Szef MSWiA: Do Biebrzańskiego Parku Narodowego zostały wysłane dodatkowe siły, w tym dwa śmigłowce

Opanowanie pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego to w tej chwili priorytet dla straży pożarnej. Dlatego zdecydowałem o wysłaniu na miejsce dodatkowych funkcjonariuszy - poinformował minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński. Dodał, że akcję gaśniczą będą wspierać też dwa policyjne śmigłowce.
Zobacz wideo

Mariusz Kamiński cytowany w komunikacie przesłanym do PAP przez Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zapewnił, że opanowanie pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego to w tej chwili priorytet dla straży pożarnej. - Dlatego zdecydowałem o wysłaniu na miejsce dodatkowych funkcjonariuszy z Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP oraz Kompanii Gaśniczej Warmia i Mazury - powiedział szef MSWiA.

Dodatkowi strażacy z Centralnego Odwodu Operacyjnego Komendanta Głównego PSP to kadeci ze Szkół Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i w Poznaniu. Wsparciem będą również funkcjonariusze z Kompanii Gaśniczej Warmia i Mazury, którzy mają duże doświadczenie w gaszeniu pożarów wielkopowierzchniowych.

Minister dodał, że akcję z powietrza będą także wspierały dwa policyjne śmigłowce - Black Hawk i Bell.

Pożar objął ok. 6 tys. hektarów

Jak podano w komunikacie pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym od niedzieli do tej pory objął około 6 tys. hektarów lasu, bagiennych łąk, torfowisk i trzcinowisk. - To niezwykle trudny teren do prowadzenia akcji gaśniczej właśnie ze względu na torfowiska, w których ogień może tlić się wiele tygodni. Strażakom przez kolejne dni udawało się nieco przygaszać pożar. Niestety warunki pogodowe i hydrologiczne - silny wiatr i susza powodowały, że pożar rozniecał się na nowo w kolejnych miejscach w parku - wskazano w komunikacie.

Przekazano także, że z ogniem walczy 36 zastępów straży pożarnej tj. 120 funkcjonariuszy PSP i druhów OSP. - Walka jest trudna, warunki pogodowe nam nie sprzyjają, ale zapewniam, że strażacy robią wszystko, co w ich mocy, aby ugasić ten pustoszący park pożar - zapewnił Kamiński.

Zaznaczył również, że Biebrzański Park Narodowy to unikatowe miejsce nie tylko w skali kraju, ale także Europy. To ostoja dzikich zwierząt i wielu chronionych gatunków ptaków i roślin.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM