Koronawirus w Polsce. Prawie 250 nowych przypadków zachorowań. Są kolejne zgony

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem w Polsce. Odnotowano 248 nowych przypadków zarażenia, resort informuje też o śmierci dziewięciu osób chorych.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował o 248 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem w Polsce. Potwierdzone przypadki pochodzą z województw: śląskiego (89), wielkopolskiego (68), zachodniopomorskiego (30), opolskiego (11), małopolskiego (10), kujawsko-pomorskiego (10), pomorskiego (9), dolnośląskiego (9), lubelskiego (6), świętokrzyskiego (5), podlaskiego (1).

"Z przykrością informujemy o śmierci 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 73-K i 67-M Racibórz, 88-K Tychy, 78-M, 70-M i 82-M Poznań, 69-K i 55-M Grudziądz, 69-M Toruń. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - czytamy na Twitterze ministerstwa.

Łącznie odnotowano już w Polsce 10 759 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 463 osoby. 

Koronawirus w Polsce. Bilans

W czwartek (23 kwietnia) resort zdrowia poinformował o 343 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Potwierdzono też śmierć kolejnych 28 ofiarach śmiertelnych wirusa. Większość zmarłych to osoby starsze, ale wśród ofiar był 35-letni mężczyzna i 48-letnia kobieta.

W środę (22 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 313 nowych zakażeniach i 25 zgonach. Dzień wcześniej, we wtorek (21 kwietnia) resort podał, że doszło do 263 nowych zakażeń. Z powodu koronawirusa zmarło wówczas 21 osób. W poniedziałek (20 kwietnia) poinformowano o 306 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 20 kolejnych ofiarach śmiertelnych.

Koronawirus w Polsce. Stopniowe luzowanie obostrzeń

W Polsce wciąż obowiązuje stan epidemii, w związku z czym wprowadzono liczne ograniczenia w działaniu instytucji kultury, sklepów czy dotyczące zgromadzeń. Od poniedziałku (20 kwietnia) rząd "poluzował" niektóre z nich. Otwarte zostały parki, skwery i lasy - do tych ostatnich można wejść nawet bez maseczki. Oprócz tego nastąpiły pewne zmiany w obsłudze klientów w sklepach. Do tej pory na jedną kasę w sklepie mogło przypadać jedynie trzech klientów, od poniedziałku liczba ta zwiększa się do czterech - w sklepach do 100 metrów kwadratowych, a przy większym metrażu ma obowiązywać zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Niezmienna pozostaje regulacja w sprawie tego, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia. 

W drugim etapie luzowania obostrzeń częściowo otwarte mają być hotele i inne miejsca noclegowe, a także galerie i muzea. Jak mówił rzecznik rządu Piotr Mueller, może się to stać w pierwszej połowie maja. Tymczasem minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał, że należy się przygotować, iż tegoroczne wakacje będą inne niż dotychczas.

Wciąż również obowiązuje nauka zdalna - zamknięte są szkoły, przedszkola i uczelnie. Matury i egzamin ósmoklasisty przesunięto na czerwiec bez podania konkretnej daty przeprowadzenia. Kolejne informacje dotyczące funkcjonowania szkół mają zostać podane pod koniec tygodnia. 

Koronawirus w Polsce. Nakaz zakrywania ust i nosa

Od czwartku (16 kwietnia) w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - na przykład maseczką lub chustką. Do nakazu należy się stosować podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Ale także w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie. 

Zakrywanie ust i nosa będzie też wymagane na terenach zieleni: w parkach, zieleńcach, na promenadach, bulwarach, w ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na plażach.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat czterech oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM