Zmiany w edukacji i więcej znaków zapytania, niż odpowiedzi. "Rodzice dziewięciu roczników dzieci nie dowiedzieli się niczego"

Przedszkola, szkoły i żłobki pozostaną zamknięte do 24 maja. Matury i egzaminy ósmoklasistów odbędą się w czerwcu. Takie decyzje ogłosił w piątek minister edukacji Dariusz Piontkowski. - Nadal jednak pytań jest więcej niż odpowiedzi - oceniła w TOK FM ekspertka.
Zobacz wideo

W piątek ogłoszono, że szkoły, przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte do 24 maja w związku z epidemią koronawirusa. Podano też nowe terminy matur - będą trwały od 8 czerwca oraz egzaminu ósmoklasisty - ma się odbyć w dniach 16-19 czerwca. Za kilka dni rząd ma poinformować, czy mimo przedłużenia zamknięcia szkół będzie możliwe wcześniejsze rozpoczęcie tylko zajęć opiekuńczych dla najmłodszych dzieci.

Kiedy szkoły zaczną działać? W sumie nie wiadomo

Według Igi Kazimierczyk, prezeski Fundacji Przestrzeń dla Edukacji, z konferencji ministra oświaty Dariusza Piontkowskiego nie dowiedzieliśmy się zbyt wiele. - Wyliczyłam, że rodzice dziewięciu roczników dzieci nie usłyszeli tam kompletnie nic dla siebie. Chodzi mi o żłobki, przedszkola i klasy 1-3 w szkołach podstawowych. Jednym zdaniem minister ogłasza bezwzględne podtrzymanie zamknięcia placówek, by trzy zdania później powiedzieć, że jednak jakaś opieka może będzie. W jakiej formie? Od kiedy? Tego już nie wiemy - podkreślała Kazimierczyk.

Wyliczała też kolejne kwestie, które nie zostały poruszone przez ministra. - Nic nie padło o zasiłku dla rodziców, którzy opiekują się dziećmi. Co z problemami domowej szkoły, czyli z nierównościami edukacyjnymi? Część dzieci nadal ma problemy z dostępem do nauki zdalnej, choć tabelki w MEN się zgadzają. Nie wiem też nic na temat tego, jakie środki ochronne mają być zapewnione dzieciom i nauczycielom po 24 maja. Ciągle pytań jest więcej niż odpowiedzi - wskazywała ekspertka.

Jednocześnie zauważyła, że w związku koronawirusem uczniowie praktycznie stracili cały semestr normalnej nauki. - Więc co z kwalifikacją uczniów na koniec roku? Nadal ministerstwo nie zdradziło nam, co wydarzy się po 24 maja - mówiła gościni TOK FM.

Ekspertka podkreślała, że podanie terminów egzaminów można zaliczyć MEN na plus, natomiast w całym działaniach resortu nie widać "planu i strategii". - Te pomysły wyglądają, jakby powstały 15 minut przed konferencją. Wiemy, że sytuacja jest trudna, jednak uczniowie, nauczyciele, rodzice chcieliby wiedzieć, że jest to na to wszystko plan, a tego nie widać po działaniach resortu - oceniła Iga Kazimierczyk. Dodała, że chyba musimy się przyzwyczaić do tego, że to konferencje prasowe są źródłem planu. - Minister nie zaprezentował żadnego projektu rozporządzenia w sprawach, o których mówił. W zasadzie 27 kwietnia powinniśmy wrócić do szkół - zauważyła gorzko ekspertka. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Zmiany w edukacji. "Rodzice dziewięciu roczników dzieci nie dowiedzieli się niczego"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 5

  Szanowni państwo rodzice, NACZELNIK obiecał wam 500 co miesiąc na każde dziecię, z własnej kieszeni wyciągnął,i pozwolił prezydentowi rozdawać. I teraz oczekujecie, żeby się ministry zajmowały edukacją, funkcjonowaniem szkół, waszymi problemami zawodowymi? Wolne żarty, teraz nie jest ważna edukacja, nie są ważne placówki opiekuńcze (jakby co, poczytajcie o dps-ach w dobie pandemii) ani edukacyjne, nie jest ważne bezrobocie ani żaden wirus straszący. Teraz najważniejsze są wybory, bo wybory to być albo nie być najważniejszych twarzy w TVPiS. Dostaliście 500 żeby się dostosować do wymagań najlepszej ze zmian. Nie może się wam nie podobać- zapłacono za waszą zgodę na wszystko.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  Tak sie koncza romanse z komunistami, ktorzy akorzystali z globalizacji uzalezniajac swiat od swoich fabryk zarazahac reszte swiata zaraza wuhan19. USA podejmie walke i business as usually tak sie to po prostu nie skonczy. Sadze ze plan wyrzucenia chinczykow za mur powinien objac wyrzucenie ChRL ze swiatowej organizacji handlu. Warunkime powrotu Chin do swiatowegoi handlu powinny byc wprowadzenie systemu na wzor Tajwanu.
  Niedawno KC ChRL uwarunkowalo wysylke maseczek zgoda Paryza na zakup chionskiej technologii 5G.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX