Koronawirus w Polsce. Ministerstwo podało nowe dane o zakażonych i ofiarach śmiertelnych

Ministerstwo Zdrowia publikuje najnowsze dane dotyczące koronawirusa w Polsce. Odnotowano 135 nowych przypadków zarażenia, resort informuje też o śmierci 22 osób chorych.
Zobacz wideo

Z najnowszych danych wynika, że najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem zdiagnozowano w wojewóztwie mazowieckim - 39 oraz łódzkim - 34. Łącznie do tej pory zakażonych w Polsce zostało 10 169 osób.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do tej pory zmarły 426 osoby zakażone. 

We wtorek (21 kwietnia) resort zdrowia podał, że doszło do 263 nowych zakażeń i że z powodu koronawirusa zmarło 21 osób.

W poniedziałek (20 kwietnia) poinformowano o 306 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 20 kolejnych ofiarach śmiertelnych. 

Koronawirus w Polsce. Stopniowe luzowanie obostrzeń

W Polsce wciąż obowiązuje stan epidemii, w związku z czym wprowadzono liczne ograniczenia w działaniu instytucji kultury, sklepów czy dotyczące zgromadzeń. Od poniedziałku (20 kwietnia) rząd "poluzował" niektóre z nich. Otwarte zostały parki, skwery i lasy - do tych ostatnich można wejść nawet bez maseczki. Oprócz tego nastąpiły pewne zmiany w obsłudze klientów w sklepach. Do tej pory na jedną kasę w sklepie mogło przypadać jedynie trzech klientów, od poniedziałku liczba ta zwiększa się do czterech - w sklepach do 100 metrów kwadratowych, a przy większym metrażu ma obowiązywać zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Niezmienna pozostaje regulacja w sprawie tego, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. 

W drugim etapie luzowania obostrzeń częściowo otwarte mają być hotele i inne miejsca noclegowe, a także galerie i muzea. Jak mówił rzecznik rządu Piotr Mueller, może się to stać w pierwszej połowie maja. Tymczasem minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał, że należy się przygotować, iż tegoroczne wakacje będą inne niż dotychczas.

Wciąż również obowiązuje nauka zdalna - zamknięte są szkoły, przedszkola i uczelnie. Matury i egzamin ósmoklasisty przesunięto na czerwiec bez podania konkretnej daty przeprowadzenia. Kolejne informacje dotyczące funkcjonowania szkół mają zostać podane pod koniec tygodnia. 

Koronawirus w Polsce. Nakaz zakrywania ust i nosa

Od czwartku (16 kwietnia) w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład maseczką lub chustką. Do nakazu należy się stosować podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Ale także w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. 

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat czterech oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

DOSTĘP PREMIUM