Luzowanie obostrzeń. Premier ogłosił otwarcie hoteli i centrów handlowych. Otwierane mogą być też przedszkola i żłobki

Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie kolejnego etapu luzowania obostrzeń, który ma dotyczyć hoteli i miejsc noclegowych, a także galerii handlowych i muzeów. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 4 maja. Od 6 maja działać mogą zacząć żłobki i przedszkola.
Zobacz wideo

Dzisiejsze decyzje dotyczą II etapu luzowania obostrzeń, ale rząd zdecydował się uwzględnić również to, co miało się mieścić dopiero w III etapie. 

Od 4 maja przywrócona ma zostać działalność hoteli i miejsc noclegowych. Tu padło zastrzeżenie, że w kolejnych dniach mają się pojawić rozwiązania organizacyjne dotyczące przestrzeni innych niż pokoje hotelowe. Co więcej, zdecydowano o otwarciu centrów handlowych - z ograniczeniami, które mają dotyczyć zachowania reżimu sanitarnego i ograniczonej liczby klientów, a także muzeów. Przywrócona ma zostać również możliwość przeprowadzania zabiegów rehabilitacyjnych. 

O 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola, decyzje w każdym przypadku ma podejmować organ prowadzący, czyli samorząd. Dla tych, którzy nie będą mogli oddać dziecka pod opiekę, zostanie przedłużony zasiłek opiekuńczy. 

Premier przyznał, że w ciągu dwóch tygodni, a nawet wcześniej przywrócona ma zostać możliwość korzystania z rowerów miejskich. Utrzymany został zakaz zgromadzeń większych niż 50 osób, jednocześnie minister zdrowia nie rekomenduje nawet mniejszych spotkań rodzinnych czy towarzyskich.

Koronawirus w Polsce. Więcej wyzdrowiałych niż nowych przypadków

I premier, i minister zdrowia podkreślali, że wedle danych coraz więcej osób zdrowieje. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano o 197 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie jest ich 12 415. Resort podał, że zmarło kolejne 10 osób, w sumie zanotowano 606 zgonów.

Dane te uzupełnił Mateusz Morawiecki. - Mamy liczbę osób, które wyzdrowiały - to jest liczba 370, a więc z wysokim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie mniej lub bardzo podobna liczba nowych osób, które zostaną zakażone koronawirusem w Polsce, które wejdą do tej liczby przypadków osób chorych versus te, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, w którym możemy powiedzieć, że rzeczywiście jest przyrost osób, które szybciej zdrowieją - podkreślił szef rządu. Łukasz Szumowski wskazał, że obecnie wiele przypadków nowych zakażeń ma związek z ogniskiem w kopalni

Minister zdrowia Łukasz Szumowski upominał wszystkich, którzy nie noszą masek, zasłaniając nos i usta. Jak przyznał, jadąc do pracy rowerem, widział wiele takich osób, które maski miały zsunięte na brodę. - To nie jest odwaga, to jest egoizm - mówił. Dopytywany wyjaśnił, że do zasłaniania twarzy mogą być również wykorzystywane przyłbice. 

Luzowanie obostrzeń. Jakie są etapy?

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem trzeci etap dotyczyć ma gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

TOK FM PREMIUM