy większym metrażu ma obowiązywać zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Niezmienna pozostaje regulacja w sprawie tego, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. 

Koronawirus w Polsce. Nakaz zakrywania ust i nosa

Od czwartku (16 kwietnia) w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład maseczką lub chustką. Do nakazu należy się stosować podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Ale także w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. 

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat czterech oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM