Koronawirus w Polsce. Jest najnowszy raport ministerstwa. Blisko 150 kolejnych przypadków zakażenia

Resort zdrowia przekazał najnowszy raport dotyczący epidemii koronawirusa w Polsce. Potrwierdzono 144 nowe przypadki zakażenia. Poinformowano także o kolejnych czterech zgonach.
Zobacz wideo

W poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 144 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one województw: wielkopolskiego (34), śląskiego (31), dolnośląskiego (28), zachodniopomorskiego (13), małopolskiego (12), opolskiego (7), pomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (5), podlaskiego (4), świętokrzyskiego (3) i lubelskiego (2).

Łącznie zatem liczba potwierdzonych przypadków zachorowań w Polsce wzrosła do 11 761.

Ponadto ministerstwo przekazało w poniedziałek informację o kolejnych czterech ofiarach śmiertelnych. To 85-letnia kobieta i 46-letni mężczyzna z Tychów, 76-letnia kobieta z Gliwic i 78-letni mężczyzna z Łańcuta. Wszystkie osoby - jak podali urzędnicy - miały choroby współistniejące.

Łącznie zatem liczba zgonów w Polsce spowodowanych koronawirusem wzrosła do 539.

W niedzielę było w sumie 344 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 12 kolejnych osób. W sobotę zaś resort zdrowia informował o 381 nowych przypadkach zakażenia oraz aż o 30 ofiarach śmiertelnych. 

Największy dobowy przyrost nowych przypadków odnotowano do tej pory w niedzielę 19 kwietnia - było to 545 zachorowań.

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń

W tym tygodniu mamy poznać kolejne plany rządu dotyczące luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Rzecznik rządu Piotr Mueller zapowiadał, że II etap tego procesu ma zostać wdrożony w połowie maja, nie chciał jednak podać konkretnej daty. Zapowiadał, że decyzja ma zapaść po przeanalizowaniu danych epidemiologicznych.

Pierwsze obostrzenia rząd "poluzował" od 20 kwietnia. Otwarte zostały parki, skwery i lasy - do tych ostatnich można wejść nawet bez maseczki. Oprócz tego nastąpiły pewne zmiany w sklepach, do których może wejść więcej klientów niż przedtem. Niezmienna pozostaje regulacja w sprawie tego, że między godziną 10 a 12 zakup zrobią wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia.

Wciąż również obowiązuje nauka zdalna - szkoły, przedszkola i uczelnie pozostają na razie zamknięte do 24 maja. Za kilka dni rząd ma podać informacje, czy będzie możliwość w części placówek oświatowych prowadzenia działalności opiekuńczej. Matury rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do końca tego miesiąca. Nie będą miały w tym roku części ustnej. Egzamin ósmoklasisty ma odbyć się w dniach 16-18 czerwca.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM