Koronawirus w Polsce. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia mówią o kolejnych przypadkach i zgonach

Ministerstwo Zdrowia w niedzielę rano podało nowe dane dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce. Potrwierdzono 122 nowych przypadków zakażenia, resort informuje także o kolejnych dwóch zgonach.
Zobacz wideo

Koronawirus w Polsce. Bilans

W niedzielę mamy 122 nowe zakażenia koronawirusem, zmarły dwie kolejne osoby, łącznie w Polsce odnotowano 11 395 przypadków i 526 zgonów.

Nowe 122 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą osób z województw: wielkopolskiego (41), śląskiego (21), dolnośląskiego (15), pomorskiego (14), zachodniopomorskiego (10), opolskiego (9), lubelskiego (5), małopolskiego (2), podlaskiego (2), świętokrzyskiego (2), lubuskiego (1).

Zmarły dwie kolejne osoby - 70-latka w Poznaniu i 84-latka w Raciborzu. Ministerstwo Zdrowia podało, że obie kobiety miały choroby współistniejące.

Sobotni bilans mówił o 281 nowych przypadkach zakażeń i 30 zgonach. 

W piątek z kolei Ministerstwo Zdrowia informowało o 381 nowych zakażeniach oraz aż o 40 kolejnych zgonach - to największy dobowy przyrost ofiar od początku epidemii koronawirusa w Polsce. Wśród ofiar w piątek znalazł się 18-latek z Kędzierzyna-Koźla. Dzień wcześniej - w czwartek (23 kwietnia) - odnotowano 343 nowych przypadków zakażenia oraz 28 ofiar śmiertelnych. Większość z nich to były osoby starsze, ale wśród ofiar był 35-letni mężczyzna i 48-letnia kobieta.

Hospitalizowanych jest obecnie 2749 osób, kwarantanną objętych jest prawie 80 tys. osób, a nadzorem epidemiologicznym ponad 19 tys. - wynika z danych udostępnionych w sobotę rano przez Ministerstwo Zdrowia. Wyzdrowiało prawie 2,3 tys. Najwięcej przypadków koronawirusa zanotowano na Mazowszu, najmniej w Lubuskiem.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

W przyszłym tygodniu mamy poznać kolejne plany rządu dotyczące luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiadał, że II etap tego procesu ma zostać wdrożony w połowie maja, nie chciał jednak podać konkretnej daty. Zapowiadał, że decyzja ma zapaść po przeanalizowaniu danych epidemiologicznych.

W sobotę natomiast premier Mateusz Morawiecki zapowiedział luzowanie obostrzeń dotyczących uprawiania sportu zarówno zawodowego, jak i rekreacyjnego. I tak: 4 maja otwarte mają zostać stadiony, boiska szkolne, a także orliki przy założeniu, że nie może na nich przebywać jednocześnie więcej niż 6 osób. Podobne zasady dotyczą torów gokartowych, strzelnic czy stadnin koni. Dostępne mają być również korty tenisowe, tyle że w ich przypadku jednocześnie będą mogły na nich przebywać 2 osoby. Z końcem maja mają zostać wznowione rozgrywki ekstraklasy piłkarskiej i żużlowej, ale mecze będą rozgrywane bez udziału publiczności. 

Posłuchaj audycji - możesz to zrobić w telefonie dzięki Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM