Sanepid wszczął postępowanie ws. koncertu pod blokami w Ciechanowie

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ciechanowie wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie organizacji w tym mieście cyklu wydarzeń muzycznych "Koncertowanie pod blokami". W sprawie odrębne czynności prowadzi też policja i prokuratura.
Zobacz wideo

"Podpisałam postanowienie o wszczęciu postępowania. Uznaliśmy, że organizatorem, osobą prawną, jest gmina miejska Ciechanów" – powiedziała w poniedziałek PAP dyrektor ciechanowskiego sanepidu Wiesława Krawczyk, odnosząc się do sprawy cyklu imprez muzycznych "Koncertowanie pod blokami". Jak wyjaśniła, wszczęcie postępowania poprzedza decyzję administracyjną, dotyczącą nałożenia kary.

Szefowa ciechanowskiego sanepidu dodała, iż decyzja o wszczęciu postępowania administracyjnego została podjęta na podstawie notatek policji, dotyczących m.in. organizacji cyklu "Koncertowanie pod blokami".

Wcześniej w poniedziałek sierż. szt. Aneta Janowska z Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie poinformowała PAP, że w związku z przeprowadzonym cyklem wydarzeń muzycznych "Koncertowanie pod blokami" i "stwierdzonymi uchybieniami związanymi z ich organizacją i przebiegiem" prowadzone są tam czynności w kierunku art. 160 Kodeksu karnego, czyli "bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób".

"Ponadto do sądu skierowane zostały wnioski o ukaranie organizatora w związku z naruszeniem przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" - zaznaczyła Janowska. Jak dodała, o koncertach powiadomione zostały przez ciechanowską policję służby sanitarne, które, w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów, mogą nałożyć na organizatora karę grzywny.

Jak informował wcześniej ciechanowski Urząd Miasta, organizatorem odbywających się tam od 27 kwietnia wydarzeń w ramach cyklu "Koncertowanie pod blokami" był wraz z nim Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej (COEK) STUDIO. W niedzielę COEK odwołał pozostałe tego typu wydarzenia, planowane wcześniej do 6 maja. Powodem, jako podano, było nieprzestrzeganie bezpiecznej odległości wśród publiczności w trakcie ostatniej edycji wydarzenia, która odbyła się 2 maja. Koncertowała wtedy Kasia Kowalska, a tłumy przed sceną miały się zebrać, gdy śpiewała "Sto lat" dla swojej córki, która wygrała walkę z COVID-19. 

Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ciechanowie poinformowała w poniedziałek PAP, że od początku była przeciwna organizacji tego typu koncertów w tym mieście. - W związku z tym wystosowałam do prezydenta (Ciechanowa – PAP) 25 kwietnia, przed koncertami, negatywną rekomendację dla tego typu imprezy - oświadczyła Krawczyk. Jak wyjaśniła, jej stanowisko wynikało "z zagrożeń zdrowotnych, które są najważniejsze".

Także w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Płocku Iwona Śmigielska-Kowalska poinformowała PAP, że w sprawie cyklu wydarzeń „Koncertowanie pod blokami” ciechanowska Prokuratura Rejonowa prowadzi postępowanie wyjaśniające, czyli czynności sprawdzające w kierunku art. 165 par. 1. pkt. 1. Kodeksu karnego, podjęte z urzędu na podstawie materiałów nadesłanych z policji.

- Chcemy ustalić czy w przypadku koncertu z 2 maja mogło dojść do sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, powodującego zagrożenie epidemiologiczne - wyjaśniła Śmigielska-Kowalska. Zaznaczyła, iż w ramach czynności sprawdzających śledczy dysponują notatkami policjantów, którzy zabezpieczali imprezę oraz analizują nagrania, które zarejestrowane zostały kamerami. - Zwróciliśmy się również do prezydenta Ciechanowa o nadesłanie całej dokumentacji związanej z organizacja cyklu imprez, w tym koncertu z 2 maja – powiedziała prokurator.

W niedzielę portal TVP Info podał, że na opublikowanych w internecie nagraniach widać, jak kilkaset osób gromadzi się pod sceną w czasie jednego z ciechanowskich koncertów. Następnie w oświadczeniu opublikowanym również na jednym z portali społecznościowych, dyrektor COEK Jolanta Grudzińska, oznajmiła, że pozostałe wydarzenia planowane do 6 maja nie odbędą się. Wyjaśniła, że formuła "Koncertowania pod blokami" od początku była jasna – "publiczność mieli stanowić mieszkańcy słuchający muzyki z okien, balkonów oraz internauci dzięki transmisji online”.

Informując pod koniec kwietnia o cyklu "Koncertowania pod blokami" prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński (PSL), podkreślał m.in., że ludzie kultury w trudnym czasie epidemii koronawirusa mają ograniczoną możliwość realizacji swojej pracy i pasji, zwracał przy tym uwagę, iż na całym świecie koncerty muzyczne na żywo są odwoływane. "W Ciechanowie mieliśmy zaplanowane na ten rok duże koncerty z udziałem świetnych i znanych artystów. Większość z nich może się nie odbyć z uwagi na wprowadzone ograniczenia. Jednak razem z miejską jednostką kultury szukamy alternatyw i sposobów dotarcia do mieszkańców" - mówił Kosiński cytowany w komunikacie ciechanowskiego Urzędu Miasta.

Również w rozmowie z serwisem Onet zdystansował się do zarzutów. - "Tłumy" to sformułowanie, którego używają rządowe media. Z informacji, które mi przekazano wynika, że na całym zielonym terenie między budynkami było maksymalnie 150 osób. Takie grupy gromadzą się np. na placach targowych. Na jednym ze zdjęć krążących w sieci, które przedstawia te "tłumy", na pierwszym planie są dziennikarze telewizji publicznej - powiedział Onetowi Kosiński.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM