Co dalej ze szkołami i egzaminami? Rząd ogłosił decyzje

Rząd ogłosił, że uczniowie nie wrócą do szkół przynajmniej do 24 maja. Poinformowano również o terminach egzaminów.
Zobacz wideo

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski ogłosił, że "warunki epidemiologiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół, żłobków i przedszkoli". - Odwieszenie odsuwamy do 24 maja - powiedział minister.  Piontkowski zaznaczył, że uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. Zaznaczył jednocześnie, że za kilka dni rząd poda informacje, czy "będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej".

Podano też terminy egzaminów w tym roku. Matury rozpoczną się 8 czerwca egzaminem z języka polskiego. Potrwają do końca czerwca. Nie będą miały w tym roku części ustnej. Egzamin ósmoklasisty ma odbyć się w dniach 16-18 czerwca. 

Co ze studentami?

W związku nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ulegnie proces rekrutacji do szkół wyższych - powiedział w piątek minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. Dodał także, iż możliwe jest, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie. Murdzek powiedział, że tak jak w przypadku placówek oświatowych, działalność uczelni wyższych pod względem prowadzenia zajęć dydaktycznych, będzie zawieszona do 24 maja. Zaznaczył, że w związku z nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ulegnie proces rekrutacji do szkół wyższych. Minister nauki podkreślił, że podtrzymana jest zasada, że matury są wyznacznikiem jakościowym w rekrutacji na studia.

- Na pewno też można stwierdzić, że o ile proces rekrutacji będzie musiał zakładać modyfikacje i odejście od dotychczasowych przyzwyczajeń, bo te terminy wyników matur ulegają przesunięciu, to zapewnienie ze strony władz wyższych uczelni jest takie, że ten tryb rekrutacji będzie przebiegał w sposób bardzo konstruktywny - powiedział Murdzek.

Poinformował, że w obecnej sytuacji "możliwe jest, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie".

Zaznaczył także, iż w dalszym ciągu, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, toczyć się mogą prace badawcze. - Myślę, że też w jakimś zakresie wznowią też pracę pracownicy administracyjni. Planowane są także procesy inwestycyjne na poszczególnych uczelniach. Patrząc na tę sytuację związaną z odmrażaniem gospodarki, inwestycje są ważnym elementem - podkreślił.

Koronawirus w Polsce. Dzieci w domach

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone; od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia na odległość. Terminy egzaminów zewnętrznych: egzaminu ósmoklasisty i maturalny zostały przełożone, a nowe terminy mają być podane co najmniej na trzy tygodnie przed ich przeprowadzeniem. Zamknięte są także przedszkola i żłobki. Premier poinformował we wtorek, że egzaminy 8-klasistów, egzaminy zawodowe i egzaminy dojrzałości mogą odbyć się pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapewniał w ostatnich dniach, że arkusze egzaminacyjne są już przygotowane. "Teraz jest tylko kwestia dystrybucji i dania wyraźnego sygnału, kiedy te egzaminy mają się odbyć. Centralna Komisja Egzaminacyjna jest do tego już przygotowana" - mówił w środę Piontkowski.

Koronawirus w Polsce. "Luzowanie obostrzeń"

Od poniedziałku 20 kwietnia zaczął obowiązywać I etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem - zakupy w sklepie może zrobić w jednym czasie więcej osób, przywrócona została możliwość przemieszczania się oraz otwarto wstęp do lasów i parków. Kolejne zmiany w ograniczeniach wprowadzonych w związku epidemią koronawirusa nastąpią po rekomendacji ministra zdrowia.

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany w piątek informował, że na początku przyszłego tygodnia zostaną ogłoszone informacje dotyczące kwestii gospodarczych. Zapowiedziano, że II etap znoszenia ograniczeń będzie obejmował otwarcie w weekendy sklepów budowlanych, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych oraz niektórych instytucji kultury - bibliotek, muzeów i galerii sztuki.

DOSTĘP PREMIUM