Po majówce otwarte boiska. Ekstraklasa piłkarska i żużlowa wrócą za miesiąc, ale trybuny pozostaną puste

- Podjąłem decyzję o powrocie do gry ekstraklasy piłkarskiej i żużlowej - pierwszy mecz pod koniec maja, na razie bez publiczności - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział również otwarcie m.in. boisk szkolnych i strzelnic.
Zobacz wideo

Od 4 maja udostępnione mają zostać boiska i miejsca uprawiania sportu na otwartej przestrzeni, w tym orliki. Co ważne, nie będzie mogło na nich przebywać więcej niż 6 osób jednocześnie. Otwarte mają zostać również korty tenisowe - na nich przebywać będą mogły jednocześnie tylko dwie osoby. Udostępnione mają zostać również strzelnice, tory gokartowe, stadniny koni, możliwe ma być również wypożyczenie i pływanie kajakiem.

Szef rządu przypomniał, że pierwszy etap powrotu do "nowej rzeczywistości" został już uruchomiony i dzięki niemu możliwe jest indywidualne trenowanie np. w parkach i lasach.

- W drugim etapie zbliżamy się do udostępnienia boisk i tych różnych miejsc uprawiania sportu, które są na otwartej przestrzeni. Ten drugi etap będzie od 4 maja, czyli już całkiem niedługo. W 2 etapie również orliki, na boiskach, na których grać będzie mogło nie więcej niż 6 osób, a więc także dla innych dyscyplin sportowych, jak tenis ziemny też na otwartej przestrzeni, gdzie wiadomo, że może grać 2 albo 4 zawodników też stanie się dopuszczalne - poinformował Morawiecki. Minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, odpowiadając na jedno z pytań, wyjaśniła, że do działania mogą wrócić np. szkółki piłki nożnej - pod warunkiem prowadzenia zajęć na świeżym powietrzu i przy zachowaniu liczby osób na boisku, a także zasad sanitarnych. 

Kiedy otwarte siłownie i baseny?

W trzecim etapie zdejmowania obostrzeń otwarte zostaną sale szkolne i hale sportowe przy zachowaniu limitu 6 zawodników. W czwartym etapie otwarte zostaną siłownie, sale fitness, baseny. - Czwarty etap obejmie te obiekty, które jednocześnie też kojarzą się z większą bliskością osób, które ze sobą współpracują lub rywalizują w sporcie, jak różnego rodzaju siłownie, sale fitness, także baseny, kręgielnie czy innego tego typu miejsca uprawiania sportu - mówił Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że decyzje o przejściu do kolejnych etapów - trzeciego i czwartego - będą uzależnione od liczby zakażeń koronawirusem, ale także od liczby dostępnych łóżek w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych. - Po to, żeby mieć pewność, że w przypadku, gdyby ta fala (zachorowań) przybrała na sile, w jakimś interwale czasowym - dwa czy trzy tygodnie następujące po otwarciu gospodarki lub sportu - żebyśmy mogli z powrotem nad nią we właściwy sposób zapanować - wyjaśnił premier.

Wraca piłkarska i żużlowa ekstraklasa

Premier poinformował również, że po rozmowach z kierownictwem resortów: sportu i zdrowia, a także ze związkami sportowymi, podjął decyzję o powrocie do rozgrywek ligowych ekstraklasy piłkarskiej i żużlowej. Pierwszy mecz może mieć miejsce pod koniec maja, na razie bez publiczności. - Będziemy się mogli cieszyć tymi sportami przed telewizorami - pocieszał kibiców Mateusz Morawiecki. 

Poinformował również, że sportowcy już teraz są poddani izolacji i w najbliższym czasie będą mogli wrócić do treningów, w bardzo ścisłym trybie sanitarnym, tak by po dwóch tygodniach móc przystąpić do rozgrywek piłkarskich i żużlowych.

Minister Dmowska-Andrzejuk dodała, że stopniowo otwierane będą również centralne ośrodki sportu, gdzie zawodnicy będą mogli, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, wracać do treningów.

TOK FM PREMIUM